Reklama

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Wszechmoc Boga jest wszechmocą miłości

Biskup Adam Bałabuch w Niedzielę Męki Pańskiej przewodniczył Eucharystii u mniszek klarysek w Kłodzku. W wygłoszonej homilii podkreślił głębokie znaczenie tej uroczystości, która rozpoczyna Wielki Tydzień, czas refleksji i przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

klaryski ‑ Kłodzko

Stanisław Bałabuch

Biskup Adam Bałabuch w kościele przyklasztornym sióstr klarysek w Kłodzku.

Biskup Adam Bałabuch w kościele przyklasztornym sióstr klarysek w Kłodzku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwracając uwagę na tajemnicę Królestwa Chrystusa, które choć obecne jest często ukryte w naszej codzienności, bp Bałabuch podkreślił, że to właśnie na krzyżu objawiła się prawdziwa moc i królewska godność Jezusa. Cytując Ewangelię według św. Marka, przypomniał słowa Jezusa wypowiedziane do Piłata: "Tak, ja nim jestem", odpowiadając na pytanie o to, czy jest Królem Żydów.

Biskup mówił o paradoksie królestwa, które nie jest z tego świata, ale objawia się poprzez miłość i poświęcenie. – Jezus nie był i nie jest zwykłym królem, jak wielu władców naszego świata. Jego tronem jest krzyż. W śmierci na krzyżu Jezu pokazuje coś niesamowitego. Ukazuje, że wszechmoc Boga jest wszechmocą miłości. Odsłania Boga solidarnego z każdym ludzkim bólem. Staje się słaby, aby z członkiem dzielić słabość. Aby go przeprowadzić przez mrok cierpienia, grzechu, śmierci do światła zmartwychwstania – mówił w niedzielę 23 marca biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha wezwał do refleksji nad postawą Jezusa, który na krzyżu, będąc ubogim, zniweczonym, odrzuconym, a jednak pozostając Królem, okazał, że wszechmoc Boga jest wszechmocą miłości. Zaznaczył, że każdy akt uczestnictwa w Eucharystii jest spotkaniem z tą wszechmocą i powinien prowadzić do głębszego zrozumienia miłości, którą Bóg obdarowuje ludzkość.

Reklama

Biskup Bałabuch podkreślił także, jak ważne jest, aby z każdym uczestnictwem w Eucharystii ofiarować Jezusowi nasze cierpienia, radości i sukcesy, dostrzegając w tym udział w wiecznym życiu, które Chrystus nam otworzył.

Wzywając do głębokiej refleksji i osobistego zaangażowania, bp Bałabuch zakończył swoje przemyślenia słowami Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, wyrażając pragnienie, aby Królestwo Chrystusa, królestwo prawdy, życia, świętości, miłości i pokoju, mogło objąć cały świat.

Takie przesłanie w Niedzielę Palmową jest zaproszeniem do osobistego i wspólnotowego przeżywania tajemnicy paschalnej, która jest szczytem roku liturgicznego i centrum wiary chrześcijańskiej.

2024-03-24 22:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłodzko. U Mniszek Klarysek, które nadal potrzebują pomocy

[ TEMATY ]

Chrystus Król

Kłodzko

klaryski

klaryski ‑ Kłodzko

Stanisław Bałabuch

W niedzielnej Eucharystii bp Bałabuchowi towarzyszyli duchowni z kłodzkich parafii

W niedzielnej Eucharystii bp Bałabuchowi towarzyszyli duchowni z kłodzkich parafii

W uroczystość Chrystusa Króla Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji odwiedził bp Adam Bałabuch.

Wizyta biskupa pomocniczego związana była z uroczystością odpustową, bowiem przyklasztornej świątyni oprócz św. Jerzego i św. Wojciecha patronuje sam Chrystus Król.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęcie Światowych Dni Dzieci w Rzymie

W Rzymie rozpoczynają się Światowe Dni Dzieci, które potrwają do jutra. Dzisiaj Wieczne Miasto wypełniło się ponad 70 tys. najmłodszych z całego świata. Centralny punkt wydarzeń tego dnia stanowi Stadion Olimpijski, gdzie z rana odbywała się seria spotkań, animacji, zabaw dla uczestników, a późnym popołudniem aż po wieczór ma tam miejsce spotkanie z Papieżem. Ojciec Święty m.in. odpowiada na pytania dzieci.

Wcześniej, pod koniec udzielanych przed południem audiencji, Franciszek widział się też osobiście z bardzo specjalną, mniejszą grupą najmłodszych z krajów ogarniętych konfliktami. Do Ukraińców Papież odezwał się tam w ich języku, mówiąc: „Sława Isusu Chrystu!”. W spotkaniu uczestniczyły również dzieci z Palestyny, a niektórzy z odwiedzających Ojca Świętego zostali okaleczeni w wyniku wojny. Wzruszające wydarzenie przypominało „rozmowę dziadka z wnukami”, jak wskazał obecny na nim ks. Marcin Schmidt, sekretarz generalny ruchu 5P Global organizującego to spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Papież podczas I Światowych Dni Dzieci: wiara daje szczęście

Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo wierzymy – powiedział Papież Franciszek do dzieci w homilii podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, w których uczestniczą przedstawiciele 101 krajów. Dodał, że wiara daje nam szczęście. Zwrócił się także z prośbą do dzieci: „módlcie się o pokój, aby nie było wojen”.

Pierwsze Światowe Dni Dzieci wypadają w tym roku w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W homilii do dzieci Papież skupił się na wyjaśnieniu roli trzech Osób Boskich. Podkreślił, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję