Reklama

Niedziela Lubelska

Święto lubelskich górników

W dorocznym święcie lubelskich górników uczestniczył abp Stanisław Budzik. 4 grudnia, w progach świątyni św. Barbary, Metropolitę powitała górnicza rodzina oraz proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Lupa

Niedziela lubelska 52/2012, str. 3

[ TEMATY ]

św. Barbara

górnicy

Jacek Pelica

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św.

Przedstawiciele braci górniczej przygotowali uroczystą oprawę Mszy św. i prosili o modlitwę za rodziny i pracowników Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA oraz firm współpracujących; za zmarłych górników i tych, którzy po przejściu na emeryturę pomagają w wychowaniu młodego pokolenia. Oddając się pod opiekę swej patronki, górnicy przypomnieli we wstępie o żywiole, który daje i odbiera, dlatego składając ręce do modlitwy, należy prosić Boga o dar mądrości, roztropności i odpowiedzialności. Wraz z Metropolitą Lubelskim liturgię sprawowali proboszczowie parafii związanych z górnictwem: ks. kan. Janusz Rzeźnik, ks. dziekan Stefan Misa, ks. Michał Surowiec, ks. Zenon Bzdyrak, ks. Andrzej Juźko oraz ks. prał. Tadeusz Pajurek. Po Mszy św. Pasterz wziął udział w górniczej gali w kopalni „Bogdanka”. Zapraszając do wspólnego świętowania, prezes „Bogdanki” Zbigniew Stopa nawiązał do wysłuchanej homilii, podkreślając ludzką zależność od stwórczej mocy Boga, który zamknął w ziemi bogactwo naturalnych darów. Wymownymi symbolami były złożone w procesji dary ołtarza: lampka górnicza, kwiaty i bryła węgla.

Reklama

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że Chrystusowa zachęta, aby być solą ziemi, ma szczególne odniesienie w rozpoczętym roku kościelnym i Roku Wiary. - Liturgia Adwentu wzywa nas do nawrócenia i czuwania, aby Ten, który przychodzi, nie zastał nas śpiącymi - mówił Pasterz. Postawa czuwania pozwala przygotować się na spotkanie z Chrystusem w tajemnicy Narodzenia. Czuwając, przygotowujemy się także na nasze ostateczne spotkanie z Bogiem, kiedy skończy się adwent naszego życia, a rozpocznie się wieczność - wyjaśniał. Metropolita nawiązał także do najważniejszych dla lubelskiej kopalni wydarzeń, gratulując licznych sukcesów i zapraszając do wspólnego dziękczynienia za talenty, ujawniające się w postępie technologicznym i rozumnym gospodarowaniu ziemią oraz za pełną poświęcenia współpracę ze Stwórcą. Jej znakiem jest sama parafia św. Barbary, która wkroczyła w 24. rok istnienia oraz rozwój kopalni i szeroko rozumiany dobry byt rodzin z nią związanych. - Chcemy to doświadczenie jedności w Kościele przenieść na nasze życie społeczne i zawodowe. Chcemy czynić Kościół domem i szkołą komunii, czyli wspólnoty dusz i serc zakorzenionej w Eucharystii, umacnianej Bożym Słowem, karmiącej się Chlebem, dającym życie wieczne. Modlimy się, aby wielki wysiłek przynosił bogate owoce, także w sferze ducha. Bo przecież praca jest po to, aby człowieka dźwigać, rozwijać, aby pomnażać dobro otrzymane i odkrywane. Praca jest po to, aby tworzyć piękno w sferze ducha i w sferze materii. Piękno jest po to, aby zachwycało do pracy, a praca, by się zmartwychwstało - mówił Ksiądz Arcybiskup, nawiązując do słów C.K. Norwida.

W uroczystościach wzięły udział delegacje związków zawodowych, poczty sztandarowe górniczych spółek i organizacji współpracujących z kopalnią oraz młodzież z Technikum Górniczego w Łęcznej. Gośćmi barbórkowych obchodów byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych i miejskich. Całość uświetniła orkiestra górnicza, która koncertowała na osiedlach Łęcznej, życząc pomyślności wszystkim mieszkańcom.

2012-12-19 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień żałoby w diecezji legnickiej

[ TEMATY ]

Legnica

górnicy

żałoba

Ks. Waldemar Wesołowski

„Polecam, aby najbliższa niedziela (II Niedziela Adwentu, kiedy wypada też wspomnienie św. Barbary), była w kościołach diecezji legnickiej dniem modlitwy w intencji ofiar wypadku w Zakładzie Górniczym Rudna. Proszę uwzględnić w modlitwie powszechnej wezwania za zmarłych górników oraz za wszystkich, którzy przeżywają utratę swoich bliskich” – napisał w specjalnym komunikacie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Bilans wstrząsów, do jakich doszło we wtorek wieczorem w Zakładzie Górniczym Rudna okazał się tragiczny. 8 górników straciło życie, 9 odniosło obrażenia. To czas żałoby nie tylko w KGHM, ale też w całej diecezji legnickiej. Górnicy, którzy zginęli pochodzili z różnych stron diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Złoty But - Robert Lewandowski odebrał trofeum

2021-09-23 20:11

[ TEMATY ]

piłka nożna

trofeum

Robert Lewandowski

wPolityce.pl / PAP/EPA

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski

Piłkarz Bayernu Monachium Robert Lewandowski odebrał we wtorek Złotego Buta - nagrodę dla najlepszego strzelca w europejskich ligach. W sezonie 2020/21 kapitan reprezentacji Polski zdobył 41 bramek. Ceremonia odbyła się w klubowym muzeum na stadionie Allianz Arena.

W klasyfikacji Złotego Buta w najsilniejszych ligach na Starym Kontynencie (angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej) liczba goli mnożona jest przez dwa, dlatego końcowy wynik Lewandowskiego to 82 punkty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję