Reklama

Vivat Niepodległa i vivat rolnicy

2018-09-12 10:44

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 37/2018, str. IV

Krystyna Smerd
Mszy św. dożynkowej w strzegomskiej bazylice przewodniczył ks. prał. Marek Babuśka

W strzegomskiej bazylice cudownie zapachniało chlebem i zazłociło się od kłosów zbóż wplecionych w przepiękne dożynkowe wieńce – ustawione rzędem wzdłuż głównej nawy, które przynieśli poświęcić rolnicy ze wszystkich wsi należących do strzegomskiej gminy.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 37/2018 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu.

Tagi:
dożynki rolnicy

Święto rolników

2018-09-01 12:37

Marian Florek

Anna Przewoźnik, Grzegorz Gadacz/Niedziela

XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza, towarzysząca Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim oraz „XIX Dniom Europejskiej Kultury Ludowej”, rozpoczęła się już w piątek w ostatni dzień wakacji. Świadczyły o tym stoiska, których z każdą chwilą dnia przybywało. Natomiast w sobotę w dniu 1 września 2018 r. o godz. 9.30 nastąpiła uroczysta inauguracja, której dokonał, witając zebranych gości i widzów, oraz media, dyrektor ŚODR Częstochowa Marek Dziubek. Wśród wielu osób byli obecni politycy związani z rządem RP, na czele z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz przedstawiciele władz wszystkich szczebli oraz różnych organizacji związanych z polską wsią.

Zobacz zdjęcia: Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie
Zobacz także: Żeby naród trwał, musi trwać polsk wieś

W swoim powitalnym wystąpieniu minister wyraził uznanie organizatorom wydarzenia i podkreślił duchowe znaczenie obecności rolników u stóp Matki Bożej na Jasnej Górze. Nawiązał też do planów ministerstwa dotyczących wzmacniania polskiej wsi, polskich rolników. Szczególne wyróżnił znaczenie małych rodzinnych gospodarstw, których nie należy traktować jako typowo socjalnych, ale jako istotny element zrównoważonego rozwoju wsi, gdzie np. zdrowa i ekologiczna żywność z takich właśnie gospodarstw mogłaby stanowić o sile polskiej gospodarki rolnej. Wyraził szczególna troskę dotycząca udogodnień dla rolników produkujących na rynek lokalny, nastawiony na produkty wysokiej jakości. Ogłosił powierzenie trudnej misji uporania się z pomorem trzody chlewnej swojemu zastępcy posłowi ziemi częstochowskiej Szymonowi Giżyńskiemu. Wyraził mocne zaniepokojenie sytuacją niewywiązywania się gmin z dostarczania na czas protokołów z oszacowania strat na terenach wiejskich z powodu suszy. Podał liczbę 2 tys. gmin, z których tylko 700 dopełniło tego obowiązku. Wytknął byłemu rządowi, iż wypłacił rolnikom w czasie jeszcze większej klęski suszy kwotę dwukrotnie niższą niż zaoferował obecny rząd Zjednoczonej Prawicy.

Zobacz zdjęcia: Wystawa rolnicza (2)
Zobacz zdjęcia: Dożynki 2018. Aula Jana Pawła II

Potem kolejno przemawiali m. in.: europoseł Jadwiga Wiśniewska, senator Artur Warzocha, duszpasterz rolników bp Edward Białogłowski, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Po oficjalnym otwarciu XXVII Krajowej Wystawy Rolniczej przez ministra J.K. Ardanowskiego przyszedł czas na jej zwiedzanie.

Kolejną atrakcją dnia był uroczysty przemarsz w rytmie młodzieżowej orkiestry dętej na Jasną Górę, a tam w samo południe w Sali Jana Pawła II odbyło się wręczenie nagród, odznaczeń i wyróżnień oraz pucharów w imieniu Prezydenta RP, Ministra Rolnictwa i innych jednostek państwowych i samorządowych. Potem miały miejsce wykłady dotyczące znaczenia wsi w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., wygłoszone przez dr Barbarę Fedyszak – Radziejowską i dr. hab. Lecha Krzyżanowskiego.

Organizatorzy zadbali też o część artystyczną, w ramach której na Jasnej Górze odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” a w OPK „Gaude Mater” wystawa fotograficzna Krzysztofa Burdy o tematyce rolniczej. Imprez potrwa do niedzieli, kiedy to na Szczycie, przy udziale Prezydenta RP Andrzeja Dudy , zostanie odprawiona Msza św. w ramach Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich.

Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy współudziale Miasta Częstochowy.

Wystawa odbywa się na deptaku II i III Al. Najświętszej Maryi Panny, Placu Biegańskiego, terenie Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza, Miejskiej Galerii Sztuki przy III Al. Najświętszej Maryi Panny oraz Al. Sienkiewicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Narzeczeni

2018-09-19 10:33

Kinga i Paweł
Edycja toruńska 38/2018, str. VI

Archiwum autorów
Kinga i Paweł stali się narzeczonymi u stóp Pani Jasnogórskiej

Mam na imię Paweł i wraz z moją narzeczoną Kingą chcielibyśmy podzielić się świadectwem naszego pielgrzymowania. W tym roku na pielgrzymi szlak wyruszyłem po raz piąty, a Kinia po raz siódmy. Kinia przez 5 lat pielgrzymowała z toruńską grupą białą, a ja z grupą niebieską – paulińską. Od 2 lat wspólnie pielgrzymujemy z grupą niebieską, ponieważ jestem jej współorganizatorem, a Kinia odpowiedzialna jest za diakonię muzyczną. 4 sierpnia po raz kolejny wyruszyliśmy na pątniczy szlak. Dla mnie czas przygotowań do pielgrzymki był czasem szczególnym. Wraz z o. Savio Folcholcem OSPPE, przewodnikiem naszej grupy, planowaliśmy całą pielgrzymkę i jej przebieg od podstaw. Ojciec przewodnik jako jeden z nielicznych wiedział o moim planie oświadczenia się Kindze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Papież odwołał dwóch kolejnych biskupów chilijskich z ich urzędów

2018-09-21 17:01

kg (KAI) / Watyka/Santiagode Choie

Franciszek przyjął 21 września dymisje dwóch biskupów chilijskich: Carlosa Eduardo Pellegrína Barrery SVD ze stanowiska pasterza diecezji San Bartolomé de Chillán i Cristiána Enrique Contrerasa Moliny OdeM z funkcji ordynariusza San Felipe. Jednocześnie papież powołał administratorów apostolskich obu tych kościelnych jednostek administracyjnych "sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis" jako tymczasowych ich zwierzchników. Zostali nimi księża (nie biskupi): Sergio Hernán Pérez de Arce Arriagada SSCC - dla pierwszej diecezji i Jaime Ortiz de Lazcano Piquer - dla drugiej.

Grzegorz Gałązka

Dzisiejsza decyzja jest kolejnym krokiem Ojca Świętego na drodze do głębokiej przemiany Kościoła w Chile i oczyszczenia go z duchownych, na których ciążyły dotychczas zarzuty o udział w nadużyciach seksualnych wobec nieletnich lub o próby ukrycia ich.

Biskupi chilijscy na zakończenie swego spotkania z Ojcem Świętym w dniach 15-17 maja w Rzymie zapewnili go, że aby ułatwić rozwiązanie problemu nadużyć i rozpocząć proces odnowy Kościoła, oddają się do jego dyspozycji i gotowi są zbiorowo ustąpić z zajmowanych stanowisk. Ojciec Święty podziękował swym rozmówcom za szczere wypowiedzi i otwartość, ale nie przyjął tej zbiorowej dymisji. Zapowiedział natomiast dokładne rozpatrzenie i zbadanie każdego przypadku i dopiero na tej podstawie podejmowanie decyzji w sprawie dalszych losów biskupów.

Rozpoczęły się one w niespełna miesiąc później - 11 czerwca ustąpili ze swych urzędów trzej pierwsi hierarchowie: arcybiskup Puerto Montt - Cristián Caro Cordero oraz biskupi Gonzalo Duarte García de Cortázar (Valparaíso) i Juan de la Cruz Barros Madrid (Osorno). Zwłaszcza dymisja tego ostatniego była najbardziej oczekiwana, gdyż to właśnie przeciw niemu wysuwano najwięcej zarzutów o sprzyjanie nadużyciom, bo to w jego diecezji pracował ks. Fernando Karadima, którego najostrzej krytykowano za molestowanie młodych ludzi.

Potem 28 czerwca przestali pełnić swe funkcje dwaj następni biskupi chilijscy: Alejandro Goic Karmelic (Rancagua) i Horacio del Carmen Valenzuela Abarca (Talca) i dziś dwaj dalsi. Łącznie spośród 34 członków episkopatu tego kraju ze swymi stanowiskami pożegnało się dotychczas 7 biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem