Reklama

Wiadomości

Rosyjskie imperium zamiast raju

„Ruski mir” nie ma nic wspólnego z prawosławiem. Nic w tej ideologii nie współbrzmi z Ewangelią – mówi bp Nikodem Kułygin, prawosławny ordynariusz okupowanego Chersonia na południu Ukrainy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Vitalii Mazurenko: Wojna Moskali przeciwko Ukrainie trwa ok. czterech stuleci. Jak to się zaczęło?

Bp Nikodem Kułygin: Agresja Moskali wobec Ukrainy ma długą historię. W tej sprawie podzielam zdanie tych, którzy uważają, że trwa ona od ataku Ordy mongolsko-tatarskiej na Ruś Kijowską. Decydujący etap tej cywilizacyjnej walki między potomkami Ordy a Rusi Kijowskiej (a wraz z nią całej cywilizacji europejskiej) toczy się obecnie na polu bitwy między zaciekle agresywną kremlowską Rosją a Ukrainą. Najwyraźniej dzięki Opatrzności Bożej, przez takie próby, teraz jest czas, abyśmy już ostatecznie pozbyli się jarzma tej Ordy. Obecna wojna jest zatem czasem próby dla całej Ukrainy. Wróg myślał, że jesteśmy podzieleni, słabi. Popełnił błąd. Dzięki potężnej jedności nasi ludzie pokazują dziś bezprecedensową odporność i siłę ducha. W rzeczywistości pojawiła się nowa Ukraina – wszyscy czujemy i rozumiemy, że każdy musi ją budować. A zwycięstwo będzie po naszej stronie, bo prawda jest z nami i Bóg jest z nami!

Brutalna wojna o naszą eksterminację toczona z Rosją wciąż nie mieści się w głowie. Okrucieństwa agresora i cała ta rzeczywistość przekraczają wszelkie najsmutniejsze prognozy. Ale pośród tej ciemności jak potężny błysk światła nastąpił teraz duchowy przypływ, który również przekroczył wszelkie możliwe oczekiwania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Moskiewskie prawosławie obecnie jest częścią ideologii „ruskiego mira” (rosyjskiego świata). Na ile taka interpretacja odpowiada prawosławnym prawdom wiary?

„Ruski mir” nie ma nic wspólnego z prawosławiem. Nic w tej ideologii nie współbrzmi z Ewangelią czy np. z naszym Credo. Stąd prosty, logiczny wniosek: dzisiejsze oficjalne prawosławie moskiewskie jako pomocnicza część doktryny „ruskiego mira” tak naprawdę nie jest prawosławiem. Można to nazwać sektą totalitarną, czymkolwiek innym, ale nie prawosławiem. Dla każdego prawosławnego kamieniem węgielnym jest Chrystus, On jest Zbawicielem. Jego królestwo nie jest z tego świata. A jeśli tak nie jest, to nie jest to już wiara prawosławna. Można zrozumieć, jeśli uznaliśmy, że „ruski mir” jest doktryną polityczną lub ideologią. Istnieją różne ideologie i doktryny polityczne – normalne i szalone, akceptowalne i nie do zaakceptowania – ale to nie ma nic wspólnego z religią, z chrześcijaństwem. Kiedy królestwo Boże i jego prawda zostają zastąpione przez Rosję z szaloną propagandą, a raj przez imperium, to o jakim prawosławiu możemy mówić? Współczesne oficjalne prawosławie moskiewskie, uosabianie przez patriarchę Cyryla i jego współpracowników, jest totalitarną ideologią o prawosławnym interfejsie. Podróbką. Duchowym fejkiem. Głowa patriarchatu moskiewskiego i jego bliscy „teologowie” z ambon cynicznie błogosławią wojnę Putina z Ukrainą jako świętą i ją usprawiedliwiają. Nawet ukraińskim prawosławnym, wciąż zjednoczonym z patriarchatem moskiewskim, wygląda to na szaleństwo i wywołuje w nich dysonans poznawczy. Na Facebooku natknąłem się na posty ukraińskich duchownych w jedności z patriarchatem moskiewskim, w których domagają się uznania patriarchy Cyryla i Putina za zbrodniarzy wojennych.

Reklama

Zginęło co najmniej trzech kapelanów Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Jaka jest sytuacja w diecezji chersońskiej? Czy są represje wobec duchowieństwa i wiernych ze strony najeźdźcy?

Wróg niszczy także świątynie na Ukrainie. Zabija kobiety, dzieci. Niestety, są ofiary wśród duchowieństwa. W Berdiańsku został porwany proboszcz miejscowej parafii prawosławnego Kościoła Ukrainy. W Chersoniu nasz ksiądz po tym, jak pochował zabitych żołnierzy z obrony terytorialnej, zaczął otrzymywać groźby. Ogólnie rzecz biorąc, agresor nadal stosuje praktyki zastraszania i terroru. Porywane są burmistrzowie miast i osoby prywatne. Szaber to osobny temat.

Reklama

Cały świat widzi pokojowe demonstracje w zajętym, ale nie okupowanym przez agresora Chersoniu. Czy patriotyczne podnoszenie na duchu nie słabnie? Co inspiruje ludzi?

Zryw patriotyczny nie słabnie. Nikt nie chce być niewolnikiem. Wszyscy widzą, kto nas zaatakował. Rosji Putina udało się dokonać niewiarygodnego: przekonać nawet tych, którzy z nią sympatyzowali, że nie przynosi nam nic poza nieszczęściem i tragedią. Cechą mentalności Ukraińców jest miłość do wolności. I ludzie wyczuli ten obcy duch zniewolenia, widzą bezgraniczne okrucieństwo, podłość i podstępność agresora. To się dzieje na poziomie wewnętrznej nietolerancji okupanta, to więcej niż zwykła „alergia”.

Istnieje mit o „rosyjskojęzycznym” i „prorosyjskim” południu Ukrainy. Propaganda wroga stosuje określenie „jugowostok”. Czym mentalnie różni się południowy region kraju od okupowanych wcześniej części obwodów donieckiego i ługańskiego i co mentalnie tworzy ukraińską tożsamość południowej Tawrii?

Ukraińcy są jak farby na jednej palecie, są jak kolorowa mozaika, która tworzy jeden piękny kolorowy obraz, czy jak wspaniała symfonia muzyczna. Na mentalność Ukraińców wpływają zarówno przyroda, jak i historyczne doświadczenia. Kiedy mówią o południu, wschodzie czy zachodzie Ukrainy – nie widzę w tym nic szczególnego. Czy Niemcy lub Włochy nie mają własnego południa? Czy wschodnie stany USA nie różnią się od zachodnich? Inna sprawa, że politycy wykorzystywali regionalną specyfikę do własnych celów. Gdy jednak doszło do obecnej katastrofy, ten podział na Południe, Północ i Wschód stracił na znaczeniu i nikt ze zwykłych ludzi nie zwraca uwagi na to, kto skąd pochodzi. Ukraina jest jednym organizmem.

Jeśli chodzi o regiony Doniecka i Ługańska – tutaj znowu kluczowe są słowa: „wcześniej okupowane”. Myślę, że procesy kryminalne, które miały miejsce po rozpadzie ZSRR, i wpływy oligarchiczne zmieniły losy wcześniej okupowanych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego. To osobny duży temat. Tawria natomiast to ziemia Kozaków. Tutaj, wśród południowych stepów, ludzie szczególnie kochają wolność.

Reklama

Księże Biskupie, 15 marca opublikowaliście apel o przyłączanie się do Was chętnych parafii patriarchatu moskiewskiego. Czy są zgłoszenia? Czy zbrodnie wojenne Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (FR) wpływają na decyzje tych parafii?

Jak wspomniałem wcześniej, następują właśnie takie zdarzenia, także te związane ze zbrodniami Sił Zbrojnych FR, które po prostu nie mogą się nie odcisnąć na świadomości każdej świadomej osoby. Jesteśmy teraz na tymczasowo zajętym terytorium i wszyscy starają się przeżyć ten czas. Po wyzwoleniu Chersońszczyzny od rosyjskich najeźdźców będzie korzystniejszy czas dla podejmowania decyzji o zjednoczeniu.

Jaki jest stosunek innych Kościołów prawosławnych do agresji Rosji wobec Ukrainy? Czy pomagają humanitarnie?

Cały świat jest wstrząśnięty brutalną agresją Rosji wobec Ukrainy. Ukraina jest obecnie wspierana przez inne kraje, w tym organizacje religijne. Pomoc humanitarna dociera na terytoria kontrolowane przez władze ukraińskie. Na terenach czasowo zajętych jest trudno, bo najeźdźcy nie pozwalają tu na pomoc humanitarną. Dzisiaj Chersoń jest zablokowany. Lokalne władze starają się zrobić wszystko, co możliwe, ale rosyjski agresor nie pozwala „zielonym korytarzem” przewieźć pomocy humanitarnej do Chersonia i innych zajętych miast. Panuje napięcie związane z brakiem żywności, paliwa i lekarstw. Ludzie cierpią...

Bp Nikodem Kułygin ukończył z wyróżnieniem Moskiewski Instytut Fizyczno-Techniczny. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r. Na początku 2019 r. przeszedł z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego do Kościoła Prawosławnego Ukrainy. W tym samym roku złożył śluby wieczyste mnisze z imieniem Nikodem i został wybrany biskupem geniczeskim. W 2020 r. został ordynariuszem diecezji chersońskiej.

2022-04-05 13:22

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki o ataku w Winnicy: niewinni ludzie zamordowani w biały dzień; barbarzyństwo Rosji trwa

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

atak

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/ROMAN PILIPEY

Winnica po ataku rakietowym z rosyjskiego okrętu

Winnica po ataku rakietowym z rosyjskiego okrętu

Niewinni ludzie zamordowani w biały dzień. Barbarzyństwo Rosji trwa nadal. Nie możemy się do niego przyzwyczaić, bo wtedy prezydent Rosji Władimir Putin osiągnie swój cel - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zginęły w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy; pięcioro rannych jest w stanie krytycznym – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Facebooku. "Hospitalizowano 64 osoby, w tym dwoje dzieci. W stanie ciężkim są 34 osoby, a pięć w stanie krytycznym" – napisano w komunikacie. Jak podkreślono, nadal trwają poszukiwania 42 osób, z którymi została utracona łączność.

CZYTAJ DALEJ

Matka niewidomych i widzących

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej.

Choć z ludzkiej perspektywy utrata wzroku w wieku 22 lat jest tragedią, dla Róży Czackiej była Bożą łaską, na której zbudowała wielkie dzieło. Stała się nie tylko pionierką nowoczesnych metod wychowania i pomocy niewidomym w Polsce, ale jednocześnie osobą, która, opierając swe życie całkowicie na Bogu, wywarła wpływ na wielu ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję