Reklama

Niedziela Świdnicka

Dekret o zwołaniu I Synodu Diecezji Świdnickiej

Zgodnie z zapowiedzią przekazaną w I Niedzielę Adwentu 2023 r., Świdnicka Kuria Biskupia informuje, że w dniu 25 marca br., w 20. rocznicę inauguracji diecezji świdnickiej, został ogłoszony dekret o zwołaniu I Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym samym rozpocznie się ważny etap w historii naszej diecezji.

2024-03-25 23:43

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Herb Biskupa Świdnickiego

Herb Biskupa Świdnickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 25 marca 2024 r., o godz. 12. w gmachu Świdnickiej Kurii Biskupiej, po modlitwie Anioł Pański, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk – kanclerz Kurii, w obecności bpa Adama Bałabucha i pracowników Kurii, odczytał dekret Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka zwołujący I Synod Diecezji Świdnickiej.

DEKRET zwołujący I Synod Diecezji Świdnickiej Świdnica, dnia 25 marca 2024 r.

L.dz. 232/2024

Diecezja świdnicka, ustanowiona bullą „Multos fructus” św. Jana Pawła II z dnia 24 lutego 2004 roku i dekretem wykonawczym Nuncjusza Apostolskiego, który wszedł w życie 25 marca 2004 roku, obchodzi 20. rocznicę swojego istnienia. Została ona utworzona z części archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej, gdzie obowiązywały ustalenia Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, który odbył się w latach 1985-1991. Pierwszy Biskup Świdnicki Ignacy Dec promulgował je jako obowiązujące w diecezji świdnickiej z dniem 8 września 2004 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ciągu 20 lat udało się zebrać bogate doświadczenia związane z apostolską działalnością naszego Kościoła partykularnego. Bożej Opatrzności dziękujemy za otrzymane w tym czasie łaski.

Nowe dokumenty Kościoła, zmienione okoliczności życia ludzi, dynamiczne przemiany społeczno-kulturowe domagają się nowej aktywności duszpasterskiej. Zainicjowany przez papieża Franciszka Synod Biskupów uwidocznił zaangażowanie wielu diecezjan: osób duchownych, konsekrowanych i świeckich w pogłębioną refleksję o Kościele i życiu religijnym. W trosce o naszą wspólnotę wiary i miłości trzeba spojrzeć w przyszłość i wytyczyć właściwy szlak działań duszpasterskich. Po dwudziestu latach doświadczeń potrzebujemy wypracowania nowych sposobów ewangelizowania, formacji i służby oraz ujednolicenia zasad, jakimi będą kierowali się duszpasterze i wierni. Zgodnie z postulatem synodalności pragniemy podążać razem, gromadzić się wspólnie i brać czynny udział w swojej misji ewangelizacyjnej. Chcemy kierować nasze spojrzenie w przyszłość i jako wspólnota diecezjalna wpatrywać się w Jezusa, „który nam w wierze przewodzi i ją udoskonala” (Hbr 12, 2).

Reklama

Po wysłuchaniu zatem Rady Kapłańskiej i wielu innych wiernych, na mocy kan. 461 § 1 i kan. 462 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zwołuję I Synod Diecezji Świdnickiej i postanawiam, że jego sesja inauguracyjna odbędzie się w Katedrze Świdnickiej w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 18 maja 2024 roku, o godz. 11.00. Proszę członków Synodu, którzy wkrótce otrzymają stosowne zaproszenie, o aktywne uczestnictwo w tym dziele, abyśmy wspólnie wyznali wiarę i wypraszali nadprzyrodzoną mądrość do słuchania i odważnego towarzyszenia Jezusowi w naszym Kościele. Zapraszam wszystkich diecezjan do udziału we Mszy świętej na rozpoczęcie Synodu, do włączenia się w prace synodalne i do modlitwy o otwarcie serc i myśli na prowadzenie Ducha Świętego.

Przed nami wiele zadań, które pragniemy z nadzieją podjąć dla dobra duchowego Kościoła świdnickiego. Synod, zaplanowany na najbliższe 5 lat, będzie przebiegał pod hasłem: „Patrzmy na Jezusa”. W jego prace będą zaangażowane nie tylko komisje tematyczne, ale przede wszystkim zespoły synodalne tworzone w parafiach i wśród członków grup duszpasterskich. Szczegóły będą przekazane po sesji inauguracyjnej. Już dzisiaj proszę o gorliwą modlitwę o obfite owoce drogi, w którą wyruszamy z ufnością i nadzieją, spoglądając z wiarą w Najświętsze Oblicze Jezusa Chrystusa. Słuchajmy, co do nas mówi i ożywiajmy wiarę, „która działa przez miłość” (Ga 5, 6).

† Marek MENDYK Biskup Świdnicki

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

MODLITWA W INTENCJI SYNODU

Panie Jezu Chryste, Ty ustanowiłeś swój Kościół na fundamencie Apostołów i powierzyłeś mu misję głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom.

Prosimy Cię, wejrzyj łaskawie na swój lud zgromadzony w Kościele świdnickim.

Przenikaj światłem Ducha Świętego pasterzy i wiernych naszej diecezjalnej wspólnoty.

Błogosław dziełu I Synodu, aby jeszcze owocniej była wypełniana posługa słowa i sakramentów św.: nauczania, uświęcania i rządzenia.

Reklama

Pomóż nam właściwie odczytywać znaki czasu w zmieniającej się rzeczywistości, z nadzieją zmierzać ku przyszłości i zgodnie z Twoją wolą wypełniać powierzone zadania.

Święta Maryjo, Matko Kościoła – módl się za nami,

Święty Józefie, Opiekunie Kościoła Świętego – módl się za nami,

Święty Stanisławie Biskupie i Męczenniku – wstawiaj się za nami u Boga,

Święty Janie Pawle Wielki, módl się za nami!

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: nowi ceremoniarze i lektorzy

[ TEMATY ]

Świdnica

Msza św.

BOŻENA SZTAJNER

Bp Adam Bałabuch przewodniczył 11 maja uroczystej Mszy św. w katedrze świdnickiej, podczas której miał miejsce obrzęd błogosławieństwa nowych ceremoniarzy i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Jestem Niepokalane Poczęcie

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lourdes

Adobe.stock.pl

Maryja wypowiada w miejscowym dialekcie słowa, które dla wizjonerki były zupełnie niezrozumiałe. „Que soy era Immaculada Councepciou” – „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Dziewczynka biegnie do swego przyjaciela i kronikarza objawień pana Estrade, by zadać mu pytanie, co oznaczają te dziwne słowa. Gdy słyszy wyjaśnienie, opanowuje ją niezwykła radość, która nigdy już jej nie opuści...

Lourdes. Już pierwsze objawienia sprawiły, że wokół groty zaczęły się gromadzić pogrążone w modlitwie tłumy. Wszystko zaczęło się w 1858 r...

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję