Reklama

Niedziela Łódzka

80. rocznica erygowania parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi

Święto wspólnoty parafialnej

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy erygowania łódzkiej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela odbyły się w niedzielę 7 października w świątyni parafialnej przy al. Włókniarzy 187. Mszę św. w intencji wspólnoty parafialnej sprawował abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, w asyście proboszcza ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza i ks. prał. Jarosława Patera

Niedziela łódzka 44/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

wspólnota

parafia

Henryk Tomczyk

Msza św. zgromadziła parafian i gości

Msza św. zgromadziła parafian i gości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyłych gości, wśród których byli kapłani, przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół i przedszkoli, delegacje z innych parafii, poczty sztandarowe oraz parafianie, powitał ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz. Wyrażając pragnienie, by uroczystości jubileuszowe umocniły rodzinę parafialną w wyznawanej wierze i w podążaniu za Chrystusem, jedynym Zbawicielem świata, prosił abp. Marka Jędraszewskiego o sprawowanie Mszy św. w intencji parafian i pozostałych uczestników liturgii. Święte obrzędy wzbogacił śpiew zespołu „Zawierzenie” ze wspólnoty modlitewnej działającej przy parafii Najświętszego Zbawiciela, a także chóru parafialnego.

Chrystus naszym bratem

- Dzisiejsza Eucharystia jest pełnym pokory i radości przyznaniem się do Chrystusa, naszego brata w człowieczeństwie. Jest też błaganiem o to, by również tutaj, w tej części Łodzi, jak najwięcej ludzi uznało, że Jezus Chrystus Najświętszy Zbawiciel jest Panem ku chwale Boga Ojca - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że nie można świętować uroczystości jubileuszowej, nie mówiąc o tych, którzy w jakiejś mierze stali się kamieniami węgielnymi tej utworzonej 80. lat temu wspólnoty parafialnej - pierwszym proboszczu ks. Stanisławie Wilku i jego wikariuszu: ks. Edmundzie Kozaneckim. Uwięzieni w 1941 r. podzielili los tysięcy polskich kapłanów w obozach koncentracyjnych, a zwłaszcza w Dachau. Tam doświadczyli na sobie, co znaczy iść za Chrystusem, dźwigając swój krzyż i swoim życiem do końca oddawać Bogu chwałę.
Do tamtych tragicznych lat trzeba dodać także zmagania o miejsce Boga w czasach powojennych. To były wielkie zmagania o to, aby móc zawsze oddawać cześć Najświętszemu Zbawicielowi. Mówimy o przeszłości, ale musimy mieć na uwadze również czasy współczesne, w których rodzi się kultura, która zaprzecza całej swojej tradycji, odrzucając istnienie samej prawdy. Odrzucenie prawdy sprawia, że podważa się instytucje, dzięki którym żyje i rozwija się człowiek. Czy można myśleć z optymizmem o przyszłości naszego kraju, kiedy coraz bardziej nagłaśniane są koncepcje uderzające w samą istotę instytucji małżeństwa i rodziny? To wszystko się neguje, ośmiesza jako stare, wsteczne, konserwatywne, niemodne. Mówi się, że obrona podstawowych praw istoty ludzkiej jest przejawem homofobii czy wręcz nienawiści do człowieka. Podważa się cały świat wartości. Gdzie zatem pozostaje podstawa do tego, by móc z miłością i ufnością spojrzeć na Chrystusa Najświętszego Zbawiciela, który nam w wierze przewodzi i prowadzi nas do domu Ojca bogatego w miłosierdzie? Czy można ulegając tym modnym prądom współczesnej kultury mieć odwagę, by nazwać Chrystusa swoim bratem? - pytał abp Marek Jędraszewski.
Przed udzieleniem błogosławieństwa pasterskiego Metropolita łódzki odmówił specjalną modlitwę jubileuszową. Eucharystię zwieńczył hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”, odśpiewanym przez całe zgromadzenie.
Na zakończenie można powiedzieć, że spełniło się pragnienie proboszcza ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza, aby obchody jubileuszowe obfitowały w dary duchowe, ale także w radość, którą przynosi udział we wspólnych spotkaniach, festynach, koncertach. Wielka w tym zasługa Komitetu Obchodów Jubileuszu Parafii, który koordynował wszystkie działania związane z organizacją obchodów jubileuszowych. Komitet został powołany przez ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rok Jubileuszowy

Warto przypomnieć, że uroczystej inauguracji Roku Jubileuszowego, która miała miejsce 6 stycznia br., przewodniczył bp Adam Lepa. Podczas Mszy św. modlono się, aby obchody jubileuszowe przyniosły liczne i trwałe owoce. Oby owoce te były na tyle widoczne, by skłoniły osoby oddalone od parafii i kościoła do powrotu, do aktywnego włączenia się w życie parafialne. Podczas celebracji drugiej stacji Roku Jubileuszowego (19 II 2012 r.) bp Ireneusz Pękalski poświęcił gruntownie odrestaurowaną zabytkową monstrancję. Prace renowacyjne, dzięki którym monstrancja odzyskała swoje pierwotne walory estetyczne i użytkowe, przeprowadzili konserwatorzy dzieł sztuki Anna i Tomasz Ostaszewscy. W obchody jubileuszowe wpisał się także festyn parafialny. W sobotę 2 czerwca na boisku przy ul. Perla oraz w Szkole Podstawowej nr 91 odbyły się zawody sportowe dla dzieci i młodzieży. Natomiast w niedzielę 3 czerwca na placu przylegającym do kościoła parafianie i goście oglądali występy artystyczne, uczestniczyli w grach i zabawach, mogli też skosztować potraw z grilla. Zakończenie Roku Jubileuszowego nastąpi podczas odpustu parafialnego, który przypadnie w Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada.

Z KART HISTORII PARAFII

Parafię pw. Najświętszego Zbawiciela w Łodzi erygował bp Wincenty Tymieniecki - 17 września 1932 r. Już 25 września 1932 r. bp Tymieniecki poświęcił kościół parafialny, wzniesiony z drewna modrzewiowego (kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił bp Kazimierz Tomczak - 27 września 1931 r). Później zbudowano zakrystię, a następnie murowaną plebanię. W nowo wybudowanej świątyni koncentrowało się życie religijne mieszkańców Kozin, Starej i Nowej Mani, Osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, Zdrowia oraz Górnego i Dolnego Brusa. Wspólnota parafialna liczyła wówczas około dziesięciu tysięcy osób. Pierwszym proboszczem nowo ustanowionej parafii został mianowany ks. Stanisław Wilk, który w czasie II wojny światowej zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. W obozie tym uśmiercono także wikariusza parafii ks. Edmunda Kozaneckiego. Niemieccy okupanci zamknęli kościół, a wielu parafian wywieźli do Rzeszy na roboty przymusowe. Po zakończeniu wojny funkcję proboszcza objął ks. Franciszek Jeliński. Pod jego duszpasterską pieczą następowało odrodzenie życia religijnego w parafii. W latach 1966 -88 proboszczem był ks. Edwin Grochowski, a następnie ks. prał. Bolesław Kowalczyk. Od 5 lipca 2007 r. obowiązki proboszcza pełni ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: parafia ma pokazywać Jezusa

[ TEMATY ]

parafia

abp Józef Kupny

Paweł Siciński

„Czy szukającym Jezusa mamy odwagę powiedzieć: "Chodź i zobacz", przyprowadzając ich do naszej wspólnoty parafialnej?” – napisał dziś na portalu społecznościowym Twitter metropolita wrocławski. Jak tłumaczy w rozmowie z KAI, inspiracją dla tak postawionego pytania była dzisiejsza Ewangelia i słowa papieża Franciszka, wypowiedziane podczas spotkania z polskimi biskupami.

Ojciec święty podkreślił wówczas, że parafia jest ciągle aktualna i to ona przede wszystkim ma być domem ludu Bożego. - Papież wskazywał, że odnowa parafii jest jedną z rzeczy, którą biskupi powinni zawsze mieć na oku, dodając, że to właśnie struktura parafialna powinna funkcjonować jako miejsce kreatywności – tłumaczy abp Kupny. Zwraca przy tym uwagę, że Franciszek odwoływał się często do takich określeń, jak „parafia wychodząca” czy „parafia otwarta”, sugerując, iż jej członkowie nie powinni zamykać się nigdy we własnym gronie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę

2024-05-26 15:54

[ TEMATY ]

Kościół

Abp Adrian Galbas

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia służy spotkaniu z tajemnicą Trójcy Świętej

2024-05-26 22:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Świątynia została zbudowana przez gminę ewangelicką w 1923 r. z materiałów pozyskanych z rozbiórki budynku prochowni na Karłowicach we Wrocławiu. Po wojnie, w 1945 r. mieszkańcy Żernik zabezpieczyli opuszczony zbór i zbudowali prowizoryczny ołtarz. Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa erygował abp Bolesław Kominek w 1958 r. W 2003 r. proboszczem został ks. prał. Tadeusz Rusnak. Ze względu na stale powiększającą się liczbę parafian podjął decyzję o wybudowaniu nowego kościoła pw. NMP Pompejańskiej, który poświęcony został przez abp. Józefa Kupnego 8 października 2022 r. W tym samym roku ks. Rusnak rozpoczął gruntowny remont zabytkowego kościoła parafialnego. Przeprowadzono konserwację dachu, renowację ścian zewnętrznych, wewnętrznych i schodów, wykonano granitową posadzkę, nową instalację elektryczną, alarmową a także monitoring i nagłośnienie. Wykonano nowy ołtarz, zakupiono nowe ławki, krzesła, dokonano renowacji ołtarzy bocznych, krzyża, tabernakulum i drogi krzyżowej. Przeprowadzono całościowy remont organów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję