Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzie bez domu

Bezdomni w domu Matki

Pielgrzymka Bezdomnych, zorganizowana przez Caritas Polska, zgromadziła 9 listopada br. na Jasnej Górze ok. tysiąca osób z 22 diecezjalnych oddziałów Caritas. Bezdomni przyjeżdżają tutaj przede wszystkim po to, aby pogłębić swoją wiarę – mówił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Wyjaśnił, że utrata wiary, odejście od wartości, a w konsekwencji błędy, które człowiek popełnia – to wszystko powoduje, że może się on stoczyć na dno. Caritas stara się docierać do ludzi żyjących bez dachu nad głową i zmobilizować ich do przybycia na wspólną pielgrzymkę, aby modlitwą i świadectwami tych, którzy wyszli z bezdomności, pomóc im w powrocie do zwyczajnego życia. Ks. Subocz zwrócił też uwagę, że pielgrzymka bezdomnych to także znak dla społeczeństwa, dla tych, którzy decydują o tym, że ktoś traci pracę, że ktoś zostaje wyrzucony na ulicę. – Jest to też ich krzyk rozpaczy: „Popatrzcie na nas, jesteśmy ludźmi tak samo jak wy, mieliśmy swoje rodziny, może za nasze błędy płacimy dzisiaj, ale pomóżcie nam, dajcie nam szansę” – mówił dyrektor Caritas Polska.

Mszy św. dla bezdomnych pielgrzymów przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bp Antoni Długosz z Częstochowy. – Papież Jan Paweł II mówił: „Drogą Kościoła jest człowiek”. Cokolwiek więc ludzie przeżywają na ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła. Dlatego Kościół poprzez misję Caritas stara się o to, aby nieść pomoc i wyrażać miłość wobec człowieka potrzebującego. Doświadczając różnych sytuacji swojego życia, biedy, słabości, nędzy materialnej, macie prawo korzystać z miejsc, gdzie Kościół rzymskokatolicki przychodzi wam z pomocą, ale pamiętajcie o jednym, że wszyscy jesteśmy świątynią Chrystusa – mówił w homilii bp Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

VI konkurs na Wieczernikową Choinkę

Serdecznie zapraszamy do udziału w VI edycji konkursu na strojenie świątecznych choinek. Drzewka, podobnie jak w latach ubiegłych, staną w jasnogórskim Wieczerniku. Jak zawsze, przypominać nam będą o takich wartościach, jak: życie, nadzieja, odradzanie się, które płyną z uroczystości Narodzenia Pańskiego. Ufamy, że ozdobione przez dzieci i młodzież choinki będą dla pielgrzymów ciekawą i miłą dla oka świąteczną niespodzianką i inspiracją.

Reklama

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej.

Jego celem jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób.

Zaproszenie do udziału w konkursie stwarza okazję do integracyjnej pracy w grupach klasowych. Ozdobione choinki będą z pewnością dumą dla poszczególnych szkół, klas, rodzin i Jasnej Góry.

Zachęcamy do wykonywania ozdób własnoręcznie, tak jak to czynili nasi przodkowie.

UWAGA!

Liczba uczestników konkursu ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Do udziału w konkursie zapraszają: Przeor Jasnej Góry wraz ze Wspólnotą Zakonną, Zespół Radia Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Instytucją wspierającą jest Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 30 listopada 2013 r. lub do wyczerpania miejsc na liście:

w siedzibie Radia Jasna Góra, ul. O. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa,

pod nr. tel. (34) 365-18-13,

e-mail: radio@radiojasnagora.pl (w tytule „choinka”). Szczegółowe informacje na: www.radiojasnagora.pl.

Krótko

7-9 listopada na Jasnej Górze miało miejsce 24. Forum Szkół Katolickich. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset dyrektorów i nauczycieli. Obecny był bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich.

9 listopada przybyła 6. Pielgrzymka Osób Jąkających się i z Wadą Mowy (ok. 200 osób). Obecni byli organizatorzy – Ewa i Tomasz Galewscy z Kliniki Leczenia Jąkania w Warszawie.

9 listopada z koncertem wystąpił Chór „Kraj Rodzinny” z Domu Polskiego w Baranowiczach na Białorusi. Śpiewakom towarzyszył zespół muzyczny. – Zaśpiewaliśmy dla Najświętszej Maryi Panny utwory maryjne i patriotyczne, bo wszyscy obchodzimy święto 11 Listopada. Zaśpiewaliśmy też kilka utworów ludowych, festiwalowych, z którymi często wyjeżdżamy na różne konkursy – mówiła Jadwiga Szustał, prezes Domu Polskiego w Baranowiczach. – Bardzo chętnie wszyscy śpiewamy, łączy nas miłość do pieśni, do Ojczyzny – wyjaśniła.

Zapowiedzi

30 listopada – 10. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych

1 grudnia – 32. Pielgrzymka Romów

Rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy

Bronią wartości chrześcijańskich

Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy odbyła się w dniach 9 i 10 listopada pod hasłem: „Maryja w Roku Wiary”. Przybyli rycerze m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Danii, Włoch i Hiszpanii. Centralnej Mszy św. sprawowanej 10 listopada w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Andrzej Napiórkowski, paulin. Wyraził wdzięczność za to, że w świecie nauki, kultury, życia społecznego rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy bronią wartości chrześcijańskich.

Reklama

Rycerze stanęli w Kaplicy Matki Bożej oraz w Sali Rycerskiej w swych białych płaszczach, ozdobionych niebieskim krzyżem ośmioramiennym z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej z Dzieciątkiem. Na Sali Rycerskiej odbyła się uroczysta inwestytura, czyli przyjęcie do Rycerstwa nowych członków.

Czuwanie z Siostrami Pallotynkami

Wiara rozjaśnia nadzieję

Pod hasłem: „Wiara rozjaśnia nadzieję” odbywało się na Jasnej Górze z 9 na 10 listopada czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek. Jednym z tematów było: „Gender jako zagrożenie dla wiary i życia człowieka”. – Zatrzymamy się nad tematem gender, bo musimy być świadomi, co nas otacza, w co wchodzimy i kto w nas jak sprayem wpuszcza coraz groźniejsze „zapachy”, a my się powoli przyzwyczajamy i myślimy, że tak ma być – wyjaśniała s. Consolata Majewska, organizatorka spotkania. Wśród zaproszonych gości był Grzegorz Czaja, który opowiedział o swoim życiu i trudnym doświadczeniu niesienia krzyża choroby i niepełnosprawności. – Wiara i nadzieja mocą mego życia – podkreślał, dając świadectwo, że z Bogiem można udźwignąć wszystko, co przyniesie los. W czasie czuwania pielgrzymi wysłuchali wykładu nt. gender, który przedstawiła s. Urszula Kłusek. Związek Górali Żywieckich przygotował występ artystyczny, a Andrzej Bator – koncert zatytułowany: „Maryja, Matka mojej nadziei”. Przez całą noc trwało modlitewne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-11-19 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

[ TEMATY ]

św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga.

Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: wakacje z historią!

2024-05-22 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum IPN w Łodzi

Szukasz niezapomnianych wakacji dla swojego dziecka? Proponujemy obóz historyczny w Bieszczadach dla dzieci w wieku 11-14 lat!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję