Reklama

Niedziela Wrocławska

O synodzie na Dworcu Głównym PKP

W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Marzena Cyfert

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Kolejarzy. Z prelekcją wystąpiła Adriana Kwiatkowska, sekretarz synodu.

Ks. Jan Kleszcz, kapelan kolejarzy archidiecezji wrocławskiej zauważył, że nie ma w kościele wrocławskim takiego chrześcijanina, który by nie słyszał o synodzie. – Nie ma takiej parafii w archidiecezji wrocławskiej, w której by nie podjęto działań związanych z synodem. Trudno więc, żeby tutaj – jak to niektórzy mówią z nadzieją: przy parafii dworcowej – ten temat nie został odnotowany. Sam synod jest czymś stale towarzyszącym dziejom Kościoła – mówił ks. Kleszcz. Przypomniał również o poniedziałkowej modlitwie w kaplicy na Dworcu Głównym PKP w intencji synodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adriana Kwiatkowska zaznaczyła, że synod naszej archidiecezji został zapowiedziany 1 kwietnia ub.r. przez abp. Józefa Kupnego. Natomiast pierwszy raz publicznie, tylko w mniejszym gronie, hasło to pojawiło się 4 lutego ub.r. – Bo wtedy spotkaliśmy się z osobami, które były zaangażowane w etap diecezjalny synodu o synodalności. W naszej diecezji mieliśmy powołany sekretariat synodu – tłumaczyła Adriana Kwiatkowska. Podkreśliła, że czytając syntezy z synodu o synodalności, sekretariat synodu stworzył syntezę diecezjalną, z której wynikały jasno różne rzeczy. – Bardzo konkretnie zobaczyliśmy wtedy, że to, z czym boryka się nasza diecezja, można zamknąć w słowie komunia. To znaczy, że bardzo tęsknimy za takim Kościołem, w którym jesteśmy bliżej siebie; w którym tworzymy wspólnotę; w którym są relacje, więzi; w którym nawzajem siebie słuchamy – mówiła prelegentka.

Kolejne słowa, które pojawiły się w czasie synodu o synodalności to formacja i misja.

– 4 lutego 2023 r. ksiądz arcybiskup zwołał spotkanie dla przedstawicieli zespołów parafialnych, odwołując się do tej syntezy diecezjalnej i pytając zebrane wówczas osoby, było ich ok. 100, czym powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności w naszej archidiecezji i w jaki sposób – tłumaczyła Adriana, podkreślając, że padł wówczas pomysł synodu diecezjalnego, który tymi tematami ogólnokościelnymi mógłby się zająć na poziomie lokalnym. – Skoro wiemy, że mamy problem z komunią, formacją i misją, powinniśmy się zastanowić, jak tym kłopotom zaradzić. Nie chodzi o to, żeby to były nasze ludzkie pomysły, lecz byśmy zaczęli pytać Ducha Świętego, do czego dzisiaj zaprasza Kościół we Wrocławiu – podkreślała.

Reklama

Zaznaczyła, że obecnie znajdujemy się na etapie presynodalnym, który dobiega końca. Wyjaśniła, czym jest etap presynodalny, etap rozeznawania w tych trzech obszarach: komunii, formacji i misji, co się podczas niego działo i dlaczego. Nakreśliła, jakie wydarzenia będą miały miejsce w naszej archidiecezji w związku z rozpoczęciem synodu 19 maja br.

– Bardzo gorąco zapraszam do modlitwy za ten synod i do przyjścia na jego rozpoczęcie. Spotkamy się w kościele NMP na Piasku. Najpierw na katechezie o Laodycei, którą wygłosi bp Maciej Małyga. Później ksiądz arcybiskup rozpocznie modlitwą procesję z kościoła NMP na Piasku do katedry, gdzie przeżyjemy Eucharystię otwierającą Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Później udamy się do ogrodów PWT, żeby świętować, bo ten wymiar takiego ludzkiego świętowania i bycia ze sobą też jest dla nas ważny – zapowiadała prelegentka. Opowiedziała również o tym, co czeka nas po 19 maja: o pracach komisji synodalnych, zespołów synodalnych; spotkaniach na poziomie dekanatów, podkreślając, że parafie w dekanatach mogą sobie dawać wzajemnie wsparcie;

– Jak widać, długa droga przed nami, dlatego w tej drodze ważne jest to, co się dzieje w trakcie. Najważniejszy nie będzie dokument końcowy, choć będzie bardzo ważny, bo on ma regulować pewne rzeczy (...) My w trakcie drogi synodalnej mamy się zmieniać i nawracać, czuć się coraz bardziej odpowiedzialnymi za Kościół, dawać sobie wzajemnie miejsce dla swoich darów. Ja mam takie wewnętrzne przekonanie, że Panu Jezusowi naprawdę na tym synodzie zależy. To jak on się rodził, jest dla mnie dowodem, że to jest z Ducha Świętego a nie z naszych ludzkich pomysłów – podkreślała Adriana Kwiatkowska.

Spotkanie zakończyło się pytaniami dotyczącymi synodu i dyskusją.

2024-04-17 18:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Wielki dar od Pana Boga

2024-05-25 14:06

[ TEMATY ]

katedra

święcenia kapłańskie

Gorzów Wlkp.

Karolina Krasowska

Widzę, że jestem powołany do tego, żeby, tam gdzie jestem, uobecniać Chrystusa i Jego miłość - mówi neoprezbiter

Widzę, że jestem powołany do tego, żeby, tam gdzie jestem, uobecniać Chrystusa i Jego miłość - mówi neoprezbiter

Nasza diecezja ma nowego kapłana. Jest nim ks. Michał Kowalewski. Neoprezbiter pochodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Sakrament święceń przyjął z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego 25 maja podczas Mszy św. w kościele katedralnym pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. W tym wielkim wydarzeniu ks. Michałowi towarzyszyli bliscy, rodzina i przyjaciele.

CZYTAJ DALEJ

Uśmiech, który wszystko wynagradza

2024-05-26 12:21

Marzena Cyfert

Dzieci we wrocławskiej "Pozytywce"

Dzieci we wrocławskiej

Na Ostrowie Tumskim przy ul. Kapitulnej 4 działa Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży „Pozytywka”, prowadzone przez Siostry Bożego Serca Jezusa. Celem działalności jest pomoc rodzinom oraz dzieciom dotkniętym niepełnosprawnością, głównie z Zespołem Downa.

Przy wejściu wzrok przykuwa ładnie zagospodarowany plac, z którego dzieci korzystają w czasie sprzyjającej pogody. W „Pozytywce” biorą udział w licznych bezpłatnych warsztatach. Projekt finansowany jest z budżetu miasta. W czasie zajęć rodzice spotykają się na rozmowie przy herbacie w przeznaczonym do tego pokoju. Mają okazję odpocząć w towarzystwie, w którym będą zrozumiani. Dzieci także cieszą się z ich bliskości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję