Reklama

Niedziela Rzeszowska

In virtute Spiritus Sancti – w mocy Ducha Świętego

6 stycznia przypada 25. rocznica święceń biskupich bp. Edwarda Białogłowskiego, biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 1/2013, str. 4

[ TEMATY ]

jubileusz

Ks. Janusz Sądel

Konstytucja dogmatyczna o Kościele Soboru Watykańskiego II poucza, iż „wśród rozmaitych posług, od najdawniejszych czasów sprawowanych w Kościele, pierwsze miejsce, (...) zajmuje urząd tych, którzy ustanowieni biskupami, dzięki sukcesji sięgającej początków, rozporządzają latoroślami wyrosłymi z nasienia apostolskiego. A w ten sposób, jak to stwierdza św. Ireneusz, przez tych którzy przez apostołów ustanowieni zostali biskupami, i przez ich następców aż do nas samych w całym świecie widoczna jest i zachowana tradycja apostolska. (...) Toteż Sobór święty poucza, że biskupi z ustanowienia Bożego stali się następcami Apostołów, jako pasterze Kościoła, kto tedy ich słucha, słucha Chrystusa, a kto nimi gardzi, Chrystusem gardzi i Tym, który posłał Chrystusa (por. Łk 10,16)” (zob. KK, 20). Posługa biskupa ma szczególne znaczenie dla wspólnoty Kościoła, szczególnie Kościoła, który realizuje się w diecezji. Rozpoczynając świętowanie 25-lecia posługi biskupiej bp. Edwarda Białogłowskiego, chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za jego posługę realizowaną najpierw w diecezji przemyskiej, a od utworzenia diecezji rzeszowskiej 25 marca 1992 r. jako biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Wiele w tych latach się wydarzyło, niemniej chciałbym zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Konstytucja o Kościele naucza, że „wśród głównych obowiązków biskupich szczególne miejsce zajmuje głoszenie Ewangelii” (KK, 25). Biskup Edward misję tę pojmuje bardzo szeroko, nie tylko jako głoszenie Słowa Bożego w liturgii, ale także katechezę. Od początku diecezji kieruje Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej. Zajmuje się kształceniem katechetów i przygotowaniem ich do posługi katechetycznej. Ponadto wykłada od lat na Uniwersytecie Rzeszowskim czy w Wyższym Seminarium Duchownym. Głoszenie Ewangelii dla naszego jubilata to także audycje radiowe i katechezy głoszone przez Katolickie Radio VIA, systematycznie od samego jego powstania.

Reklama

Kolejną misją biskupa jako tego, który jest namaszczony pełnią sakramentu kapłaństwa, jest szafowanie sakramentów świętych, szczególnie Eucharystii, którą ustawicznie żywi się i wzrasta Kościół (zob. KK 26). Dziś trudno byłoby policzyć uroczyste celebracje, poświęcenia, błogosławieństwa spełnione przez Księdza Biskupa w diecezji. Ksiądz Biskup wyświęcił kilkudziesięciu kapłanów, uczestniczył w ślubach zakonnych sióstr, ale przede wszystkim udzielił sakramentu bierzmowania ogromnej rzeszy młodzieży.

Biskupi na mocy władzy apostolskiej zobowiązani są do kierowania Kościołem (por. KK, 27). Biskup Edward zawsze chętnie podejmuje pracę w różnych gremiach diecezjalnych, komisjach, zespołach czy komitetach. Nie do przecenienia był jego udział w pracach I Synodu Diecezjalnego. Podejmuje także prace w ramach Konferencji Episkopatu.

Ksiądz Biskup angażuje się w różne duszpasterstwa diecezjalne. Szczególnie umiłował Pieszą Pielgrzymkę Rzeszowską na Jasną Górę, z którą corocznie pielgrzymuje.

* * *

Reklama

Z okazji Jubileuszu życzymy Drogiemu Księdzu Biskupowi obfitości łask Bożych, dobrego zdrowia na dalsze lata życia i posługiwania biskupiego i polecamy łaskawej opiece Bożej Matki oraz św. Józefa Sebastiana Pelczara, Patrona naszej diecezji.

* * *

Bp Eward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. Kształcił się najpierw w Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu. Po maturze, w 1965 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Przez dwa lata pełnił służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po jej zakończeniu wrócił do seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1972 r. z rąk bp. I. Tokarczuka. Następnie pracował jako wikariusz w Szebniach (1972-74) i w Krośnie-Polance (1974-79). W latach 1979-83 odbył studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Równocześnie, od 1981 r., z pracą naukową łączył obowiązki wikariusza w Chmielowie. Po ukończeniu studiów, które uwieńczył doktoratem, pełnił kilka funkcji kościelnych w diecezji, był m.in. sekretarzem bp. I. Tokarczuka i notariuszem Kurii Biskupiej w Przemyślu (1983-85), kapelanem sióstr służebniczek starowiejskich w Prałkowcach (1985-86), wykładowcą teologii dogmatycznej (1985-91) i ojcem duchownym alumnów (1986-88) w przemyskim Wyższym Seminarium Duchownym. 30 listopada 1987 r. został prekonizowany biskupem tytularnym Pomarii i biskupem pomocniczym w Przemyślu. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1988 r. Po utworzeniu diecezji rzeszowskiej został jej biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym. Bierze też udział w pracach Konferencji Episkopatu Polski. Był wiceprzewodniczącym Komisji Charytatywnej, członkiem Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. Obecnie jest członkiem Zespołu Konferencji Episkopatu ds. Sanktuariów oraz jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.
(ks. J.S.)

2013-01-07 09:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zamknie jubileusz 800-lecia zakonu dominikanów

[ TEMATY ]

jubileusz

Franciszek

dominikanie

Grzegorz Gałązka

Papież zamknie jubileusz 800-lecia zakonu dominikanów. Z tej okazji odprawi 21 stycznia Mszę św. w bazylice św. Jana na Lateranie.

Obchody dominikańskiego jubileuszu trwały od 7 listopada 2015 r. Dzień później podczas modlitwy „Anioł Pański” papież Franciszek podziękował dominikanom „za wszystko, co robią w Kościele i dla Kościoła”. A 4 sierpnia 2016 r. przyjął uczestników kapituły generalnej zakonu, zachęcając ich do podążania za charyzmatem św. Dominika.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję