Reklama

Niedziela Świdnicka

Świebodzice. Wyposażeni w dary Ducha świętego

W czwartek 9 maja bp Marek Mendyk udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii św. Mikołaja, gdzie proboszczem jest ks. kan. Józef Siemasz. Podczas uroczystości biskup wygłosił homilię, w której podkreślił znaczenie tego sakramentu jako aktu dojrzałości chrześcijańskiej.

2024-05-09 22:45

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

bierzmowanie

Świebodzice

ks. Mirosław Benedyk

Msza święta w parafii św. Mikołaja w Świebodzicach pod przewodnictwem bp Marka Mendyka

Msza święta w parafii św. Mikołaja w Świebodzicach pod przewodnictwem bp Marka Mendyka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swojej homilii pasterz diecezji świdnickiej odniósł się do dawnej praktyki, kiedy to proboszcz przedstawiał kandydatów do bierzmowania, a biskup upewniał się o ich gotowości poprzez pytania do proboszcza. - Teraz dialog ten wygląda inaczej, ale wciąż istotne jest to, że młodzież świadomie przystępuje do sakramentu bierzmowania – akcentował.

Biskup podkreślił, że gdy czytane jest Pismo Święte, wierzymy, że sam Bóg przemawia do nas poprzez swoje słowo. Zwrócił uwagę na ewangeliczną mowę pożegnalną Jezusa, gdzie obiecał On swoim uczniom Ducha Świętego, którego nazwał Parakletem. Biskup wyjaśnił, że greckie słowo "παρακλητος” można tłumaczyć jako pocieszyciel, pomocnik lub adwokat i przypomniał zgromadzonej młodzieży, że Duch Święty jest dany każdemu z nas, aby stał się naszym obrońcą i adwokatem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homileta przypomniał młodym, ile jest darów Ducha Świętego i podkreślił, że każdy z nich jest niezbędny, aby mogli mądrze i odpowiedzialnie wypełniać swoje życiowe zadania. Zaznaczył również, że w Kościele bierzmowanie przygotowuje młodzież do dorosłego życia w wierze, stanowiąc fundament, który pozwala im rozwijać się i kierować wartościami chrześcijańskimi.

- Dzisiaj, kiedy otrzymujecie dary Ducha Świętego, to właśnie ten Duch - Paraklet, wyposaża was, abyście idąc do świata byli odważni, mężni, radośni. Byście byli pobożni i mieli w sobie bojaźń Bożą. Mieć bojaźń Bożą, to znaczy bać się grzechu, który mnie od Pana Boga odrywa. Tych darów jest siedem. Każdy z nich jest ważny, bo każdy wyposaża na życie, na codzienność - podkreślił bp Mendyk.

Podziel się cytatem

Reklama

Na zakończenie biskup życzył kandydatom do bierzmowania, aby dary Ducha Świętego pomogły im kroczyć właściwą drogą życia, a także by uroczystość bierzmowania była dla nich nie tylko piękna, ale i dostojna, wypełniona odpowiedzialnością za własną wiarę i poczuciem dojrzałości chrześcijańskiej.

Wraz z biskupem Markiem przy ołtarzu stanęli: miejscowy proboszcz ks. kan. Józef Siemasz wraz wikariuszem ks. Krzysztofem Faronem oraz ks. kan. Andrzej Walerowski z Dobromierza, ks. kan. Sławomir Augustynowicz - diecezjalny ekonom i ks. prał. Piotr Śliwka – wizytator ds. gospodarczych i konserwacji zabytków przy Świdnickiej Kurii Biskupiej. Kandydatów do bierzmowania przygotowywali katecheci: ks. Michał Gibek i Pani Agnieszka Pelc.

Parafia Świętego Mikołaja w Świebodzicach

Parafia Świętego Mikołaja w Świebodzicach

Parafia Świętego Mikołaja w Świebodzicach

Parafia Świętego Mikołaja w Świebodzicach

Parafia Świętego Mikołaja w Świebodzicach

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bierzmowanie to zadanie dla całej wspólnoty parafialnej

O nowym programie przygotowania młodych do przyjęcia sakramentu bierzmowania z ks. Piotrem Hoffmannem rozmawia ks. Piotr Bączek

Ks. Piotr Bączek: – Pod koniec września ruszył pierwszy etap programu „Młodzi na progu”. Wystartowała diecezjalna szkoła animatorów dla bierzmowanych. Na początek zapytajmy, dlaczego w ogóle wprowadzamy nowy sposób przygotowania młodzieży do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej?

CZYTAJ DALEJ

Wiceprzewodnicząca Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet: Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci

2024-05-26 10:23

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

mama

Adobe Stock

Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci, nie sprzyja wielodzietność. Ludzie niepotrzebnie są tak zabiegani i zatroskani. Tak naprawdę życie jest bardzo proste, tylko trzeba na nie patrzeć oczami Ducha Świętego - zaznaczyła Maria Pietrzak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i matka czwórki dzieci. W rozmowie z KAI, opowiedziała m.in. o tym jak przekazywać dzieciom wiarę, a także odpowiedziała na pytanie czemu coraz więcej kobiet nie chce zostać matkami lub decyduje się tylko na jedno dziecko. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Anna Rasińska (KAI): Z niedawnych badań CBOS dotyczących deklaracji wiary religijnej i deklaracji praktyk wynika, że w rodzinach dziedziczy się w dużym stopniu zarówno religijność jak i niereligijność. Jak widzi Pani rolę matek w pokoleniowym przekazywaniu wiary?

CZYTAJ DALEJ

Drezdenko za życiem

2024-05-26 14:21

[ TEMATY ]

Zielona Góra

drezdenko

ks. Paweł Greń

Marsz w obronie życia przeszedł 26 maja ulicami Drezdenka.

W niedzielę 26 maja kilkadziesiąt osób zgromadziło się w Drezdenku na rodzinnej manifestacji w obronie życia. Wydarzenie, pełne radości i pozytywnej energii, przyciągnęło całe rodziny, młodych oraz seniorów, którzy wspólnie zamanifestowali swoje wsparcie dla idei ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Był to silny głos społeczny za zdrową rodziną, ochroną dzieci przed deprawacją oraz manipulacjami zgubnych ideologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję