Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Uczczono ofiary KWK „Wujek”

Na Matysce w Radziechowach odbyły się kolejne Zaduszki Narodowe. Podczas patriotyczno-religijnych uroczystości uczczono opozycjonistów antykomunistycznych i solidarnościowych zamordowanych w latach 1956-89. W szczególny sposób upamiętniono pacyfikację kopalni „Wujek” z 16 grudnia 1981 r.

Niedziela bielsko-żywiecka 47/2012, str. 1

[ TEMATY ]

historia

Archiwum

Ziemię do Kurhanu Pamięci dosypały córki pomordowanych górników z KWK „Wujek”, Agnieszka Gzik i Katarzyna Kopczak

Ziemię do Kurhanu Pamięci dosypały córki pomordowanych górników z KWK „Wujek”, Agnieszka Gzik i Katarzyna Kopczak

Religijnym akcentem patriotycznego spotkania na szczycie Golgoty Beskidów była Msza św. sprawowana u stóp jubileuszowego krzyża. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Władysław Zązel z Kamesznicy, a homilię wygłosił ks. Ireneusz Tatura, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. W uroczystościach wzięła udział ponad 100-osobowa grupa Górników „Wujka”, orkiestra z tamtejszej kopalni. Wśród gości byli także uczestnicy wydarzeń sprzed 30 lat: przewodniczący komitetu strajkowego Stanisław Płatek, Jan Ludwiczak - ówczesny przewodniczący „Solidarności” w kopalni, którego aresztowanie było bezpośrednią przyczyną wybuchu strajku, a także Włodzimierz Ułański, zatruty gazem podczas tłumienia manifestacji.

Reklama

Po modlitwie na szczycie Golgoty Beskidów został odczytany Apel Poległych. Tekst apelu wyłoniono w drodze konkursu adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Tym razem odczytano apel autorstwa Kornela Celacha, ucznia Gimnazjum nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim. Następnie do kurhanu pamięci dosypano ziemię z grobów Grzegorza Przemyka, Romana Strzałkowskiego i zamordowanych górników z kopalni „Wujek”. W uroczystościach udział wzięły córki dwóch poległych górników.

Uroczystości na Matysce poprzedził plenerowy spektakl „A mury runą, runą...”. Młodzież przedstawiła m.in. śmierć 13-letniego Romana Strzałkowskiego podczas Poznańskiego Czerwca, strajk studentów w 1968 r., śmierć stoczniowca podczas krwawych wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 r., pacyfikację kopalni „Wujek”, pałowanie więźniów przez funkcjonariuszy ZOMO, czy katowanie Grzegorza Przemyka na posterunku milicji.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybaczyć można, zapomnieć nie wolno

[ TEMATY ]

historia

Wojciech Mścichowski

Tej bestialskiej zbrodni dopuścili się w podczęstochowskim Gnaszynie hitlerowscy najeźdźcy 24 kwietnia 1944 r. Na oczach spędzonych siłą około 2 tys. pracowników pobliskich zakładów pracy i mieszkańców wioski powieszono dziesięciu młodych, niewinnych ludzi, traktując to jako ostrzeżenie dla niepokornych Polaków. Zwłoki zamordowanych, pośród których znajdował się także katolicki kapłan (niestety o nieustalonym nazwisku) wywieziono w nieznanym kierunku.

Pomimo upływu lat, pamięć o tamtym mrocznym dniu trwa do dziś na częstochowskiej ziemi. Każdego roku w rocznicę tamtego wydarzenia, z inicjatywy Akcji Katolickiej przy parafii Przemienienia Pańskiego w Częstochowie – Gnaszynie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Zarząd Okręgu w Częstochowie, wraz z Radą Dzielnicy Gnaszyn – Kawodrza oraz Urzędem Miasta, w miejscowym kościele odprawiana jest rocznicowa Msza św. w intencji 10 zamordowanych, a także symbolicznie wszystkich, którzy swoje życie i niewinną krew oddali w imię wolności Ojczyzny i honoru Polaka.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję