Reklama

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Wszechmoc Boga jest wszechmocą miłości

Biskup Adam Bałabuch w Niedzielę Męki Pańskiej przewodniczył Eucharystii u mniszek klarysek w Kłodzku. W wygłoszonej homilii podkreślił głębokie znaczenie tej uroczystości, która rozpoczyna Wielki Tydzień, czas refleksji i przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

2024-03-24 22:05

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

klaryski ‑ Kłodzko

Stanisław Bałabuch

Biskup Adam Bałabuch w kościele przyklasztornym sióstr klarysek w Kłodzku.

Biskup Adam Bałabuch w kościele przyklasztornym sióstr klarysek w Kłodzku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwracając uwagę na tajemnicę Królestwa Chrystusa, które choć obecne jest często ukryte w naszej codzienności, bp Bałabuch podkreślił, że to właśnie na krzyżu objawiła się prawdziwa moc i królewska godność Jezusa. Cytując Ewangelię według św. Marka, przypomniał słowa Jezusa wypowiedziane do Piłata: "Tak, ja nim jestem", odpowiadając na pytanie o to, czy jest Królem Żydów.

Biskup mówił o paradoksie królestwa, które nie jest z tego świata, ale objawia się poprzez miłość i poświęcenie. – Jezus nie był i nie jest zwykłym królem, jak wielu władców naszego świata. Jego tronem jest krzyż. W śmierci na krzyżu Jezu pokazuje coś niesamowitego. Ukazuje, że wszechmoc Boga jest wszechmocą miłości. Odsłania Boga solidarnego z każdym ludzkim bólem. Staje się słaby, aby z członkiem dzielić słabość. Aby go przeprowadzić przez mrok cierpienia, grzechu, śmierci do światła zmartwychwstania – mówił w niedzielę 23 marca biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha wezwał do refleksji nad postawą Jezusa, który na krzyżu, będąc ubogim, zniweczonym, odrzuconym, a jednak pozostając Królem, okazał, że wszechmoc Boga jest wszechmocą miłości. Zaznaczył, że każdy akt uczestnictwa w Eucharystii jest spotkaniem z tą wszechmocą i powinien prowadzić do głębszego zrozumienia miłości, którą Bóg obdarowuje ludzkość.

Reklama

Biskup Bałabuch podkreślił także, jak ważne jest, aby z każdym uczestnictwem w Eucharystii ofiarować Jezusowi nasze cierpienia, radości i sukcesy, dostrzegając w tym udział w wiecznym życiu, które Chrystus nam otworzył.

Wzywając do głębokiej refleksji i osobistego zaangażowania, bp Bałabuch zakończył swoje przemyślenia słowami Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, wyrażając pragnienie, aby Królestwo Chrystusa, królestwo prawdy, życia, świętości, miłości i pokoju, mogło objąć cały świat.

Takie przesłanie w Niedzielę Palmową jest zaproszeniem do osobistego i wspólnotowego przeżywania tajemnicy paschalnej, która jest szczytem roku liturgicznego i centrum wiary chrześcijańskiej.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Zmartwychwstanie Pańskie w tej parafii ma podwójny wymiar

2024-03-31 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Adam Bałabuch

Niedziela Zmartwychwstnia Pańskiego

Stanisław Bałabuch

Biskup Adam Bałabuch w asyście kapłanów z parafii św. Barbary

Biskup Adam Bałabuch w asyście kapłanów z parafii św. Barbary

W pierwszy dzień świąt wielkanocnych, wałbrzyska parafia Zmartwychwstania Pańskiego, mająca za swojego patrona samego Chrystusa Zmartwychwstałego, obchodziła swoje doroczne święto.

Tego dnia wierni zgromadzili się, by wspólnie świętować i dziękować za dar Zmartwychwstania, a także uczestniczyć w procesji rezurekcyjnej oraz porannej Mszy świętej, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

CZYTAJ DALEJ

Św. Katarzyna Tekakwitha

2024-04-17 07:59

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Katarzyna Tekakwitha

Katarzyna Tekakwitha

Św. Katarzyna Tekakwitha, zwana też Kateri, była Indianką z plemienia Mohawków. Przyszła na świat w kwietniu 1656 r. Jej ojciec był poganinem, wodzem osady. Matka była chrześcijanką, Indianką z plemienia Algonkinów.

Kateri wcześnie straciła rodziców, którzy zmarli na ospę. Wychowywała się u ciotki i wuja, który został wodzem plemienia. Chrzest przyjęła w wieku 18 lat. Za patronkę obrała sobie św. Katarzynę ze Sieny. Robiła krzyże z zebranych gałęzi, rozdawała je ludziom i umieszczała je w różnych miejscach w lesie. Nie rozstawała się z różańcem, a jej pobożność zrobiła wrażenie nie tylko na Indianach lecz także na Francuzach.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję