Reklama

Polska

Bp Zbigniew Kiernikowski objął zarząd diecezją

[ TEMATY ]

biskup

bp Józef Zawitkowski

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup Zbigniew Kiernikowski

Biskup Zbigniew Kiernikowski

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Moment kanonicznego objęcia diecezji, odbył się w samo południe 27 czerwca 2014 r., w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Po wspólnej modlitwie, ustępujący z zarządu diecezją bp Stefan Cichy i obejmujący zarząd nowy Biskup legnicki, podpisali stosowne dokumenty.

Reklama

Objęcie kanoniczne diecezji przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, dokonało się w obecności Kolegium Konsultorów, moderatorów i wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego, pracowników kurii, delegacji wiernych świeckich oraz przedstawicieli mediów.

Dokumenty, zostały odczytane najpierw przez Kanclerza kurii ks. Józefa Lisowskiego i biskupa pomocniczego Marka Mendyka, a po ich odczytaniu biskupi złożyli swoje podpisy. Tym samym biskup Zbigniew Kiernikowski objął urząd Biskupa Legnickiego.

Odchodzący na emeryturę, z racji osiągnięcia przewidzianego prawem kanonicznym wieku, biskup Stefan Cichy, podziękował wszystkim obecnym za dotychczasową współpracę. Poprosił też - jak to już uczynił wcześniej w swym okolicznościowym liście pasterskim - o modlitwę i wszelką pomoc w wypełnianiu posługi pasterskiej nowego Biskupa diecezjalnego. Na zakończenie, księża biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa uczestnikom tego wydarzenia.

Reklama

Z nowym Biskupem legnickim, spotkali się też uczestniczący w tym wydarzeniu dziennikarze podczas konferencji prasowej. Nie zabrakło pytań o pierwsze wrażenia w zetknięciu nowego Biskupa z Legnicą. „Wyrażam radość z tego, że jestem w Legnicy. Pierwszy efekt spojrzenia z zewnątrz jest taki, że jest to bardzo ładne miasto, którego historia jest bogata i nie łatwa. Ale im bardziej historia jest trudna, a jednocześnie ludzie potrafią stawiać czoła tym trudnościom, tym większe jest doświadczenie tego, kim jest człowiek, a człowiek nie jest stworzony do łatwych rzeczy” - mówił bp Kiernikowski.

Przyznał, że dopiero poznaje diecezję, ale już widzi, jak bardzo jest ona zróżnicowana. Nie zabrakło też pytań o przyszłą posługę nowego Biskupa w diecezji, jak ją widzi i jakie stawia sobie zadania. „Zależy mi na jednym, aby nieść Orędzie Zbawienia, tzn. nieść nadzieję, płynącą z Ewangelii. Nadzieję takiego życia, które ma w sobie moc przechodzenia przez to wszystko, co można zamknąć w jednym terminie - przez śmierć. Śmierć rozumiana jako upokorzenia, trudności, nieszczęścia, niepowodzenia, czyli to wszystko, co staje przeciw człowiekowi. Chcę nieść nadzieję życia płynącą z Jezusa Chrystusa, by człowiek w tych trudnych sytuacjach miał perspektywę życia, by się nie załamywał…” - mówił Biskup legnicki o swym posługiwaniu.

Zaprosił też dziennikarzy do współpracy w przekazywaniu innym prawdy i tego co jest dobrem, choć wie, że nie jest to łatwe w pracy dziennikarskiej, gdyż świat współczesny bardziej pożąda newsów mówiących o złu, nieszczęściu, niż o tym co dobre. Bo dobro, „sprzedaje się” o wiele trudniej. Jako miejsce spotkań i swoistej wymiany poglądów, wskazał na swój blog „e-Rozowy o Dobrej Nowinie”, do którego jest dostęp przez diecezjalną stronę internetową www.diecezja.legnica.pl

Dziennikarzom przedstawiono również przebieg ingresu do katedry legnickiej, który będzie miał miejsce w sobotę 28 czerwca, o godz. 11.00. Uroczystość będzie transmitowała m.in. telewizja „Trwam”.

2014-06-27 23:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi do młodych przed ŚDM: Nie bójcie się, że w Kościele zatracicie indywidualność

[ TEMATY ]

młodzi

biskup

ŚDM w Krakowie

Magdalena Niebudek

Nie bójcie się, że w wielkiej wspólnocie Kościoła zatracicie swą indywidualność i poczucie wolności – piszą do młodych polscy biskupi w specjalnym liście pasterskim na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 r. Zapewniają oni młodych, że są ważną częścią Kościoła i zachęcają do zaangażowania się w wolontariat. List Episkopatu Polski zostanie odczytany w kościołach za tydzień – w niedzielę 9 listopada.

Biskupi zapowiadając ŚDM, jakie w lipcu 2016 r. odbędą się Krakowie oraz przypominając, że wtedy też będzie przypadała 1050. rocznica chrztu Polski podkreślają, że „w ten oto sposób przeszłość spotka się z przyszłością, tradycja ze współczesnością”. Sięgając początków Kościoła w Polsce i otwierając się na to, co nowe, mamy szansę odkryć ponownie korzenie, z jakich wyrosła wiara na ziemiach polskich – zauważają.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję