Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odpust zupełny u Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 2/2013, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Rzeszów

Ks. Janusz Sądel

Kościół Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Kościół Ojców Bernardynów w Rzeszowie

W związku z 500. rocznicą objawienia się Maryi Jakubowi Ado i jego rodzinie w Rzeszowie, co miało miejsce w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oraz 250. rocznicą koronacji, która miała miejsce w 1763 r., biskup rzeszowski Kazimierz Górny zwrócił się do Ojca Świętego Benedykta XVI o udzielenie przez Penitencjarię Apostolską odpustu zupełnego na rok jubileuszowy. Ponadto bp Kazimierz Górny uzyskał od Ojca Świętego Benedykta XVI przywilej udzielenia apostolskiego błogosławieństwa z dołączonym odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), pod warunkiem, że ci wierni jednocząc się sercem z celami duchowymi Roku Wiary i w duchu wyrzeczenia się jakiegokolwiek przywiązania się do grzechu, byliby obecni w tychże świętych obrzędach.

Wierni, którzy chcieliby pobożnie otrzymać papieskie błogosławieństwo, a ze względu na obiektywne przeszkody, nie mogliby być fizycznie obecni w świętych obrzędach, jednakże same obrzędy, w czasie ich trwania, śledziliby z pobożną intencją ducha za pomocą transmisji telewizyjnej lub radiowej, będą mogli także otrzymać odpust zupełny według norm prawa.

Poniżej publikujemy fragment dekretu Penitencjarii Apostolskiej, określającego warunki uzyskania odpustu.

Z dekretu Penitencjarii Apostolskiej

Penitencjaria Apostolska z polecenia Papieża chętnie udziela Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami właściwie wypełnionymi (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego), który może być uzyskany przez wiernych rzeczywiście pokutujących z okazji Jubileuszu, a który to mogą ofiarować jako wynagrodzenie dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli zjednoczą się sercem z celami Roku Wiary i nawiedzą w formie pielgrzymki rzeczoną Bazylikę, jak również będą tam uczestniczyć w jubileuszowych obrzędach lub poświęcą stosowną ilość czasu przed ukoronowaną figurą niebiańskiej Patronki na pobożne rozważania zawierające Modlitwę Pańską, Wierzę w Boga i wezwanie Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, także mogą uzyskać odpust zupełny, pod warunkiem, że wyrzekną się jakiegokolwiek grzechu i wzbudzą sobie, gdzie tylko nadarzy się okazja, intencję wypełnienia trzech zwykłych warunków odpustu, jeśli duchowo się połączą z obrzędami jubileuszowymi lub pielgrzymkami, jak również ofiarują miłosiernemu Bogu przez pośrednictwo Maryi modlitwy i swoje cierpienia lub uciążliwości własnego życia.

Aby zatem dostęp do Boskiego skarbca, udzielony przez klucze Kościoła stał się łatwiejszy, Penitencjaria usilnie prosi ze względu na miłość duszpasterską, aby kapłani posiadający odpowiednią władzę do słuchania spowiedzi, ochoczym i hojnym duchem oddali się sprawowaniu Sakramentu Pokuty.

Wszystko niniejsze zachowa swą moc na okres całego Rzeszowskiego Jubileuszu. Niniejsze postanowienie wprowadza się w życie bez względu na jakiekolwiek temu przeciwne zarządzenia.

Fragment dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 5.12.2012 r. (Prot. N. 936/12/I)

2013-01-10 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela zamojsko-lubaczowska 31/2012

[ TEMATY ]

święto

odpust

św. Franciszek

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

Porcjunkula to mała część, niewielka porcja, kawałeczek. Słowo to przede wszystkim kojarzy się z kościołem Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, wybudowanym w XVI wieku przy malutkiej kapliczce benedyktyńskiej z IX wieku. Miejsce to, niewielkie i skromne, upodobał sobie św. Franciszek, który odnowił kościółek i przy nim zamieszkał. Tu zawiązał się zakon franciszkanów i później też klarysek - za sprawą św. Klary, która w kapliczce znalazła schronienie.
Według legendy budowlę wznieśli pielgrzymi z Ziemi Świętej, którzy przywieźli grudkę ziemi z grobu Maki Bożej i tam ją umieścili. Ponieważ wielokrotnie mówiono o pojawiających się w okolicach kapliczki anielskich głosach, nadano jej nazwę kościoła Matki Bożej Anielskiej. Bo przecież Osobę Matki Bożej zawsze wiązano z aniołami, przede wszystkim przez ich służebną rolę wobec Maryi. Począwszy od zwiastowania, poprzez wiele momentów życia przy Chrystusie, Jego Matce towarzyszyła pomoc aniołów. Wierni Kościoła katolickiego nazwali Maryję Królową Aniołów. Pod takim wezwaniem powstały trzy żeńskie zakony, wzniesiono także wiele świątyń.
Historia odpustu Porcjunkuli sięga roku 1216, kiedy to św. Franciszek miał objawienie. Ukazał mu się Pan Jezus, który obiecał odpust zupełny tym, którzy po spowiedzi i Komunii św. odwiedzą kapliczkę. Papież Honoriusz III zatwierdził przywilej dla osób, które spełnią wyznaczone warunki między 1 a 2 sierpnia. Kolejni papieże potwierdzali odpust, a niektórzy stopniowo rozszerzali jego zasięg na kościoły I i II Zakonu Franciszkańskiego (Sykstus VI), osoby świeckie (Grzegorz XV). W 1909 r. papież Pius X podniósł kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu do rangi bazyliki patriarchalnej i papieskiej, a papież Paweł VI, przyłączając się do swych poprzedników, stwierdził, że każdy, kto 2 sierpnia nawiedzi swój kościół parafialny, spełniając zwykłe warunki (pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Modlitwy Pańskiej i Wyznania wiary, spowiedź, Komunia św., modlitwa w intencjach papieża, wykluczone przywiązanie do grzechu) - zyskuje odpust zupełny.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję