Reklama

Niedziela Małopolska

Dają nadzieję

Swoją działalnością, skierowaną na niesienie pomocy potrzebującym, udowadniają, że dzisiejsza młodzież potrafi być wspaniała. Potrafi realizować wyznaczone cele; dobre i wykraczające poza zakres ich codziennych zadań i obowiązków

Niedziela małopolska 1/2013, str. 6

[ TEMATY ]

konkurs

Adam Wojnar

Laureaci nagrody głównej: Gimnazjum nr 63 im. Jana Pawła II w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 Krakowie, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Białce, Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej, Gimnazju

Laureaci nagrody głównej: Gimnazjum nr 63 im. Jana Pawła II w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 Krakowie, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Białce, Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej, Gimnazju

Już po raz szósty został zorganizowany na terenie Małopolski konkurs „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”. Głównym celem projektu jest uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych, tworzenie podstaw wolontariatu oraz przygotowanie uczniów do społecznego działania na rzecz potrzebujących. Konkurs jest odpowiedzią na przesłanie, które podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie przekazał Polakom Ojciec Święty Jan Paweł II zobowiązując nas, abyśmy: „…dawali świadectwo miłosierdzia”.

Co promuje?

Zakończenie VI edycji projektu, połączone z wręczeniem nagród laureatom, odbyło się 11 grudnia ub.r. w Filharmonii Krakowskiej. Na uroczyste podsumowanie przybyli jego realizatorzy - wolontariusze z małopolskich szkół, ich nauczyciele i dyrektorzy. Wśród honorowych gości znalazł się m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Byli również przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, oświatowych i miejskich.

Reklama

Nawiązując do idei projektu, prowadzący tegoroczne spotkanie w Filharmonii, ks. Łukasz Piórkowski podkreślił: - Organizatorzy konkursu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, czyli Samorząd Województwa Małopolskiego oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, proponują nie tyle następny wolumin, który można postawić na półce z książkami o Papieżu Polaku, ile program, który propaguje umiejętność pracy z innymi, wskazuje, jak ustawiać hierarchię wartości, co robić z różnicą poglądów. Odpowiada w sposób otwarty, a nie pouczający na potrzeby młodych pokoleń, których inspiruje osoba bł. Jana Pawła II.

Jakie korzyści przynosi?

W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się wolontariusze z Gimnazjum w Białce. Uczniowie zrealizowali pod kierunkiem nauczycielek: Barbary Łatki i Edyty Koper projekt „Kocham, więc nie muszę się bać”. - Skupiliśmy się głównie na udzielaniu pomocy osobom niepełnosprawnym - opowiada Edyta Koper. - Zrealizowaliśmy spotkania z niepełnosprawnymi, zorganizowaliśmy dla nich pomoc. Pomyśleliśmy też o wsparciu dla dzieci z Afryki. W ramach akcji „Wszystkie kolory świata” uczniowie szyli lalki, które potem licytowaliśmy, a zebrany fundusz przekazaliśmy na zakup szczepionek dla dzieci z Sierra Leone. Staramy się też zauważać potrzeby naszych uczniów. - Realizując ten projekt młodzież czyni wiele dobrego oraz poznaje osobę bł. Jana Pawła II - zaznacza Barbara Łatka. - Dla nas ważny jest również patron szkoły. To z przyjaźni do Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego uczestniczymy w konkursie. Wychowawczynie podkreślają, że wolontariat to nieodłączny element edukacji i wychowania.

Przedstawicielki nagrodzonych gimnazjalistów z Białki widzą same plusy płynące z udziału w konkursie: - Mamy świadomość, że realizacja naszych działań przynosi konkretną pomoc potrzebującym - mówi Karolina Sala, a Sylwia Sałapatek dodaje: - Najbardziej cieszy radość, która płynie z pomagania innym. Równocześnie jest to okazja, żeby dać przykład innym, że to wiele nie kosztuje, a przynosi niezwykłe efekty. - Ponadto uświadamiamy sobie, że zawsze jest ktoś, kto czeka na pomoc. Toteż warto zauważać potrzebujących, dawać jałmużnę, a dzięki temu stawać się dobrym - przekonuje Dominika Kudzia.

Czym jest?

Reklama

- Zrealizowane projekty to niezwykłe świadectwo - ocenia pracę młodzieży Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. bł. Jana Pawła II w Krakowie. - Wolontariusze uświadomili sobie, że życie ma wtedy wartość, gdy można się z kimś drugim podzielić.

Zapytany o opinię dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej ks. dr Jacek Wilk wyjaśnia: - Nie można ocenić czegoś, co wypływa z serca i z wrażliwego sumienia młodych ludzi i ich wychowawców. Działania podejmowane przez uczniów są niepowtarzalne. To, co wzrusza, to ich wrażliwość, którą potrafią się wzajemnie zarażać. Z kolei wizytator, ks. Andrzej Wciślak podkreśla: - To na pewno wielkie dzieło, które wypływa z głębokości serca tych młodych ludzi, i z zaangażowania katechetów.

Agata Szuta informuje, że laureaci I miejsc w nagrodę jadą do Rzymu i dodaje, że w tej grupie znaleźli się wychowankowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Krakowie. - To będzie wycieczka ich życia - mówi. - To także przeżycie dla ich rodziców, którzy mają nadzieję, że przy grobie bł. Jana Pawła II wydarzy się cud. I zapewne tak się stanie, chociaż cud może mieć dla każdego inne znaczenie.

Kard. Stanisław Dziwisz podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt, w tym szczególnie wolontariuszom: - Pragnę wam podziękować za to, że swoją postawą umacniacie w innych, także w dorosłych, wiarę w bezinteresowne dobro i miłość, przez co dajecie mocną nadzieję na przyszłość zarówno poszczególnym osobom jak i społeczeństwu oraz Kościołowi.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs „Moje drzewo genealogiczne” zakończony

[ TEMATY ]

konkurs

Zofia Białas

W konkursie „Moje drzewo genealogiczne” organizowanym od 2007 roku, którego celem jest zdobycie wiedzy o swojej rodzinie, udział wzięli uczniowie z powiatu wieluńskiego, sieradzkiego, także oleskiego. W porównaniu z pierwszą edycją, na którą wpłynęły zaledwie 24 prace, ta okazała się szczególna, ponieważ wpłynęły aż 92 prace, co świadczy o popularności tego konkursu. Konkurs już na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W XII edycji udział wzięło 99 uczniów z 15 szkół.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy przedsiębiorców na Jasną Górę

2021-09-27 09:47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

„Przyjdźcie do mnie wszyscy” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej Pielgrzymki Przedsiębiorców, która odbędzie się 3 października.

Przedstawiciele biznesu po raz trzeci spotkają się na Jasnej Górze, aby wspólnie pokazać, że łączy ich ufność w Boga i fakt, że w swojej pracy starają się postępować jak prawdziwi chrześcijanie. Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję