Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

K + M + B, czyli w poszukiwaniu Króla królów

Orszak Trzech Króli - to nowa inicjatywa w Polsce, której celem jest podkreślenie święta Objawienia Pańskiego. Tradycja mówi, że Trzej Mędrcy pochodzili z różnych stron i szukali nowo narodzonego Króla żydowskiego, który miał się objawić jako Mesjasz. W swoich szczerych i czystych poszukiwaniach, zakończonych sukcesem, musieli zmierzyć się z podstępem Heroda, który w swej niepohamowanej żądzy władzy, wsławił się, m.in. tzw. rzezią niewiniątek. Ślady tych wydarzeń przekazuje nam święta liturgia - świętujemy bowiem uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, a także święto Świętych Młodzianków (28 grudnia).

Uroczystość - Objawienia Pańskiego jest znakiem przyjścia Zbawiciela do wszystkich ludów i narodów, jest objawieniem się Boga także poganom. Można powiedzieć, że objawienie się Boga dotyczy także nas, nie jesteśmy wszak narodem żydowskim, jednak zostaliśmy ochrzczeni w imię Jezusa Chrystusa.

Reklama

Święto Trzech Króli przypomina, że Chrystus oczekuje na wszystkich, którzy Go szczerze i uczciwie poszukują. Nie oznacza ono to, że droga do Boga będzie prosta i łatwa, pozbawiona zasadzek i niebezpieczeństw. Jest to jednak zawsze droga do Boga, czyli droga właściwa, która zostanie uwieńczona laurem zwycięstwa.

Jak za czasów Heroda i dziś trwa jakaś przedziwna walka z Bogiem, która przejawia się na różne sposoby i niejednokrotnie jest przerażająco okrutna. Wydaje się, że sprzyjają jej dziś zdobycze cywilizacyjne, multiplikując we wszechwładnych mediach „argumenty” przeciw Bogu i oskarżenia pod adresem Jego Kościoła. Ateizm niebezpiecznie rozszerza się, a jego owoce nietrudno dostrzec: śmierć współczesnych „niewiniątek”, rozluźnienie moralne, surogaty zapełniające potrzeby duchowe, konsumpcjonizm itd.

Dlatego trzeba dzisiaj stanąć mocno na płaszczyźnie wiary. Nie bez przyczyny Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Potrzeba jeszcze człowieka wiary, potrzeba świadków. Nie będzie świadectwa wiary bez szczerej modlitwy, bez jak najczęstszych „konsultacji” z Bogiem, bez chwil ciszy i refleksji. Pamiętajmy, że wiara jest łaską, i to Pan Bóg ostatecznie o niej decyduje. Trzeba dać Mu swoją wolę.

Reklama

Patrząc na otaczającą nas rzeczywistość, na społeczeństwa dzisiejszego tzw. Zachodu, widzimy, że trzeba wielkiej modlitwy o powrót wiary. Walka z Bogiem, która toczyła się w niektórych krajach Europy, np. we Francji, zniszczyła tam chrześcijaństwo, Kościół, duchowieństwo. Naród francuski nie może się dziś z tej zapaści podnieść. Wielkie grzechy, niestety, mogą spowodować brak łaski wiary. Nadzieja w naszej modlitwie i w Bożym miłosierdziu...

Cieszymy się w Polsce z powrotu święta Trzech Króli jako święta wolnego od pracy. Cieszymy się, że z naszym świętowaniem Objawienia Pańskiego wychodzimy na ulice, urządzając orszaki Trzech Króli. Ludzie mają okazję, by przypomnieć sobie wydarzenia biblijne, a tym samym przypomnieć sobie o Bogu, o tym, że trzeba Go szukać, a On się objawi i pobłogosławi, czyli uczyni nas szczęśliwymi.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli w diecezji

Niedziela podlaska 4/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Paweł Boguszewski

Ciechanowiec

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Koronka na ulicach miast

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia. Zaplanowano także dla parafian projekcje filmu dokumentalnego przybliżającego postać bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznica beatyfikacji przypada 28. września. Organizatorzy planują również naukę pieśni w celu wzbogacenia uroczystości i szerzenia kultu do Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze postawili sobie za cel propagowanie postaci wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał Sopoćki. Inicjatorom akcji przyświecają i motywują do działania słowa pieśni „Teraz jest czas Miłosierdzia…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję