Reklama

Niedziela Kielecka

Skarb rycerzy

– Skoro przy zamku działają grupy rekonstrukcyjne średniowiecznych rycerzy, to pomyślałem, że w naszej chęcińskiej parafii również powinni być rycerze, ale tacy prawdziwi – Rycerze Kolumba – mówi ks. proboszcz Jan Kukowski. Dziś w parafii jest 35 mężczyzn, którzy są rycerzami Jezusa Chrystusa i naszą dumą

Niedziela kielecka 47/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Archiwum parafii

Rada Rycerzy Kolumba

Rada Rycerzy Kolumba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Jan mówi, że tak, jak dawnej rycerze bronili skarbu państwowego i ojczyzny, tak dzisiaj zadaniem Rycerzy Kolumba jest strzec skarbu wiary, wartości chrześcijańskich, strzec rodzin, udzielać pomocy potrzebującym i pomagać kapłanom. – Nasi Rycerze wypełniają te wszystkie zadania i to z nawiązką – dodaje. W sobotę 23 listopada we wspomnienie św. Klemensa I, papieża i męczennika, nasza wspólnota przeżywała wyjątkową uroczystość – poświęcenie sztandaru Rycerzy Kolumba. Jesteśmy dumni z tego wydarzenia, ponieważ ono umacnia całą naszą wspólnotę parafialną – podkreśla.

Zostań rycerzem

Zaczęło się pięć lat temu. Ks. proboszcz zaprosił do parafii delegata rejonowego Rycerzy Kolumba Dariusza Wolniaka, który po niedzielnych Mszach świętych przybliżał parafianom ideę największej na świecie, świeckiej organizacji o charakterze charytatywnym – Rycerzy Kolumba. Po jego prelekcjach zgłosiło się 10 mężczyzn, którzy zostali rycerzami. Było to 5 kwietnia 2014 r. Liczba rycerzy szybko rosła, by w krótkim czasie osiągnąć stan 35 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– 21 marca 2015 r. w naszym kościele odbył się dzień skupienia Rycerzy Kolumba z naszej diecezji, pod patronatem Rady Rycerzy z Suchedniowa. Konferencję wygłosili: ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny kieleckiej Kurii oraz ks. Jan Kukowski, nasz proboszcz – mówi Daniel Florkiewicz, Wielki Rycerz Rady, a Eucharystii przewodniczył ks. Leszek Dziwosz z Włoszczowy. W tym modlitewnym dniu uczestniczyło 50 Rycerzy Kolumba, wśród których byli rycerze z Domaszowic i Suchedniowa, a także kilkunastu kandydatów z terenu naszej parafii – dodaje. Kandydaci zgłaszali się do księdza proboszcza, który przy każdej okazji zachęcał mężczyzn do wstępowania w szeregi wspólnoty.

Pod sztandarem św. Barłtomieja

16 czerwca 2018 r. zapisał się w kronikach parafialnych na zawsze. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele św. Bartłomieja przez bp. Jana Piotrowskiego zainstalowana została Rada Rycerzy Kolumba nr 16883. W uroczystości brali udział między innymi: delegat krajowy Rycerzy Kolumba Dariusz Wolniak, delegacja rycerzy z Suchedniowa i Domaszowic wraz ze swoim kapelanem ks. proboszczem Dariuszem Sieradzym. Rada liczy 35 mężczyzn.

Reklama

Rycerze przyjęli sztandar. – Długo czekaliśmy na ten sztandar. Rada nosi imię św. Bartłomieja Apostoła jak nasza parafia, stąd na sztandarze widnieje również jego wizerunek. Uroczystość zbiegła się z 10. rocznicą powstania w naszej parafii Apostolatu „Margaretka”, której celem jest modlitwa za kapłanów – mówi ks. proboszcz. Dlatego była to także okazja do dziękczynienia Bogu za osoby, które pamiętają w modlitwie o księżach.

Blisko potrzebujących, blisko parafii

Bycie Rycerzem Kolumba jest poważnym wyzwaniem. To nie tylko asystowanie podczas kościelnych czy państwowych uroczystości, to również, a może przede wszystkim ciągła formacja. Systematycznie organizowane są spotkania, podczas których rycerze słuchają prelekcji księdza kapelana dotyczących między innymi uczynków miłosierdzia, co do duszy i ciała. – Obecnie rozważamy Dekalog, zawsze dyskutujemy o bieżących problemach Kościoła i parafii. Planujemy konkretne prace. Te spotkania nas zbliżają, są okazją do wymiany poglądów i zachętą do kolejnych dzieł, które później są realizowane w naszej parafii – mówi ks. Jan, wymieniając wiele inicjatyw, które w ostatnim czasie zostało zrealizowanych dzięki pomocy Rycerzy Kolumba. Nieoceniona była pomoc Rycerzy Kolumba przy budowie przykościelnego parkingu. Porządkowali również cmentarz i otoczenie kościoła. Wspólnota otacza stałą troską potrzebujących. Na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc przygotowują dla ubogich paczki żywnościowe. Opiekują się 40 rodzinami z terenu parafii.

– W każdą niedzielę, podczas każdej Mszy św. rycerze posługują przy liturgii Słowa, zbierają tacę, biorą udział we wszystkich ważnych uroczystościach parafialnych i patriotycznych. Zawsze są obecni podczas Nabożeństw Fatimskich, odpustu parafialnego, Bożego Ciała, Marszu Życia, w Wielkanoc adorują Jezusa Eucharystycznego przy symbolicznym grobie. Biorą udział w dniach skupienia, pielgrzymkach Rodzin Rycerskich na Jasną Górę. Ich pomoc była nieoceniona w czasie Światowych Dni Młodzieży, kiedy nasza parafia gościła przeszło pół setki młodzieży z Holandii – mówi ks. proboszcz. – Dziękuję wszystkim Rycerzom Kolumba za ofiarną pracę na rzecz naszej parafii i potrzebujących. Mam nadzieję, że ich przykład pociągnie innych i zwiększą się szeregi Rycerzy – zachęca ks. Jan Kukowski.

Reklama

* * *

Daniel Florkiewicz, Wielki Rycerz Rady
Pierwszy odpowiedziałem na zachętę delegata rejonowego Rycerzy Kolumba i apel ks. proboszcza. Zawsze byłem blisko Kościoła, teraz mam więcej wolnego czasu, więc postanowiłem, że poświęcę go właśnie Kościołowi i potrzebującym. Jest wiele osób, które myślą podobnie jak ja, potrzebny jest jednak impuls i zachęta. Na apele ks. proboszcza odpowiedziało w naszej parafii 35 mężczyzn. Jesteśmy przyjaciółmi, lubimy pracować na rzecz Kościoła. W naszej parafii jesteśmy odpowiedzialni na przykład za organizację peregrynacji relikwii świętych i błogosławionych, lub obrazów. Rycerze Kolumba przeprowadzili 24 sierpnia 2016 r. peregrynację obrazu Świętej Rodziny. W czasie odpustu parafialnego sumę odprawił i homilię wygłosił bp Jan Piotrowski. Niedawno, bo od 7 do 27 września 2019 r. odbyła się peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Punktem centralnym była modlitwa „Polska pod Krzyżem” i w tym czasie zebraliśmy 1300 zł na cel – pomoc prześladowanym wyznawcom Chrystusa.

* * *

Stanisław Chmiel, Kronikarz
Jestem najstarszy wśród Rycerzy Kolumba w naszej parafii, właśnie skończyłem 80 lat. Tutaj znalazłem swoje miejsce. Dla mnie legitymacja Rycerza Kolumba jest najważniejszym dokumentem, który otrzymałem w życiu. O tym, jak dobrze wspólnie działamy, świadczy nagroda dla „najwybitniejszej Rady w Polsce”, którą otrzymaliśmy za swoją działalność. Prowadzę kronikę naszych działań, których jest wiele. Jestem dumny z tego, że wyremontowaliśmy na przykład starą kapliczkę upamiętniającą pielgrzymkę lubelską, która od lat przechodzi przez Chęciny. Pielgrzymów przyjmujemy „od zawsze”, jest to dla nas radość, że możemy ich gościć i karmić. Te wszystkie działania prowadzone przez nas i księdza proboszcza są doceniane nie tylko przez Radę Rycerzy Kolumba, ale także przez władze wojewódzkie. Nasz kapelan ks. Jan Kukowski 5 września br. za działalność charytatywną otrzymał od wojewody kieleckiego nagrodę „Czyste Serce”, otrzymał także od marszałka województwa nominację do nagrody „Świętokrzyski Anioł Dobroci”.

2019-11-19 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Wierzyć i działać – trwa Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

W czasach sekularyzacji, zamętu w systemie wartości, odchodzenia od wiary i Kościoła potrzebne jest takie działanie i świadectwo, które pomoże innym na nowo odkryć Boga, wartość wspólnoty wierzących – podkreślają Rycerze Kolumba. Na Jasnej Górze odbywa się ich dwudniowa rodzinna pielgrzymka. To także czas modlitwy za rodziny, parafie, lokalne społeczności, Kościół i Ojczyznę.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. W homilii zachęcał m.in. do przekazywania zdrowej nauki Kościoła, głoszenia Ewangelii sobą na różnych areopagach naszego życia, bycia narzędziami miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję