Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

60 lat salezjańskiej parafii w Oświęcimiu

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2013, str. 2

[ TEMATY ]

parafia

Oświęcim

PB

Salezjańska świątynia

Salezjańska świątynia

Za wami 60 lat budowania wspólnoty parafialnej, żywego Kościoła. W szarości codziennego trudu i ofiary tworzenia nowego oblicza parafialnej stajemy przed nowymi zadaniami i wyznaniami wymaga to od nas wszystkich mocnej wiary i odwagi w dawaniu świadectwa, a także zaangażowania w pracę - mówił bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. w oświęcimskim kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Bielsko-żywiecki ordynariusz dziękował razem z kapłanami i wiernymi za sześć dekad istnienia wspólnoty parafialnej, nad którą opiekę duchową sprawują Salezjanie. - Pragniemy wymodlić dla niej dalsze Boże błogosławieństwo. Niech ten jubileusz zaowocuje jeszcze większą gorliwością, wiarą i miłością wszystkich wiernych - podkreślał hierarcha zachęcając parafian do pielęgnowania i praktykowania żywej wary w rodzinach.

Reklama

Przybycie Salezjanów do Oświęcimia w 1898 r. poprzedziło cudowne objawienie się Matki Bożej nad rumowiskiem podominikańskiego kościoła Świętego Krzyża 31 maja 1894 r. podczas procesji Bożego Ciała. Wydarzenie to dało impuls do odbudowy świątyni. W 1907 r. zawieszono w niej kopię cudownego obrazu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Turynu. Obraz namalował Jan Szczęsny Stankiewicz z Oświęcimia. Od tego czasu do kościoła ściągały rzesze wiernych z różnych zakątków kraju, głównie z Górnego Śląska. 24 listopada 1952 r. abp Eugeniusz Baziak wydał dekret erekcyjny, który zapoczątkował istnienie salezjańskiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. 24 września 1997 r. kościół został podniesiony do rangi lokalnego sanktuarium maryjnego i rekonsekrowany.

Duży wkład w powstanie parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych miał ks. dziekan Józef Joniec, który działał w trudnych czasach, kiedy władze komunistyczne nękały salezjanów i próbowały przerwać ich działalność wychowawczo-edukacyjną, prowadzoną w Oświęcimiu od 1900 r.

Początkowo parafia liczyła 20 tys. mieszkańców. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Ożóg, a wikarym ks. Julian Ciesek. Ksiądz Marek Dąbek jest 15. proboszczem parafii.

- Na Mszy w godzinach czuwania przed cudownym obrazem Niepokalanej Wspomożycielki Wiernych polecaliśmy wszystkich parafian, dobrodziejów, fundatorów, współbraci salezjanów, którzy tworzyli i tworzą naszą wspólnotę parafialną. Dziękowaliśmy też za ogrom dobra, które z Bożej łaski i ludzkiego zaangażowania stało się naszym udziałem - podsumował jubileuszową modlitwę obecny duszpasterz, ks. Marek Dąbek.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rodzina dla Niepodległej”

[ TEMATY ]

Oświęcim

Bożena Sztajner/Niedziela

„Rodzina dla Niepodległej” tak w skrócie nazwać można wydarzenie, które odbędzie się w piątek, 8 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury ul. Śniadeckiego 24, początek godz. 10.00 oraz w niedzielę.

W piątek sesja poświęcona 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości pt. "Rodzina kolebką miłości Boga i Ojczyzny - dla Niepodległej". Rozpocznie ją koncert grupy muzycznej „WALK” działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu, następnie młodzi wysłuchają dwóch wykładów: pana Mariusza Olczaka, Z-cy Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz ks. dra Pawła Gałuszki, Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję