Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Królewski orszak w Będzinie

Kościół obchodzi 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako święto Trzech Króli. W tym dniu ulicami naszych miast przejdą barwne Orszaki Trzech Króli. W naszej diecezji - w Będzinie. Patronat honorowy nad nim przyjęli: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, prezydent Będzina Łukasz Komoniewski i starosta będziński Krzysztof Malczewski

Niedziela sosnowiecka 1/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

uroczystość Objawienia Pańskiego

Archiwum

Jeden z Orszaków Trzech Króli na Podbeskidziu

Jeden z Orszaków Trzech Króli na Podbeskidziu

W uroczystość Objawienia Pańskiego, która wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem, zobaczymy po raz pierwszy w naszej diecezji, a po raz piąty w Polsce przemarsz kolorowych, rozśpiewanych „procesji” wiernych, nazywanych Orszakami Trzech Króli. Orszak przejdzie 6 stycznia 2013 r. przez ponad 70 polskich miejscowości. Przypomnijmy, że w 2012 r. Orszak Trzech Króli odbył się w 24 miastach, a w 2011 r. - zaledwie w pięciu.

Takie orszaki odbędą się po raz pierwszy także poza granicami Polski - w Kamieńcu Podolskim, Chmielnickim i Winnicy na Ukrainie, w hiszpańskiej miejscowości Badajoz, a nawet na innym kontynencie - w egzotycznej Republice Środkowoafrykańskiej.

Reklama

Ideą Orszaku Trzech Króli jest zachęcanie wszystkich do wyrażania radości z Bożego Narodzenia. Organizatorzy namawiają do głośnego śpiewu kolęd i pastorałek podczas marszu. Hasło 5. edycji orszaku to „Kolędy - lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”. Wspólnoty parafialne, uczniowie - każdy tego dnia będzie miał niecodzienną okazję wyruszyć za Trzema Królami do Dzieciątka Jezus. Orszak, złożony z trzech części - orszaków - afrykańskiego, azjatyckiego i europejskiego, wyruszy ok. godz. 12.00 spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy al. Kołłątaja 101. Przewodzić mu będą Trzej Królowie na koniach. Następnie orszak, przechodząc przez osiedle na Warpiu, ulicami św. Brata Alberta, Sienkiewicza, Kościuszki, Małachowskiego, Sączewskiego i Kołłątaja dotrze do żłóbka przy kościele Świętej Trójcy w Będzinie.

Uczestnicy Orszaku Trzech Króli będą też mieli okazję obejrzenia po drodze, na specjalnych przystankach - stacjach, scen odegranych na pamiątkę wydarzenia sprzed ponad 2 tys. lat. I tak, miną dwór króla Heroda, napotkają kusicieli z „krainy przyjemności”, którzy będą ich chcieli zatrzymać na drodze do Jezusa, a po przezwyciężeniu pokus umocnią ich na tej drodze aniołowie, by mieli siły do oparcia się ostatniej pokusie stojącej na przeszkodzie w drodze do żłóbka. Ostatnim elementem będzie pokłon Trzech Króli w stajence pod murami będzińskiego kościoła Świętej Trójcy.

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Od 2004 r. organizowano w niej jasełka, w których brali udział uczniowie. Zwiększająca się liczba uczniów sprawiła, że w 2008 r. jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem Sternika) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulice, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję. Kolejnym etapem organizacji Orszaku było zaproszenie grupy rodziców ze szkoły do wspólnej dyskusji. Wówczas właśnie padł pomysł Dariusza Karłowicza, jednego z zaproszonych ojców, aby scenariusz oprzeć na historii Trzech Króli.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Trzech Króli w amerykańskiej Częstochowie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość Objawienia Pańskiego

święto Trzech Króli

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Święto Trzech Króli w Amerykańskiej Częstochowie

Święto Trzech Króli w Amerykańskiej Częstochowie

Uroczystość Objawienia Pańskiego celebrowana w Stanach Zjednoczonych w niedzielę przypadającą pomiędzy 2 a 8 stycznia, stała się dla wiernych przybywających do Amerykańskiej Częstochowy okazją do uwielbienia Boga i wyjścia Mu naprzeciw w sakramencie pokuty i Eucharystii.

Podczas każdej Mszy świętej poświęcane było kadzidło i kreda, które zapakowane w maleńkie koperty wierni mogli zabrać ze sobą i poświęcić domy na znak Chrystusa, który przyszedł pobłogosławić każdemu, zwłaszcza w dzisiejszym trudnym, niespokojnym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję