Reklama

Aspekty

Pięć lat posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Pięć lat temu przybył do naszej diecezji bp Stefan Regmunt. Objął wówczas posługę biskupa diecezjalnego zielonogórsko-gorzowskiego. W tych dniach obchodzimy piątą rocznicę nominacji papieskiej oraz ingresów do katedry gorzowskiej i konkatedry zielonogórskiej. Dodatkowo 6 stycznia wspominamy dzień święceń biskupich naszego ordynariusza

Dnia 29 grudnia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Adama Dyczkowskiego z posługi biskupa zielonogórsko-gorzowskiego i mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Stefana Regmunta biskupem zielonogórsko-gorzowskim. Uroczysty ingres odbył się 19 stycznia 2008 r. w katedrze gorzowskiej oraz 26 stycznia 2008 r. w konkatedrze zielonogórskiej.

Ksiądz Biskup urodził się 20 czerwca 1951 r. w Krasnymstawie. W 1965 r. zamieszkał w Jedlinie Zdroju na Dolnym Śląsku. W 1969 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Podczas studiów seminaryjnych został wezwany przez władze do odbycia służby wojskowej w jednostce „kleryckiej” w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1976 r. w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach rozpoczął posługę jako wikariusz parafii pw. św. Jerzego i rektor kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

Reklama

W 1981 r. rozpoczął studia z psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu studiów uwieńczonych doktoratem pełnił w latach 1986-92 funkcje prefekta i wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Po utworzeniu w 1992 r. przez Jana Pawła II diecezji legnickiej ks. dr Regmunt został inkardynowany do tejże diecezji i mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy. Po powstaniu legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego został powołany na stanowisko rektora. Ks. dr Stefan Regmunt wykładał psychologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i Diecezjalnym Kolegium Teologicznym w Legnicy.

17 listopada 1993 r. został odznaczony tytułem honorowego kapelana Ojca Świętego. Bardzo ważną datą w życiu naszego biskupa był dzień 3 grudnia 1994 r., kiedy to Jan Paweł II powołał ks. prał. dr. Stefana Regmunta do posługi biskupiej, ustanawiając go biskupem pomocniczym legnickim. Święcenia biskupie przyjął ks. prał. Regmunt z rąk Jana Pawła II w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1995 r. w Watykanie.

Reklama

Bp Stefan Regmunt jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, a także członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Przez te pięć lat obecności na ziemi gorzowskiej, zielonogórskiej i głogowskiej bp Regmunt wyświęcił wielu nowych kapłanów, ustanowił nowe parafie, dekanaty i sanktuaria. Podjął wiele ważnych decyzji i inicjatyw apostolskich dotyczących naszego życia religijnego. W tym wydaniu „Aspektów” chcemy spojrzeć razem z naszymi P.T. Czytelnikami na te minione pięć lat. Zobaczmy, jak zmieniała się przez ten czas nasza diecezja.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Radia Jasna Góra

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz

radio

www.radiojasnagora.pl

Radio Jasna Góra jest rozgłośnią Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. W przestrzeni publicznej istnieje od 25 lat. Powstała w 1995 roku na mocy dekretu Generała Zakonu o. Jana Nalaskowskiego, jako jedna z form ewangelizacji prowadzonej przez Jasną Górę.

Duchowe oblicze Radia kształtuje wymiar mariologiczno-maryjny z uwzględnieniem obecności Maryi w misterium Chrystusai Kościoła, przekaz nauczania papieskiego oraz patriotyzm wyrażający się w miłości Ojczyzny, krzewieniu kultury i tradycji chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję