Reklama

Niedziela Małopolska

Polska Fatima w Trzebini

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejsce może jeszcze nie jest każdemu znane. Leży na trasie pomiędzy Krakowem a Katowicami. Tutaj w roku 1950 wierni po raz pierwszy spotkali się na czuwaniach fatimskich. Mowa o trzebińskiej świątyni, dziś sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie o Jej kult od lat dbają Salwatorianie, a wierni - jak mówi gospodarz sanktuarium ks. Piotr Żydek SDS - w odpowiedzi na apel Pani z Fatimy chętnie biorą udział w nabożeństwach ku Jej czci.

Trochę historii

Rok 1900. Do Trzebini z Krakowa przybyli pierwsi Salwatorianie. 10 lat później poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła. Rozpoczęto konstrukcję tej części świątyni, która obecnie jest kaplicą Matki Bożej Fatimskiej oraz zakrystią. Okres I i II wojny światowej to zatrzymanie postępu w pracach przy powstawaniu kościoła, a rok 1952 przynosi (za sprawą ks. Alfonsa Ślusarczyka) wznowienie i dokończenie budowy Domu Bożego w Trzebini. Tak w skrócie można opisać historię świątyni, która w 1997 r. otrzymała tytuł sanktuarium. Jak zaznacza jego kustosz, ks. Piotr Żydek, w latach 50. XX wieku nie udało się jednak zakończyć prac budowlanych w kościele. Stopniowo powstawały wewnętrzne kaplice oraz barwne witraże. W 2012 r. wierni uczcili jubileusz 15-lecia powstania sanktuarium, natomiast już w przyszłym roku obchodzić będą 30-lecie konsekracji świątyni, która stanowi część Szlaku Maryjnego Częstochowa-Mariazell oraz Szlaku Papieskiego Ziemi Chrzanowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1928 r., pod wpływem sługi Bożego ks. Chryzostoma Małysiaka, wybudowano w Trzebini pierwszy w Polsce dom rekolekcyjny, istniejący do dzisiaj jako Centrum Formacji Duchowej (CFD). Zostało ono powołane dla osób zarówno świeckich, jak i duchownych w celu poszukiwania przez nich głębszego doświadczenia wiary. Ma pomóc im w uzyskaniu integralnego rozwoju psychicznego i duchowego. W swym programie przewiduje różne propozycje rekolekcji oraz innych spotkań, które mają przyczynić się do pogłębionej formacji. Wszyscy zaproszeni są do modlitwy oraz wyciszenia. Jednym z uczestników trzebińskich rekolekcji był w 1938 r. abiturient Karol Wojtyła. Do dzisiaj zachował się jego wpis w kronice.

Reklama

Czuwania z Maryją

Właśnie z rekolekcjami organizowanymi w Trzebini związane są czuwania fatimskie, które obecnie regularnie odbywają się w sanktuarium. A wszystko zaczęło się 13 maja 1950 r., kiedy ks. Stanisław Szarek przeprowadził pierwsze tego typu nabożeństwo. - Z czasem te czuwania stały się coraz bardziej popularne. Najpierw organizowano je na zewnątrz. Obecnie co miesiąc wierni gromadzą się w sobotę po 13. dniu miesiąca od maja do października. Modlitwa trwa całą noc - od godz. 19. do godz. 5 rano. Cel nabożeństwa to pokuta oraz wynagrodzenie. Jest zainteresowanie wśród wiernych, choć nie takie wielkie jak to było w latach 60-80 XX wieku. Przyjeżdżają pielgrzymi głównie z południa Polski, ze Śląska, Małopolski i okolicznych miejscowości - opowiada ks. Piotr. Ogólny plan czuwania obejmuje, oprócz Mszy św., także: Drogę Krzyżową, Różaniec, nieszpory, nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia, adorację Najświętszego Sakramentu oraz Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W latach 60. XX wieku sprowadzono z Fatimy figurę Matki Bożej Fatimskiej, którą później umieszczono w specjalnej kaplicy. 13 września 1997 r. kard. Franciszek Macharski koronował figurę koronami papieskimi. Niedawno korona Pani z Fatimy została oddana do renowacji, ale już 16 grudnia br. będzie ponownie poświęcona i wróci do kaplicy.

Z życia parafii

Do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przynależy parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak zaznacza ks. proboszcz Piotr Żydek, spośród trzebińskich parafii jest ona najmniejsza pod względem liczebnym. Jej mocną grupę stanowi Sodalicja Mariańska, czyli Żywy Różaniec. Należą do niej głównie kobiety, które także są mocno zaangażowane w działalność przy sanktuarium. Z kolei Grupa Apostolstwa Mężczyzn to panowie modlący się i chętnie pracujący na rzecz świątyni. - Te dwie grupy to takie nasze filary parafii - podkreśla Ksiądz Proboszcz. Jak dodaje, można również liczyć na służbę liturgiczną (22 ministrantów i lektorów), straż sanktuaryjną, odpowiedzialną za porządki, a także młodzież - kandydatów do bierzmowania oraz dzieci.

Reklama

Warto wspomnieć również o działalności Parafialnego Zespołu Caritas pod nazwą „Salwator”. Został on powołany przez kard. Stanisława Dziwisza. Pracują w nim zarówno osoby zakonne, jak i świeckie. - Staramy się wspierać rodziny potrzebujące pomocy materialnej, rodziny wielodzietne. Świadczymy pomoc w formie bonów żywnościowych, a także bonów na lekarstwa. Mamy podpisane umowy ze sklepem spożywczym oraz pobliską apteką, w której można te bony zrealizować. Parafia przeznaczyła ok. 4500 zł na wyprawki i wsparcie w imprezach sportowych dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebini, a pomoc świąteczna wyniosła ostatnio ok. 3500 zł. Środki czerpiemy od osób prywatnych, sponsorów, z ofiar zbieranych w sanktuarium na rzecz najuboższych, a także ze sprzedaży świec wigilijnych oraz baranków wielkanocnych - wymienia ks. Piotr. Dodaje, że w ostatnich latach zorganizowano także wyjazd wakacyjny do Rabki Zdroju dla 40 dzieci: - Planujemy tego typu działanie również przyszłym roku. Dużo zależy m.in. od sponsorów. Parafia jest również współorganizatorem koncertów muzyki kameralnej, które przygotowuje głównie Dwór Zieleniewskich oraz Trzebińskie Centrum Kultury.

- Mocnym atutem naszej parafii jest posługa w konfesjonale. Zawsze do dyspozycji wiernych jest 4 kapłanów, trzech wieczorem i jeden rano. Od 2010 r. organizujemy Noce Konfesjonałów w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Gdy po raz pierwszy zaangażowaliśmy się w tę akcję, Wielki Czwartek przerósł nasze możliwości. Do godz. 3 nad ranem w sanktuarium trwała spowiedź. W następnym roku spowiadało 13 księży od godz. 20 do godz. 2. Uważam to działanie za bardzo trafny pomysł. To forma duszpasterstwa, która wychodzi naprzeciw ludziom - podsumowuje ks. Piotr.

Reklama

W tutejszej świątyni w każdą środę przez cały rok odprawiana jest Msza św. wraz z nowenną do Matki Bożej Fatimskiej w kaplicy cudownej figury. W Wielkim Poście organizowane są czuwania maturzystów. We wrześniu odbywają się spotkania młodzieży Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań i Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej oraz Salwatoraińskiego Wolontariatu Misyjnego, który ma siedzibę przy sanktuarium

Obecnie trwają starania o nadanie kościołowi w Trzebini tytułu bazyliki. - Dokumenty zostały złożone w kongregacji we wrześniu br. Teraz trzeba czekać i modlić się, zaufać Bożej Opatrzności - mówi kustosz trzebińskiego sanktuarium.

* * *

Msze św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini:
- niedziele i święta: godz. 7, 8.30, 10, 11.30, 18
- dni powszednie: godz. 7, 18 (17 w Adwencie)

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Loretto. Stolica Roku Wiary

Rozpoczyna się budowa nowego sanktuarium w Loretto. Abp Henryk Hoser podczas odpustu 8 września poświęci teren, na którym wzniesiony zostanie nowy kościół

Pielgrzymi w Loretto czasami żartują, że Matka Boża Loretańska miała dość upalnej Italii. Na jedną ze swych nowych „rezydencji” wybrała więc sobie nadbużański las, gdzie pośród pachnących sosen można nabrać duchowych sił. - To miejsce osobiście znalazł błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski - przypomina s. Marlena Korman CSL, przełożona wspólnoty zakonnej w Loretto koło Wyszkowa. Jednak założyciel Zgromadzenia nie spodziewał się, że stanie się ono pątniczym celem tysięcy pielgrzymów zarówno z diecezji, jaki z innych części Polski.

CZYTAJ DALEJ

Jezus kochał Judasza do końca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 26, 14-25.

Środa, 27 marca. Wielki Tydzień

CZYTAJ DALEJ

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Msza Wieczerzy Pańskiej

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

procesja z darami

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

- Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii, bardzo związana z tym jak mocno stawiamy na liturgię i na edukację liturgiczną wszystkich wiernych – mówi Iwona Szablewska, wiceprzewodnicząca duszpasterskiej rady parafialnej i precentorka. - Jesteśmy bardzo małą parafią jak na realia Zielonej Góry, bo liczymy 3,5 tys. mieszkańców, a do kościoła w niedzielę na Mszę św. regularnie przychodzi 400 osób. W procesję z darami w tym roku zaangażowało się 250 osób. To ponad 70 rodzin, co daje nam 150 osób, i kolejne 100 osób, niepowtarzalnych, to ci, którzy są we wspólnotach. Zwyczaj jest taki, że w ciągu roku przyglądamy się, co jest tak naprawdę potrzebne jeszcze do sprawowania liturgii, a że jesteśmy młodą parafią „na dorobku” to wiele rzeczy nam brakowało, więc zawsze staramy się ustalać priorytety z proboszczem i służbą liturgiczną – podkreśla pani Iwona. Dodaje, że we wszystkim ważna jest też transparentność, by ofiarodawcy mieli świadomość, na co i w jaki sposób zostały rozdysponowane pieniądze. - W procesję z darami czynnie zaangażowało się 62,5% parafian. To wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej, dbania o jej piękno – to wszystko dla naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówi Iwona Szablewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję