Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Odnaleźli swoje miejsce

Święto patrona szkoły obchodzono w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

święto patronalne

Joanna Ferens

W biłgorajskim sanktuarium

W biłgorajskim sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Coroczne obchody zapoczątkowały słowa szkolnego hymnu: „Patronie nasz, my Twoim śladem chcemy się piąć, aż po zwycięstwo. Tyś dla nas jest żywym przykładem, ślij z nieba nam błogosławieństwo!”.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. Biskupa powitali przedstawiciele uczniów i nauczycieli, ze słowami powitania zwrócił się także dyrektor szkoły, ks. Witold Batycki. – Gromadzimy się w naszym sanktuarium, aby uczestniczyć w immatrykulacji klas pierwszych. Ten kościół jest również dla naszych uczniów szkolną kaplicą, cieszymy się, że obok naszej szkoły mamy to wyjątkowe sanktuarium, gdyż to tutaj nasi uczniowie wstępują w drodze na lekcje, aby polecać Panu Bogu swoje troski dnia codziennego i dziękować za to, co się udało. Witamy dziś wśród nas księdza biskupa i prosimy, aby sprawował tę Najświętszą Ofiarę w intencji uczniów klas pierwszych i całej społeczności szkolnej – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwaga, ufność i wartość szkoły

Biskup Marian Rojek w okolicznościowej homilii zwrócił się do młodzieży z przesłaniem św. Jana Pawła II, życzył również młodzieży wiele odwagi i ufności na czas liceum, które właśnie rozpoczęli. – Najpierw chcę życzyć odwagi, bo jest ona dziś potrzebna, aby podejmować wyzwania i od siebie wymagać pewnych rzeczy, kształtować swoją mądrość, wiedzę i charakter. Życzę też tej ufności w Bożą Opatrzność. Młody człowiek dzisiaj potrzebuje tego wsparcia i pomocy, ponieważ napotyka w swoim życiu różne trudności i sytuacje, wyzwania, z którymi nie daje sobie rady, nie wie jak sobie z nimi poradzić i wtedy szuka pomocy u wychowawców, nauczycieli, katechetów czy rodziców. Życzymy im także, aby odkryli wartość swojej szkoły, klasy, do której przynależą, aby dobrze się tutaj czuli i umieli innych obdarowywać talentami, które posiadają. I niech czynią to wszystko na chwałę Bożą, a tym przewodnikiem niech będzie dla nich św. Jan Paweł II, patron tej szkoły – zaznaczył.

Reklama

To dobry wybór

Biskup w rozmowie gratulował również uczniom klas pierwszych i ich rodzicom wyboru katolickiej szkoły z wartościami. – To jest odwaga zarówno uczniów, jak i rodziców, że wybrali szkołę katolicką i się z nią utożsamiają, gdyż ta szkoła uczy i kładzie bardzo mocny akcent na wartości etyczne i chrześcijańskie, którymi żyją nauczyciele i pracownicy szkoły, a którymi później będą się legitymować uczniowie już jako absolwenci. A jeżeli mamy w tym roku aż trzy klasy i nabór kilkudziesięciu uczniów na pierwszy rok, to wskazuje, że ta szkoła ma wartość i renomę. I mimo, iż medialnie czy zewnętrznie jest ona atakowana, to dziękuję tym, którzy ją wybierają i tutaj przychodzą. A pamiętajmy, że nikt nie atakuje kogoś, kto nie ma wartości, dlatego też im więcej jest tych przeszkód, tym więcej siły musimy mieć, aby to pokonywać i zgodnie z Duchem Bożym nasze cele realizować – dodał.

Odnalazłam swoje miejsce

Swojej radości z wyboru szkoły nie kryją pierwszoklasiści. Pięknie to wyraziła Maja, jedna z uczennic klas pierwszych.

– Cieszę się bardzo, że wybrałam tę właśnie szkołę. Po dwóch miesiącach nauki mogę już pełnym przekonaniem powiedzieć, że to był bardzo dobry wybór. Mam już przyjaciół, wspaniałych nauczycieli i wychowawcę, odnalazłam tutaj swoje miejsce. Dużo też dowiedziałam się na lekcjach o naszym patronie, św. Janie Pawle II. Dzień Patrona i dzień naszego ślubowania na pewno na długo zapamiętam – wyjaśniała Maja.

Czapka, sztandar i nagrody

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło symboliczne nałożenie czapek, będących wynikiem umowy patronackiej z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Ślubowali oni na sztandar szkoły, rozwijać swe zdolności intelektualne i wartości moralne, kierując się nauką Kościoła przekazywaną nieomylnie przez Ojca Świętego oraz przyczyniać się swą postawą i wiedzą do powiększania dobra powszechnego naszej Ojczyzny, także kształtować kulturę ludzi wolnych i ofiarnych w wierności wartościom: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Głośnym i zdecydowanym „Ślubujemy!” potwierdzili swoją wiarę, przynależność do Kościoła oraz stali się pełnoprawnymi uczniami Katolickiego Liceum. Uroczystości zakończyło wręczenie nagród w szkolnym konkursie wiedzy o Janie Pawle II, w którym zwyciężyli Karol Łuczyn, Magdalena Gmyz, Karol Marzec i Szymon Łyta.

Przesłanie Patrona

Dalsza część uroczystości miała miejsce w auli franciszkańskiej, gdzie młodzież z grupy teatralnej Katolickiego Liceum przedstawiła spektakl inspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II. Uczniowie zaprezentowali różnorodne słowa papieża skierowane do młodych ludzi, świadczące o wielkiej trosce o nich i zainteresowaniu Jana Pawła II sprawami młodzieży. W przedstawieniu szczególnie wybrzmiało, iż papież Polak był dla młodych wielkim autorytetem, wzorem i źródłem mądrości.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto patronalne bpa Tadeusza Lityńskiego

28 października przypada w kalendarzu liturgicznym Święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Tego dnia swoje święto patronalne obchodzi bp Tadeusz Lityński.

Księża oraz siostry zakonne spotkali się z Pasterzem diecezji i złożyli mu życzenia imieninowe w przeddzień święta w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję