Reklama

Aspekty

Jubileusze biskupów

Zgodnie z ubiegłorocznym dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 18 czerwca przypada uroczystość Patronki naszej diecezji – Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. W czasie tegorocznych obchodów diecezjalnego odpustu, które rozpoczęły się już 11 czerwca i trwały cały tydzień, rokitniańskie sanktuarium nawiedziły poszczególne grupy i środowiska

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2018, str. VI

[ TEMATY ]

biskupi

Archiwum „Aspektów”

Bp Antoni Stankiewicz

Bp Antoni Stankiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość centralna odbywa się 17 czerwca w Rokitnie. Tego dnia jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich obchodzą bp Antoni Stankiewicz i bp Paweł Socha. Na łamach „Niedzieli” – „Aspektów” przedstawiamy sylwetki obu jubilatów.

Bp Antoni Stankiewicz to emerytowany dziekan Roty Rzymskiej. Pochodzi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Urodził się 1 października 1935 r. w Oleszczenicach (obecnie Litwa). Po drugiej wojnie światowej wraz z rodziną zamieszkał na Ziemi Lubuskiej. Formację kapłańską odbywał w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1958 r. w gorzowskiej katedrze z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Studiował prawo kanoniczne na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studiując na KUL, przygotował rozprawę doktorską pt. „Sędziowie w beatyfikacyjnym przewodzie na terenie diecezji” i uzyskał stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. W latach 1961-65 pełnił urząd notariusza i wiceoficjała Sądu Kościelnego w Gorzowie oraz notariusza Kurii Biskupiej w Gorzowie (1965-67). W kolejnych latach kontynuował studia kanonistyczne w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł adwokata Roty Rzymskiej, dyplom z języka łacińskiego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1972) oraz stopień doktora prawa cywilnego w zakresie prawa rzymskiego na Wydziale Prawa Cywilnego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Pracował w Trybunale Roty Rzymskiej – początkowo w kancelarii, zaś od 14 lutego 1978 r. – z nominacji papieża Pawła VI – jako audytor. W 2004 r. został mianowany przez Jana Pawła II dziekanem Roty Rzymskiej. Ks. inf. Antoni Stankiewicz święcenia biskupie przyjął 16 grudnia 2006 r. w Bazylice św. Piotra z rąk sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone, po uprzedniej nominacji papieża Benedykta XVI. W latach 1978 – 2012 jako audytor Trybunału Roty Rzymskiej wydał ponad 260 wyroków i ponad 125 dekretów w sprawach procesowych, a jako dziekan ponad 50 dekretów (publikowanych) dotyczących kwestii kompetencji Trybunału.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Od wielu lat jest konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa, członkiem Komisji dla Adwokatów oraz sędzią w Trybunale Apelacyjnym Państwa Watykańskiego. W latach 1995 – 2000 był przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej Państwa Watykańskiego. Od 2010 do 2012 r. był członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a od 1 grudnia 2012 r. jest członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

28 maja 2007 r. został odznaczony godnością doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, natomiast 6 listopada 2015 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła oraz za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej.

Bp Paweł Socha jest z nami od końca lat 50. ub. wieku. W tym roku obchodzi nie tylko 60-lecie święceń kapłańskich, ale również 45. rocznicę sakry biskupiej. Bp Socha urodził się 10 stycznia 1935 r. w Wojsławicach pod Radomiem. W 1951 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1958 r. w Krakowie. Swoją posługę duszpasterską rozpoczął w Żaganiu, gdzie po święceniach pracował jako wikariusz. W 1959 r. rozpoczął studia z teologii fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył je w 1962 r. W tym samym czasie podjął wykłady z różnych dyscyplin teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

16 listopada 1973 r. papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym diecezji gorzowskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tunigaba. Ks. Paweł Socha święcenia biskupie przyjął 26 grudnia 1973 r. w katedrze gorzowskiej z rąk kard. Karola Wojtyły. Hasłem i dewizą bp. Pawła Sochy są słowa: „Facere veritatem in caritate”, co oznacza: „Czynić prawdę w miłości”.

10 stycznia 2010 r. bp Paweł zgodnie z wymogami prawa kanonicznego złożył rezygnację z pełnionego urzędu biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jednak Benedykt XVI przedłużył mu wówczas posługę. Ostatecznie rezygnację biskupa papież przyjął 16 stycznia 2012 r. Mimo rezygnacji bp Paweł Socha cały czas pozostaje aktywny na niwie Kościoła diecezjalnego, co zostało docenione przez głowę naszego państwa w Zielonej Górze. 27 maja 2018 r. w czasie uroczystych obchodów 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich bp Paweł Socha otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu za wybitne zasługi dla społeczności lokalnej, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce oraz za pracę duszpasterską.

2018-06-13 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

COMECE krytykuje Unię za brak ochrony wolności religijnej

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

biskupi

wolność

Grecaud Paul/pl.fotolia.com

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) chce skłonić Unię do większego zaangażowania w obronę wolności religijnej na świecie. Przed czterema laty zobowiązała się ona do ochrony praw ludzi wierzących. Przyjęto w tym celu stosowne wytyczne, które jednak w dużej mierze pozostały martwą literą. Nie dokonano też ich oceny, którą w wypadku podobnych przeprowadza się co trzy lata.

26 kwietnia Komisja zorganizowała w Brukseli spotkanie mające uwrażliwić na ten problem. Sekretarz generalny COMECE o. Olivier Poquillon OP zastrzegł jednak, że samo przyjęcie wytycznych i zgoda krajów członkowskich, by wspólnie wystąpić w obronie wolności religijnej były już wielkim osiągnięciem. Teraz trzeba przypomnieć Unii o przyjętych przez nią zobowiązaniach.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

A.Duda: budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce

2024-05-15 12:57

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Katar

PAP/Marcin Obara

Budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Dausze.

Prezydent, który przebywa w Katarze, podkreślił podczas spotkania z polskimi mediami, że najważniejszą kwestią, która w tym momencie wymaga "absolutnej współpracy pomiędzy władzami w Polsce", jest budowanie bezpieczeństwa na wszelkich możliwych polach, w tym bezpieczeństwa granic czy bezpieczeństwa energetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję