Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź

Kapelan „Solidarności” łódzkiej

Niedziela łódzka 1/2013, str. 4

[ TEMATY ]

wystawa

Łódź

Anna Skopińska

Ekspozycja składa się z 25 plansz

Ekspozycja składa się z 25 plansz

W ramach sympozjum „Łódź w panoramie oporu” w Urzędzie Miasta Łodzi można było obejrzeć wystawę poświęconą najbardziej znanemu łódzkiemu kapłanowi czasów „Solidarności” - jezuicie o. Stefanowi Miecznikowskiemu. Na 25 planszach znalazły się fotografie i dokumenty ilustrujące działalność legendarnego duszpasterza. Ekspozycja została przygotowana przez łódzki oddział IPN w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Reklama

O. Stefan Miecznikowski urodził się 25 sierpnia 1921 r. w Warszawie. W 1950 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. W Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie obronił rozprawę doktorską na temat duchowości ignacjańskiej. W latach 1953-1957 był duszpasterzem akademickim przy KUL, później opiekował się nowicjatem w Kaliszu. W 1967 r. trafił do Łodzi, gdzie został duszpasterzem akademickim. O. Stefan Miecznikowski jest legendą łódzkiej „Solidarności”. Był jej kapelanem, w stanie wojennym organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin. Kościół Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 stał się dzięki niemu oazą wolności w czasie komunistycznego terroru. Mimo częstych represji, o. Miecznikowski podejmował kolejne wyzwania - Msze św. za Ojczyznę, środowe panele dyskusyjne, Duszpasterstwo Twórców Kultury. drzełożeni kilkakrotnie przenosili go w inne miejsce, aby uchronić przed realną groźbą odwetu ze strony Służby Bezpieczeństwa. Wygłoszone w tamtym czasie kazania wydano drukiem w 1992 r. pt. „Kazania stanu wojennego”. W 1992 Rada Miejska Łodzi przyznała mu tytuł honorowego obywatela miasta, a VII Krajowy Zjazd „Solidarności” w 1995 r. tytuł honorowego członka związku. Zmarł 27 grudnia 2004 r. Wszyscy, którzy mieli kontakt z o. Stefanem Miecznikowskim, wspominają z wdzięcznością wielki wpływ, jaki wywarł na ich życie duchowe, piękno kazań, jego charyzmę, dzięki której gromadził wokół siebie tylu ludzi.

Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. z archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Autorami wystawy są pracownicy Oddziału IPN w Łodzi: Grzegorz Nawrot, Paweł Spodenkiewicz i Milena Romanowska.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: odbyła się pierwsza Arena Rodzin

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Droga Krzyżowa

archidiecezja.lodz.pl

W piątek wieczorem odbyła się w Łodzi Arena Rodzin 2019. Tematem spotkania, było biblijne opowiadanie o cudzie Jezusa w Kannie Galilejskiej.

– To było wyjątkowe spotkanie – mówi Kamila, mama 4 letniego Tomka. – Nie spodziewałem się takiego rozmachu tego spotkania – komentuje Tomasz Śledziowski. – Przyszedłem tutaj ze względu na moją żonę, gdyż mnie prosiła, ale muszę przyznać, że spotkanie na Arenie mi się podobało – tłumaczy Andrzej Tomczak. To tylko niektóre z opinii, które można było usłyszeć po zakończeniu pierwszego w Łodzi wielkopostnego wydarzenia ewangelizacyjnego „Arena Rodzin”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dożynki wojewódzkie w centrum Kielc

2021-09-27 09:10

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Tym razem w stolicy regionu świętowano XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. 12 września Mszy św. rozpoczynającej wydarzenie przewodniczył ks. Tadeusz Szlachta, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, który także wygłosił homilię.

Organizatorami dożynek wojewódzkich byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, a nad całością uroczystości czuwał Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję