Reklama

Z kraju

Kielce

Zmarł ks. prof. Stanisław Bielecki

W wieku 65 lat i w 40. roku kapłaństwa zmarł 28 grudnia 2012 r. ks. prof. dr hab. Stanisław Bielecki, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, znawca teologii biblijnej i pastoralnej.

Śp. ks. Stanisław Bielecki urodził się 14 września 1947 r. w Miechowie. Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbywał w latach 1966-72. Odbył studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, zakończone doktoratem w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1984).

Reklama

Od 1985 r. prowadził wykłady na KUL-u, będąc m.in. do 2000 r. kierownikiem Instytutu Teologii Pastoralnej Ogólnej. Od 1986 r. miał wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Wykładał także w seminariach na Ukrainie, Słowacji, Białorusi.

Biegle posługiwał się kilkoma językami. Fascynowała go także katecheza dla dzieci.

Od 2011 r. przebywał na urlopie zdrowotnym i mieszkał w domu Księży Emerytów w Kielcach. Przewlekła cukrzyca spowodowała m.in. znaczną utratę wzroku i przykuła go od kilku lat do łóżka.

Reklama

Jego zaangażowanie naukowe zaowocowało wypromowaniem ok. 360 magistrów i 19 doktorów. Jest autorem m.in. 9 tomów „Homilii dla dzieci” oraz najnowszego przekładu Listu św. Pawła do Tytusa w Nowym Testamencie i Psalmach, wydanego przez Edycję Świętego Pawła. Za pracę naukowo-dydaktyczną w 2010 r. prezydent RP odznaczył go Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

(dziar)

Zmarł Stanisław Jura

Odszedł szkolny kolega Papieża Polaka

W wieku 94 lat zmarł 23 grudnia 2012 r. w szpitalu w Nowej Hucie Stanisław Jura, bohaterski żołnierz drugiej wojny światowej, kolega szkolny Karola Wojtyły i przyjaciel b. prezydenta Węgier Árpáda Göncza, którego poznał na Węgrzech podczas swojej wojennej tułaczki. Pogrzeb Stanisława Jury odbędzie się po Nowym Roku w jego rodzinnych Kętach.

Stanisławowi Jurze w ciągu długiego, niezwykłego życia dane było spotkać i zyskać przyjaźń dwóch wielkich ludzi. Mówi o tym wydarzenie z 16 sierpnia 1991 r., gdy Jan Paweł II rozpoczynał swoją pierwszą pielgrzymkę na Węgry. Na lotnisku w Budapeszcie Papież przekazał prezydentowi Węgier „Pozdrowienia od Staszka”, co wywołało uśmiech Árpáda Göncza.

- Staszek był wspaniałym kolegą, serdecznym, przyjaznym. Chętnie wszystkim spieszył z pomocą. Miał prawy charakter i nigdy nie zszedł z obranej drogi, mimo że szykanowało go UB i przez wiele lat odmawiano mu pracy ze względu na wojenną przeszłość. Uważam go za bohatera drugiej wojny światowej, tak jak dziesięciu naszych kolegów z gimnazjum wadowickiego, którzy zginęli na różnych frontach, i Tomka Romańskiego, uczestnika walk o Monte Cassino, uwiecznionego przez Melchiora Wańkowicza. Staszek był duszą naszych koleżeńskich spotkań z Janem Pawłem II. Zawsze w naszym imieniu witał i dziękował Ojcu Świętemu - powiedział Eugeniusz Mróz, jedyny żyjący kolega Jana Pawła II z wadowickiego gimnazjum, mieszkający w Opolu.

Kolędnicy misyjni

Pomoc dla dzieci w Wietnamie

Od 26 grudnia 2012 r. mali kolędnicy misyjni zbierają po polskich domach datki na pomoc rówieśnikom w Wietnamie. Kolędnicy tradycyjnie śpiewają kolędy, a w krótkiej scence opowiadają o trudnej sytuacji swoich rówieśników w komunistycznym Wietnamie.

Biedne dzieci nazywa się tam pogardliwie „diu doi” - pyłem ulicy. Są to sieroty albo dzieci porzucone przez rodziców. Ich domem jest ulica i aby przeżyć, muszą żebrać lub pracować. Najczęściej czyszczą buty, myją szyby samochodowe, zbierają złom, przeszukują kosze na śmieci. Wiele z nich mieszka w górach, mają daleko do szkoły lub kościoła, są pozostawione same sobie, a często muszą się np. opiekować niepełnosprawnymi rodzicami.

Mali kolędnicy należą najczęściej do parafialnych ognisk misyjnych. Kolędników posyła uroczyście proboszcz parafii podczas Mszy św. W wyznaczonym terminie dzieci, przebrane w stroje kolędnicze, w asyście dorosłego opiekuna, udają się do rodzin w swojej parafii. W dowód wdzięczności za przyjęcie i złożone na specjalny cel ofiary pozostawiają każdej rodzinie pamiątkę - tym razem jest to wietnamski domek.

Cudzysłów

Jeśli kobieta na każdym odcinku życia - w rodzinie, w pracy zawodowej, społecznej, publicznej - będzie działała według natury kobiecej, wtedy nieludzki świat stalowych potęg zmieni się w ludzki świat otwartych, macierzyńskich ramion.

Nie wystarczy mieć serce, trzeba mieć „ład serca”; zdobycie go nie dzieje się bez jakiegoś męczeństwa.

Człowiek specjalizuje się i doskonali przez konkretną pracę. Ludzie, którzy nie spełniają konkretnego zadania - zniekształcają się i karleją.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Proces kanonizacyjny Jana Pawła II - według niepotwierdzonych informacji - miałby wejść w ostatnią fazę i w październiku 2013 r. może mieć miejsce uroczysta kanonizacja Papieża Polaka. Aby do niej doszło, konieczna jest jednak promulgacja dekretu Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Błogosławionego po beatyfikacji, która miała miejsce w Rzymie 1 maja 2011 r.

Zdewastowano szopkę bożonarodzeniową stawianą od lat w Zgierzu pod Łodzią. Zniknęła figura Matki Bożej, a figurka Dzieciątka została strzaskana. Zgierzanie uczestniczyli w nabożeństwie ekspiacyjnym.

Bezrobocie w Polsce w listopadzie 2012 r. osiągnęło 12,9 proc. Ponad 2 mln Polaków jest już bez pracy.

Fiat Auto Poland w pierwszym kwartale nowego roku zwolni 1450 osób. To prawie jedna trzecia załogi. W tym samym czasie firma zapowiada nowe inwestycje we Włoszech.

Giełdę gazu otwarto w Warszawie. To pierwszy krok do uwolnienia cen tego surowca w naszym kraju.

Stadion Narodowy przyniesie w 2013 r. straty w wysokości 22 mln zł.

Sejm będzie pilniej strzeżony. Marszałek Ewa Kopacz zapowiedziała, że wkrótce przedstawi plany wzmocnienia ochrony gmachu parlamentu.

LOT ma drugiego dreamlinera. Pierwotnie samolot miał dotrzeć do Warszawy w styczniu 2013 r., ale ciągłe usterki pierwszego samolotu zmusiły przewoźnika do sprowadzenia drugiej maszyny już w grudniu 2012 r.

Słuchalność Radia Maryja w okresie wrzesień - listopad 2012 r. wyniosła 2,9 proc., gdy w analogicznym okresie rok wcześniej wynosiła 2 proc. Wzrost słuchalności widać w większości dużych ośrodków miejskich, jak Warszawa, aglomeracja śląska, Wrocław, Kraków.

563 mln zł trafiło w 2012 r. na konta spółek publicznej radiofonii i telewizji. To o 93 mln zł więcej, niż zakładała pierwotna prognoza.

Telewizja Republika - tak będzie się nazywał nowy kanał informacyjny. Na jego czele staną m.in. Tomasz Sakiewicz i Bronisław Wildstein.

2013-01-02 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję