Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 1/2013, str. 6

Jasnogórska szopka

Z Dzieciątkiem i dla dzieci

Jasnogórska szopka bożonarodzeniowa należy do szopek „żywych” - w plenerowej scenerii, na ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego, obok Świętej Rodziny otoczonej pasterzami i aniołami, swoje zagrody mają także żywe zwierzęta. Szopka nawiązuje do Roku Wiary. Przypomina pierwsze słowa Credo: „Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego (...). I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, (...) który (...) narodził się z Maryi Panny”. - Nowością szopki jest druga część, współczesna, która nawiązuje do rodziny i do dzieci niechcianych - wyjaśnił o. Bronisław Kraszewski, paulin, jasnogórski dekorator i budowniczy szopki. W szopce umieszczono hasła związane z dziećmi niepełnosprawnymi, które są wspaniałym darem dla rodziców: „Moi rodzice nie wiedzieli..., a dziś nazywają mnie księżniczką”; „Jestem szczęśliwy, a wy?”; „Nie jestem dzieckiem źle poczętym”; „Dziękuję, że jestem”; „Mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie”.

Wśród żywych zwierząt tradycyjnie gości oślica Amelka, są także kozy, barany, dwa kucyki (które można pogłaskać), bażanty, kaczki, kury oraz po raz pierwszy pawie. Szopka czynna będzie do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, która przypada w tym roku 13 lutego.

Święta na Jasnej Górze

W polskim Betlejem

Reklama

Pasterka Bożego Narodzenia zgromadziła w Bazylice Jasnogórskiej kilka tysięcy osób - częstochowian i pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. - Ten dany przez Boga znak w betlejemską noc ogłosił światu pierwszeństwo duszy nad ciałem, prymat miłości nad techniką i cywilizacją materialną. Temu znakowi z nieba świat się sprzeciwił - powiedział w homilii o. Matuszewski. - Zamazywanie i usuwanie Bożego znaku trwa po dzień dzisiejszy. Wystarczy spojrzeć na niektóre kartki świąteczne, gdzie nie ma znaków religijnych, wszystko po to, aby odwrócić uwagę od tego szczególnego znaku - znaku stajni i żłóbka. Znak ten jest bardzo niewygodny dla liderów laicyzacji i bezbożnictwa.

Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski na zakończenie Pasterki powiedział: - Dzisiejszej nocy jesteśmy pasterzami, którzy wyszli ze swoich domów. Porzuciliśmy szałasy, bo usłyszeliśmy głos: „Idźcie na Jasną Górę. Tam, w polskim Betlejem, rodzi się dla was Bóg, Chrystus Pan”. Oprawę muzyczną Pasterki przygotowała Jasnogórska Orkiestra Dęta.

Sumę w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia odprawił na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Potrzebujemy tej dzisiejszej uroczystej radości, bo ona pozwala nam uwierzyć na nowo, że życie nasze jest wielkim i podstawowym darem pochodzącym od Boga, darem, którego nie można zmarnować. Każdy z nas jest Bogu potrzebny i przez Niego miłowany - mówił w homilii abp Depo. - Módlmy się za cały świat, za Kościół, za naszą Ojczyznę, żeby mogła być nadal miejscem narodzin Jezusa, Zbawiciela człowieka. I przez pośrednictwo Jego i naszej Matki, aby była Ojczyzną, domem Boga z ludźmi, i ludzi pomiędzy sobą - powiedział. Oprawę muzyczną przygotowały: Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” i Zespół Wokalny „Camerata”.

Krótko

W dniach 6 -7 grudnia odbyła się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy oraz 8. Krajowa Konferencja Pszczelarska. 7 grudnia, we wspomnienie patrona pszczelarzy - św. Ambrożego, Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył bp Piotr Skucha z Sosnowca. Obecny był Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

W dniach 17-21 grudnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej trwały prace konserwatorskie. Najważniejszą ich częścią było przygotowanie do montażu nowej kasety dla Obrazu. Montaż jest planowany na początek 2013 r. Zamknięcie Kaplicy było także okazją do ponownego sprawdzenia stanu Cudownego Obrazu. Dokonał tego prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator Obrazu Matki Bożej. - Stan Obrazu jest stabilny - stwierdził konserwator.

22-23 grudnia odbyło się coroczne spotkanie wigilijne kleryków paulińskich WSD Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie z rodzicami i rodzinami. Mszy św. 22 grudnia przewodniczył o. Michał Lukoszek, rektor paulińskiego seminarium.

Zapowiedzi

Noworoczny Koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka odbędzie się w sobotę 26 stycznia o godz. 17.30 w Sali o. Kordeckiego. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-01-02 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz dolnośląskiego rzemiosła

2021-09-27 09:32

Marek Zygmunt

W katedrze wrocławskiej oraz w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego obchodzono 75. rocznicę działalności rzemiosła dolnośląskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął ks. abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski. 

Na Eucharystii obecni byli m.in. ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny, ks. Krzysztof Rusiecki, krajowy duszpasterz rzemiosła, ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Andrzej Tomko. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, wicemarszałek naszego województwa Marcin Krzyżanowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, reprezentanci instytucji, organizacji i stowarzyszeń współpracujących z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję