Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

Głos młodych miał odzwierciedlenie w tym, co powiedział bp Włodarczyk. Mówiąc o synodalności, zwrócił uwagę na „wędrowanie razem”, rozumiane jako „bycie razem”, „wspólne działanie” oraz jako „pójście za Chrystusem”. - Chodzi o to, by iść razem w tym samym kierunku, zachować jedność w różnorodności. W Dziejach Apostolskich „wędrować razem” oznacza również podejmować wspólnie decyzje. To również zdolność do nawiązania relacji i słuchania - podkreślał bp. Jak zaznaczył, istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Włodarczyk przypomniał, że Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wskazuje, by wszystkie osoby konsekrowane odważnie i twórczo, włączyły się w proces synodalny w Kościele. Zawiera sugestie, by poczuć się wezwanymi poprzez słowa komunia, uczestnictwo i misja. - Kapituła jest doświadczeniem szczególnej obecności i działania Jezusa. Aby tak się stało, muszą zaistnieć trzy elementy: słowo Boże, Duch Święty i nawrócenie - zakończył biskup.

Choć hasłem kapituły stały się słowa „Miłujący Jezusa, Chrystusa, oddani młodzieży” to - jak mówią uczestnicy - jej głównym reżyserem jest Duch Święty. - Jej celem jest spojrzenie na to, w jaki sposób posługujemy wśród młodzieży. Czy realizujemy charyzmat, który pozostawił nam ks. Jan Bosko? Czy nasza obecność właśnie wśród młodzieży jest tą, która posiada system prewencyjny, uprzedzający - tłumaczy wikariusz inspektora, ks. Krzysztof Rudziński SDB. - Wierność charyzmatowi to wciąż niezmienne i pierwsze zadanie, jakie staje przed nami. Ksiądz Bosko apelował, byśmy wychowywali młodych na dobrych obywateli i prawych chrześcijan - podkreślił ks. Tadeusz Itrych SDB, przełożony Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

Reklama

Należy do niej ponad 230 salezjanów, którzy żyją w ponad trzydziestu wspólnotach zakonnych. - Naszym priorytetem są dzieci i młodzież. To przez te środowiska ewangelizujemy, niosąc sakramenty święte, co jest ważnym aspektem wśród katolików w Rosji. Jest tam mniej księży, są także mniejsze, często porozrzucane wspólnoty. Otrzymaliśmy placówkę w Soczi, ponieważ przez dwa lata brakowało kapłanów - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB.

Salezjanom została odczytana specjalna odezwa, stanowiąca podsumowanie II Kapituły Młodych. - Dziękuję za to, że słuchacie naszego głosu - mówił na wstępie Paweł. „Doceniamy waszą obecność i posługę w naszym życiu, a także dostrzegamy ich owoce. Dzięki waszemu zaangażowaniu w budowanie relacji z Bogiem w codzienności, tworzymy wspólnie żywy Kościół, przepełniony charyzmatem św. Jana Bosko” - brzmiał fragment odezwy. - Młodzi, których mogłem usłyszeć, bardzo mnie motywują. Interesują się wszystkim, co nas dotyczy, a przez to jeszcze bardziej stajemy się rodziną - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB. - Cieszy mnie, że w tej szczerości potrafią także wskazać mankamenty w naszej działalności - dodał ks. Tadeusz Itrych SDB. - Kochamy salezjanów za to, że są salezjanami - podsumowała Ewa Budny.

Kapituła Inspektorialna jest okazją, by przyjrzeć się programowi i podjąć decyzje o priorytetach. Jest czas, by przeanalizować głos lokalnych wspólnot, dotyczący posługi salezjanów oraz jeszcze lepiej dostosować ją do obecnych czasów i potrzeb młodzieży.

2024-04-17 17:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: aby zrozumieć Kościół, trzeba do niego dosłownie wejść

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Żeby zrozumieć Kościół, trzeba do niego dosłownie wejść, znaleźć w nim swoje własne miejsce” – mówił w Kaplicy Cudownego Obrazu bp Krzysztof Włodarczyk. Na Jasną Górę dotarła dziewiętnasta piesza pielgrzymka diecezji bydgoskiej.

Pątnicy wyruszyli z grodu nad Brdą 7 lipca, pokonując w upale ponad trzysta kilometrów, rozważając hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – W czasie tego pielgrzymiego trudu mieliście sposobność rozważać prawdę o Kościele. Dziś, kiedy tak często słyszy się, że ktoś wierzy w Boga, ale w Kościół nie, że potrzeba nam solidnej nauki o nim. O Kościele, który założył Jezus, mówiąc, że „bramy piekielne go nie przemogą” – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę

2024-05-26 15:54

[ TEMATY ]

Kościół

Abp Adrian Galbas

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Rodzina kolebką wiary

2024-05-26 10:26

Ks. Radosław Koterbski

W dniu urodzin Świętego Ojca Pio, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, odbyło się wyjątkowe spotkanie wspólnot, które wzywają jego orędownictwa.

Wydarzenie zgromadziło licznych wiernych, pragnących wspólnie celebrować pamięć i duchowe dziedzictwo świętego. Program spotkania był bogaty i starannie przygotowany. O godzinie 15:00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której miało miejsce nabożeństwo majowe i różaniec. Te modlitwy wprowadziły uczestników w atmosferę skupienia i refleksji, przygotowując ich do dalszych części dnia. Po duchowym wprowadzeniu, o godzinie 16:30 nastąpiła przerwa na posiłek, która była okazją do rozmów i wymiany doświadczeń między członkami wspólnot. Kolejnym punktem programu była konferencja na temat rodziny pt. „Rodzina kolebką wiary”, która wygłosił ks. Wojciech Kania. Prelegent podkreślał znaczenie rodziny jako podstawowej komórki społecznej i miejsca duchowego wzrastania, wzbudził duże zainteresowanie i poruszenie wśród uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję