Reklama

Niedziela Częstochowska

Siedem wieków parafii Żytniów

Niedziela częstochowska 1/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Grzegorz Pucka

Zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Żytniowie

Zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Żytniowie

Parafia Żytniów niedawno obchodziła 700 lat swojego istnienia. W historycznej Ziemi Wieluńskiej, najstarszą udokumentowaną historię (pierwsza połowa XII w.) ma kościół w Rudzie, matka kościołów tej ziemi. Z dokumentów zachowanych w Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej wynika zaś, iż erygowanie parafii w Żytniowie miało miejsce w roku 1312, co nie wyklucza oczywiście istnienia wsi i zbudowania kościoła już w wieku XIII. Fundatorem kościoła w Żytniowie był comes Marcin z Kurzeszyna. Nazwa Żytniów (Zythnowo) po raz pierwszy pojawiła się w dziele Jana Łaskiego „Liber Beneficiorum” (napisanym w latach 1511-1523); fakt erygowania żytniowskiej parafii udokumentował na pergaminie arcybiskup Jakub Uchański (25 czerwca 1573 r.), przywołany w swoim dziele przez kardynała Michała Radziejowskiego (17 lipca 1691 r.).

Reklama

Obecny drewniany, zabytkowy kościół w Żytniowie jest trzecim z kolei i darowany był Żytniowowi w roku 1817 przez Anielę z Jastrzębowskich Trzcińską z Trzcinicy k. Kępna. Do Żytniowa przywieziony został i tu zmontowany przez cieślę Jakuba Ośródkę. W historii parafii złotymi zgłoskami zapisali się księża Szymon Sędkowski - był proboszczem przez 50 lat (1711-1760) i ks. Marian Krzyżanowski - proboszcz parafii w trudnych latach po II wojnie światowej. 30 czerwca 1971 roku, gdy proboszczem był ks. Henryk Danielewski, parafię odwiedził i modlił się przed grotą Matki Bożej z Lourdes ówczesny kardynał Karol Wojtyła - obecnie błogosławiony Jan Paweł II.

Obchody 700-lecia Żytniowa zainaugurowane zostały koncelebrowaną Mszą św. z udziałem księży dekanatu praszkowskiego, księży pochodzących z Żytniowa, proboszczów parafii żytniowskiej i księży diecezji opolskiej. Uroczystej liturgii przewodniczył arcybiskup Wacław Depo - metropolita częstochowski. Z okazji wspaniałego Jubileuszu Żytniowa, Samorząd Gminy Rudniki zorganizował Sesję Rady Gminy z udziałem między innymi senatora RP Aleksandra Świeykowskiego, posła na Sejm RP Leszka Korzeniowskiego, władz administracyjnych i samorządowych woj. opolskiego, starostwa oleskiego i gminy Rudniki. Obecni byli również delegaci słowackiego Soblahova. Uroczysta sesja poświęcona była głównie prezentacji książki pt. „Siedem Wieków Żytniowa”. Książka, będąca pracą zbiorową pod redakcją Grzegorza Pucki napisana została przez zespól autorski złożony z zawodowych historyków, duchownych, samorządowców, nauczycieli, znawców historii, tradycji, muzyki, sportu i poezji o Żytniowie. W bogactwie treści książki duży udział mieli sami mieszkańcy Żytniowa, którzy chętnie udostępnili różnorodny i ciekawy materiał ikonograficzny. Przy wsparciu Unii Europejskiej, wydawcą książki był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach. Sesji towarzyszyła bogata, wielotematyczna wystawa w salach Szkoły Podstawowej, między innymi z wykonaną przez uczniów makietą Żytniowa. Współczesny wizerunek Żytniowa z wyremontowaną Publiczną Szkołą Podstawową, Wiejskim Centrum Kultury, Ośrodkiem Zdrowia i modernizowanymi drogami, to efekt wysiłku organizacyjnego i finansowego samorządowców z Żytniowa i Urzędu Gminy w Rudnikach. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Razem dla Żytniowa”, w centrum wsi odsłonięty został obelisk upamiętniający siedemset lat wsi i parafii Żytniów z przesłaniem: wszystkim pokoleniom. Obelisk ufundowali mieszkańcy Żytniowa Ewa i Wiesław Włókowie. W programie trzydniowych obchodów wspaniałego Jubileuszu Żytniowa miały miejsce również dożynki parafialne, zapoznanie mieszkańców i gości Jubileuszu przez ks. proboszcza Combika z historią i wystrojem kościoła pod wezwaniem św. Marcina, zawody sportowe, konkursy dla dzieci, pokazy rzeźby w drewnie, pokazy tańca towarzyskiego, przelot i pokazy 5 motolotni. Niezapomniane wrażenie pozostawił konkurs scenek rodzajowych, w humorystyczny sposób przedstawiających życie i pracę żytniowian.

Jubileusz 700-lecia Żytniowa był świętem radości, niezapomnianych przeżyć duchowych, rodzinnych i towarzyskich z udziałem mieszkańców i licznych gości Żytniowa. Samo zaś wydanie książki odebrane zostało jako istotny element integrujący mieszkańców Żytniowa.

2013-01-07 09:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podniosłe jubileusze kościoła pw. Świętej Trójcy w Chojnie

Chojna to jedno z najbardziej urokliwych miast na Pomorzu Zachodnim. Swoją renomę zawdzięcza przede wszystkim dziedzictwu minionych wieków, a w głównej mierze bezcennym zabytkom sakralnym, w których streszcza się duchowa historia tej miejscowości. W uroczystość Trójcy Przenajświętszej, 26 maja 2013 r., wspólnota jej poświęcona przeżywała niezwykle podniosłe chwile jubileuszowe i to podwójne, najpierw 625-lecia poświęcenia kościoła Świętej Trójcy i klasztoru Augustianów oraz 40-lecia erygowania parafii pw. Świętej Trójcy. Jednocześnie odbyła się również bogata w symbolice liturgicznej rekonsekracja kościoła i konsekracja ołtarza.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Potęga miłości. Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka

2021-09-22 15:28

Katarzyna Artymiak

Tradycyjnie w III niedzielę września w lubelskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, męczennika z Auschwitz, odbyła się „Niedziela Pamięci o Ofiarach Majdanka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję