Reklama

Świat

Ważne wydarzenia 2013 roku

Już dziś wiadomo, że rok 2013 będzie obfitował w wydarzenia ważne dla Kościoła. Papież Benedykt XVI, jeszcze przed Wielkanocą, wyda swoją czwartą encyklikę - tym razem poświęconą wierze. Encyklika skoncentruje się na tajemnicy paschalnej - śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa jako zasadniczym motywie wiary. Papież, nawiązując do Roku Wiary, pragnie podzielić się z wiernymi refleksją nad tym, co znaczy być chrześcijaninem dzisiaj, nad rolą wiary w życiu człowieka i społeczeństwa, wartością prawdy chrześcijańskiej w świecie naznaczonym wieloma postaciami kryzysu.

W czerwcu Papież weźmie najpewniej udział w wielkim koncercie Roku Wiary na Placu św. Piotra w Rzymie. W lipcu pojedzie do Rio de Janeiro i będzie uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży (będzie w nich brała udział spora grupa młodzieży z Polski). W listopadzie natomiast, w uroczystość Chrystusa Króla, Ojciec Święty zamknie Rok Wiary. Ks. prof. Sławomir Zaręba z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego spodziewa się, że w 2013 r., choćby w części, zostaną rozwiązane problemy chrześcijan w różnych krajach świata, przede wszystkim tam, gdzie są najbardziej prześladowani. - Ale wiem, że to bardzo trudne, więc to raczej nadzieja, życzenie - mówi.

Reklama

Liczy także na dalszy ciąg pojednania polsko-rosyjskiego, dialogu ekumenicznego, rozpoczętego wizytą patriarchy Cyryla I w Polsce i podpisaniem specjalnej deklaracji na Zamku Królewskim w Warszawie. - To był bardzo dobry krok. Spodziewam się, że zostanie zrobiony kolejny krok na tej drodze. Może wizyta przedstawicieli Episkopatu Polski w Moskwie u patriarchy? Ale wiem, że obie strony wolą drobne kroki od raptownych działań.

Marcin Przeciszewski, szef KAI, ma nadzieję, że w nowym roku odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II. - Mam wielką nadzieję na to, bo jest to dla wszystkich szansa powrotu do tego wspaniałego nauczania, oparcia się na nim - mówi. Jeżeli ta kanonizacja nastąpi, byłoby to wyraźne wskazanie przez Benedykta XVI na ważkość nauczania Jana Pawła II, na jego wartość dla Kościoła, dla życia każdego z nas, nie tylko katolików.

- Trzeba przypomnieć, że szacunek dla Jana Pawła II, pamięć o nim jest bardzo obecna także w innych religiach. Przecież przedstawiciele judaizmu są niesamowicie wdzięczni Janowi Pawłowi II za to, co mówił na ich temat, za gesty. Podobnie pamiętają Papieża przedstawiciele innych religii - mówi. - Ta kanonizacja jest, jak podkreśla red. Przeciszewski, szansą na ponowne budowanie jedności w świecie, na ożywienie chrześcijaństwa i naszej wiary, ale i na budowanie jedności ponad wszelkimi podziałami, i ludzkimi, i religijnymi, dokładnie jak to Kościół formułuje, że Kościół jest drogą ludzi do Boga, ale także niejako sakramentem jedności rodzaju ludzkiego. Oby stało się to już w 2013 r.

2013-01-02 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbawiony przez nadzieję

Niedziela łódzka 11/2013, str. 1-2

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Msza św.

Ks. Mariusz Wojturski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski

Dokładnie w tym momencie, kiedy zaczęła się procesja liturgiczna do ołtarza naszej łódzkiej katedry, od pokoju papieskiego odeszli gwardziści szwajcarscy. To ostatni symboliczny gest wskazujący, że dobiegł końca pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI. Pontyfikat trwający prawie osiem lat. Pragniemy podczas tej uroczystej Eucharystii dziękować dobremu Bogu za Piotrowe posługiwanie Benedykta XVI, za jego zmaganie się o Kościół, za jego zmaganie się o prawdę, o Królestwo Boże na ziemi i o autentyczne dobro każdego człowieka - mówił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski na początku szczególnej uroczystości gromadzącej cały Kościół łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję