Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileusz parafii w Klukach

W kościele jak w domu, w parafii jak w rodzinie

11 listopada 2012 r. zakończyły się uroczystości jubileuszowe 5. rocznicy erygowania parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach. Trwały one od 1 maja pod hasłem: „W Kościele jak w domu, w parafii jak w rodzinie”

Niedziela łódzka 51/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Archiwum parafii w Klukach

Ksiądz Biskup i Ksiądz Proboszcz z liturgiczną służbą ołtarza

Ksiądz Biskup i Ksiądz Proboszcz z liturgiczną służbą ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości Jubileuszu rozpoczęła wizytacja kanoniczna parafii, którą przeprowadził 1 maja 2012 r. bp Ireneusz Pękalski. Witając Księdza Biskupa, ks. proboszcz Dariusz Mordaka zaznaczył: „Rok temu obchodziliśmy jubileusz 875-lecia istnienia naszej miejscowości. W tę historię wpisuje się bardzo ważna data. To 26 sierpnia 2007 r., kiedy dekretem abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego, została erygowana nowa parafia w Klukach. Od tamtego dnia mija już 5 lat”. Parafianie zaś mówili o swojej parafii: «Nasza wspólnota parafialna to nasza rodzina, a nasz kościół to nasz wspólny dom...» Tutaj czerpiemy Boże łaski, słuchamy Słowa Bożego i uczestniczymy w sakramentach (...) wiemy, jak ważną siłą dla każdego z nas jest wiara. Jesteśmy parafią młodą, ale dzięki podejmowanym inicjatywom duszpasterskim i gospodarczym staramy się być zjednoczeni i otwarci na to wszystko, co Bóg nam przygotował”.

Następnie Księdzu Biskupowi zostali przedstawieni członkowie zespołów parafialnych. Były to zespoły: Rada Parafialna, Koła Żywego Różańca, Apostolat Modlitwy „Margaretki”, chór parafialny, grupa wokalna „Kluczanki”, Parafialna Grupa Pielgrzymkowa, schola dziecięco-młodzieżowa, Liturgiczna Służba Ołtarza (32 ministrantów i lektorów), Dzieci Maryi „Błękitna Armia”, Duszpasterstwo Młodzieży. Na prośbę Księdza Proboszcza, Ksiądz Biskup poświęcił odnowiony dach na kościele i wszystkie dokonane w ostatnim czasie inwestycje. Ksiądz Biskup pogratulował młodej wspólnocie parafialnej dzieł, których udało się dokonać w wymiarze duszpasterskim i materialnym. Wszyscy mogli doświadczyć atmosfery wielkiej chrześcijańskiej radości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doniosłe wydarzenia

W uroczystość NMP Częstochowskiej obchodzona była centralna uroczystość dziękczynienia za pięć lat istnienia parafii. Śpiewany był hymn „Te Deum”. Ksiądz Proboszcz przypomniał ważne wydarzenia z pięciu lat życia parafialnego. Dziękując zwłaszcza Matce Bożej za Jej opiekę nad parafią, Ksiądz Proboszcz mówił: „W ołtarzu głównym naszego kościoła widnieje cudowne oblicze Matki Bożej. To Ona patronuje od 5. lat naszej parafii. Od samego początku jest u nas szczególnie czczona i otaczana wielką miłością przybywających do świątyni parafian i gości. To Jej, w pierwszym dniu powstania parafii, zawierzyliśmy naszą przyszłość... Pamiętajmy, że możemy zawsze liczyć na Kościół. On jest miejscem pełnego i wewnętrznego pokoju i radości. Kościół jest prawdziwym domem naszej wiary, a parafia pod opieką Maryi niech będzie prawdziwą rodziną żyjącą w jedności i miłości”. Ksiądz Proboszcz przekazał wiernym specjalne błogosławieństwo, jakie parafia otrzymała z Watykanu od papieża Benedykta XVI oraz ornat przywieziony z Rzymu.

Reklama

Podczas dożynek parafialnych, 2 września 2012 r., modlono się w intencji rolników. Parafialny Dzień Młodzieży przeżywany był w połączeniu z Dniem Patrona gimnazjum w Klukach sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Na tę Mszę św. przybyli uczniowie i absolwenci naszej szkoły.

Szczególny wymiar miał Parafialny Dzień Rodzin przeżywany 14 października 2012 r. razem z Dniem Papieskim, którego hasłem były słowa: „Jan Paweł II - Papież Rodzin”. Było to także uroczyste rozpoczęcie Roku Wiary w tutejszej parafii. Po Mszy św. o godz. 11 poświęcona została nowa figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, która postawiona została obok kościoła. Na postumencie umieszczone zostały dwie tablice. Na pierwszej można przeczytać: „Dar Rodzin. W V rocznicę powstania parafii. 2012”. Na dolnej płycie widnieje napis w formie modlitwy: „Serce Jezusa, bądź źródłem życia i świętości naszych rodzin”. Ksiądz Proboszcz podkreślił, że figura nawiązuje do nazwy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, z której to terenów pięć lat temu została wyodrębniona parafia Kluki. Także w tej uroczystości uczestniczyła bardzo duża liczba parafian i gości.

Reklama

W uroczystości jubileuszu została włączona także Parafiada. Odbyła się w tym samym dniu 14 października 2012 r. na miejscowym boisku orlik. Odbyło się wiele konkursów, zabaw i zawodów. Mecze piłkarskie zagrały drużyny ministrantów z Kaszewic, Parzna i Kluk. Ze śpiewem i tańcem wystąpiły uczennice Zespołu Szkół Klukach. Specjalny koncert poświęcony Janowi Pawłowi II z okazji Dnia Papieskiego zaprezentował miejscowy zespół folklorystyczny „Kluczanki”. Szczególnym wydarzeniem był taniec jubileuszowy wszystkich małżeństw. Nie zabrakło także konkursów dla małżonków i całych rodzin. Na zakończenie uroczystości odbył się mecz towarzyski między nauczycielami a samorządowcami.

Duchowy i materialny dorobek

Na przestrzeni pięciu lat istnienia parafii odbyły się liczne pielgrzymki do sanktuariów w całej Polsce. Co roku organizowana jest także parafialna pielgrzymka autokarowa do Częstochowy. Wierni brali udział w różnych uroczystościach ogólnodiecezjalnych w Łodzi (Święto Eucharystii, Dożynki Archidiecezjalne). Dzieci uczestniczyły co roku w spotkaniu Podwórkowych Kółek Różańcowych na Jasnej Górze, a młodzież wyjeżdżała na Spotkania Młodych do Lednicy. Organizowane są także pielgrzymki rowerowe i piesze szlakiem sługi Bożej Wandy Malczewskiej, patronki gimnazjum Klukach.

Troska o Kościół duchowy ma ogromne znaczenie. Jednak nie można zapomnieć o Kościele w wymiarze materialnym. Dzięki dobroci i hojności parafian udało się w tak krótkim czasie przeprowadzić szereg inwestycji i działań gospodarczych. Podczas organizowania parafii trzeba było pomyśleć o nowych księgach, naczyniach i szatach liturgicznych. Następnie zainstalowane zostało ogrzewanie w budynku kościoła. Odnowiona i umeblowana została zakrystia i salka na spotkania duszpasterskie. Zamontowano chrzcielnicę, zakupiono organy elektroniczne i inny sprzęt niezbędny do funkcjonowania kościoła. Budynek kościoła został rozbudowany o zadaszenie wejścia głównego, część dolna świątyni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pokryta została tynkiem szlachetnym, odnowione zostały wszystkie ławki w kościele, założone zostały nowe rynny stalowe i pomalowany został całkowicie dach wraz z wieżyczką. Wokół kościoła uporządkowane zostało całe ogrodzenie, doprowadzono wodę do świątyni, a także dokonano odnowienia terenów zieleni.

Reklama

W maju 2010 r. rozpoczęta została budowa domu parafialnego. Inwestycja ta pochłania duże zasoby finansowe, ale budynek stoi już w stanie surowym, założona jest instalacja hydrauliczna i elektryczna, zrobione są tynki i wylewki. Ostatnio wokół placu przy plebanii postawione zostało nowe solidne ogrodzenie z elementów metalowych.

Zamknięcie jubileuszu

Jubileusz 5. rocznicy powstania parafii Kluki został zakończony w Dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2012 r. Na tę uroczystość przybyły władze gminne, przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń z terenu Gminy Kluki. Ksiądz Proboszcz podsumował cały okres, wspominając najważniejsze wydarzenia religijne i duszpasterskie, a także kulturalne i gospodarcze. Wyraził wdzięczność, że z roku na rok znacznie wzrasta frekwencja na Mszach św. niedzielnych. W tym roku było to już 40% wiernych z parafii. Podziękował także wszystkim za ich aktywność, współpracę i uczynione dobro dla wspólnoty parafialnej. Wszystkie wydarzenia, które przeżywane są w parafii, zostały udokumentowane poprzez zdjęcia i opisy w kronice parafialnej i na stronie internetowej: www.parafiakluki.pl. W opisywanych uroczystościach brali udział liczni kapłani. Z okazji jubileuszu składamy ks. Proboszczowi i wiernym parafii najlepsze życzenia i gratulacje.

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty św. Kazimierz

– Niech św. Kazimierz uczy nas odpowiednio oceniać sprawy doczesne, a przylgnąć do spraw wiecznych – powiedział abp Wacław Depo. 11 grudnia metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie z okazji 50-lecia parafii i 60-lecia duszpasterstwa na Kulach.

Podczas liturgii poświęcił organy piszczałkowe i różaniec Stowarzyszenia Krwi Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka w Fastowie jest ukraiński dominikanin ojciec Mykhaiło Romaniw, który współpracuje z całą rzeszą świeckich wolontariuszy. „Pomysł koronacji wziął się stąd, że nasz parafianin, pan Aleksander Łysenko, na jednej ze stron antykwarycznych znalazł figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura jest drewniana, ma 120 centymetrów wysokości. Pochodzi z Fatimy i została wyprodukowana w 1919 roku. To nas bardzo zainteresowało” - mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Romaniw. Jak podkreśla, „drugą ważną rzeczą było to, że Matka Boża Fatimska właśnie w tym kontekście wojny prosiła o to, aby się modlić za Rosję. To jest bardzo ważne i od zawsze pamiętałem, iż żadne inne objawienie nigdy nie mówi o Rosji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję