Reklama

Niedziela Małopolska

Chcą być dobrzy jak chleb

Nawoływał do pomocy najuboższym. Do końca był oddany służbie bliźniemu. Cechował się dobrocią serca i niezwykłą pokorą. Mowa o św. Bracie Albercie, który jest patronem działającej w Trzebini Fundacji. Jej członkowie, podobnie jak on, chcą „być dobrzy jak chleb”

Niedziela małopolska 1/2013, str. 4

[ TEMATY ]

fundacja

www.wtztrzeninia.pl

Warto mieć hobby. Warsztaty terapii zajęciowej w Trzebinii

Warto mieć hobby. Warsztaty terapii zajęciowej w Trzebinii

Tuż obok parafii św. Piotra i Pawła w Trzebini znajduje się siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowych, prowadzonych przez Fundację im. Brata Alberta. A wszystko dzięki staraniom śp. ks. prał. Stanisława Gałuszki, ks. dziekana Stanisława Mszala, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Krystyny Karnas, a także prezesa Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusza Zaleskiego.

Trzebińskie placówki

Fundacja prowadzi w Trzebini dwie placówki. Jedna z nich przeznaczona jest dla osób dorosłych z różnoraką niepełnosprawnością - są to Warsztaty Terapii Zajęciowej, w której uczestniczy 35 osób. Działają one codziennie i w ramach nich prowadzone są zajęcia w 6 pracowniach terapeutycznych: gospodarstwa domowego, rzemiosł różnych, stolarskiej, tkacko-krawieckiej, plastycznej, ogrodniczej. - Mamy również zajęcia z zakresu rehabilitacji ruchowej, ćwiczenia ogólno-kondycyjne, gimnastykę i aerobik, tenis stołowy, zajęcia na basenie, hipoterapię, dogoterapię czy muzykoterapię. Organizujemy także wycieczki rowerowe - wymienia Katarzyna Szarzyńska, kierownik WTZ w Trzebini. Każda grupa terapeutyczna liczy 5-6 osób, pochodzących głównie z terenu miasta i gminy.

Reklama

Druga forma pomocy to świetlica terapeutyczna dla dzieci i młodzieży (7-18 lat), z której obecnie korzysta blisko 20 podopiecznych. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 15-19.

Grają, tańczą, śpiewają

Na trzebińskich Warsztatach Terapii Zajęciowej działają także zespoły artystyczne. - Mamy teatr, który się nazywa „Kromka”, zespół taneczny „Samba”, grupę muzyczno-taneczną „Gang Alberta” oraz zespół „The Best” - wyjaśnia pani kierownik. „Członkowie zespołu wybierają do swojego repertuaru różnorodną muzykę - przeboje znane i lubiane, piosenki biesiadne i inne, potrafią porwać do wspólnej zabawy i śpiewania niejedną widownię” - czytamy na stronie internetowej WTZ w Trzebini.

Osoby pragnące wykazać się zdolnościami aktorskimi mogą działać w teatrzyku „Kromka”.

Reklama

- Hasłem naszej fundacji jest „Być dobrym jak chleb”. A chleb składa się z wielu kromek i jedną z nich jest ten nasz teatrzyk - mówi pani kierownik. Teatr „Kromka” ma w swoim repertuarze „Powrót taty”, Bajki Krasickiego, „Panią Twardowską”, „Bajkę o Rybaku i złotej Rybce” oraz wiązankę utworów J. Brzechwy i J. Tuwima. Jak ocenia pani Katarzyna, podopieczni chętnie angażują się w różne inicjatywy artystyczne: - Nasi niepełnosprawnymi nie mają takich oporów przed występami jak my. Oni świetnie realizują się na scenie, są w swoim żywiole. Niektórzy potrafią śpiewać, inni nie, ale za to np. dobrze grają na instrumentach, mają wyczucie rytmu, potrafią wcielać się w różne postacie. Każde przedstawienie podnosi wiarę we własne możliwości.

Wszystkie prace wykonywane w ramach zajęć terapeutycznych są prezentowane na rozmaitych wystawach, konkursach, w galeriach, na aukcjach. Sprzedaje się je również na kiermaszach prac organizowanych kilka razy w roku.

Prężnie działa instrumentalny zespół „Albert Band”. - Dwa razy w miesiącu mamy dużą próbę. Zjeżdżają się na nią podopieczni WTZ z Chrzanowa i Libiąża. To taka nasza wspólna inicjatywa. W zeszłym roku zaistnieliśmy podczas jubileuszowej Albertiany w Krakowie. Jest to festiwal prowadzony przez naszą fundację wspólnie z fundacją Anny Dymnej. Pokazaliśmy się także na takim festiwalu jak „Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna”. Generalnie gramy maksymalnie 2-3 koncerty w ciągu roku. Udało nam się w zeszłym roku wydać płytę tego zespołu - opowiada o działalności orkiestry pani Katarzyna.

Program Szkarpa

To program, który trwa od 2006 r. i zakłada współpracę z Zakładem Karnym w Trzebini. - Zaczęło się od tego, że skazani pomogli nam wyremontować nasze pomieszczenia. Wtedy zrodziła się myśl o bliższej współpracy. Stereotyp więźnia - bandyty został obalony. Skoro my walczymy z wykluczeniem społecznym naszych podopiecznych, to chyba trudno byłoby nam odmówić, bo przecież skazani też z nim walczą. Najpierw na próbę przychodzili na zajęcia, a potem się okazało, że to całkiem ciekawie funkcjonuje i ten program został poszerzony również o Schronisko dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach. Tam też kilku osadzonych pracuje z naszymi podopiecznymi - wyjaśnia pani Katarzyna.

Obecnie w WTZ w Trzebini pracuje w ramach wolontariatu 7 osadzonych, którzy pomagają w prowadzeniu zajęć. To dla więźniów niezwykłe doświadczenie. W świecie, w którym coraz bardziej liczy się „mieć” niż „być”, chęć niesienia pomocy drugiemu jest bardzo ważna, a kontakt z potrzebującym to także pewna forma lekcji życia. - Czasem mi się wydaje, że skupiam się na wielu istotnych rzeczach, ale podopieczni mi uświadamiają, że tak naprawdę to nie jest najważniejsze. Wśród papierów, rozmaitych działań, kłopotów finansowych, to oni są najistotniejsi! - podkreśla pani Katarzyna. Bo przecież liczy się On - Człowiek...

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedna wielka Rodzina

[ TEMATY ]

fundacja

Marek Kamiński

„Na święta kolęda dwóch serc…” śpiewał zespół Pectus dla pięciu tysięcy dzieci, które przybyły z rodzicami, dziadkami, opiekunami do łódzkiej Atlas – Areny.

- Chociaż na widowni widzimy publiczność w różnym wieku, to dla nas jest nieważne. Ważne są uśmiechy i serce otwarte na drugiego człowieka. Tak jesteśmy wychowani, tak jesteśmy nauczeni przez naszych rodziców. Te wartości wynieśliśmy z rodzinnego domu, więc my na co dzień staramy się zarażać ludzi optymizmem i być naturalnymi, takimi pozytywnymi. Nie wstydzimy się swoich wartości, swojego dzieciństwa, że pochodzimy z małej miejscowości, że spełniamy swoje marzenia i togo, że tworzymy rodzinę. Rodzina jest dla nas najważniejsza. Mam nadzieję, że dzisiaj w Łodzi jesteśmy jedną wielką rodziną – powiedział Tomasz Szczepanik, solista zespołu.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję