Reklama

Z kraju

Głos solidarności metropolity Hilariona

Po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika i metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo listy solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W liście metropolity Hilariona czytamy m.in.: „Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski, ale też przez prawosławnych Rosji”.

Abp Depo, wdzięczny za gest metropolity Hilariona, zwraca uwagę, że ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest wielkim darem dla jedności Kościoła, dla jedności wiary. Dodaje, że metropolita Hilarion mówi w swoim liście także o „zagrożeniach ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii”. Abp Depo odczytuje gest metropolity Hilariona w kategoriach „wspólnego działania na rzecz ocalenia tych wartości, które są dla nas wartościami życia”.

Reklama

Do świętokradztwa doszło w sanktuarium na Jasnej Górze w drugą niedzielę Adwentu 2012 r. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom Ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawca czynu został zatrzymany.

25-lecie sakry bp. Adama Lepy

„Powołanie to dar i tajemnica”

5 stycznia br. bp Adam Lepa przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia sakry biskupiej w archikatedrze łódzkiej.

Na rozpoczęcie liturgii abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, przeczytał list gratulacyjny, nadesłany od Benedykta XVI. „Z głębi serca składamy życzenia z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa i wyrażamy podziękowania za wszystkie duszpasterskie działania wypełniane owocnie, roztropnie i wiernie dla duchowego dobra kapłanów i wiernych świeckich” - napisał Ojciec Święty.

Reklama

Abp Władysław Ziółek, arcybiskup senior, przypomniał w kazaniu drogę powołania biskupiego Jubilata.

Bp Lepa otrzymał wiele listów gratulacyjnych, m.in. od prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

Jubilat, dziękując za wspólną modlitwę, podkreślił rolę darów, jakie każdy człowiek otrzymał. Swoje biskupstwo zaś, powołując się na słowa bł. Jana Pawła II, opisywał w charakterze „daru i tajemnicy”.

Osobne podziękowanie złożył też ks. inf. Ireneusz Skubiś, w okolicznościowym przemówieniu podczas drugiej części uroczystości. Podkreślił znaczenie i pierwszoplanową rolę bp. Lepy w promowaniu właściwych postaw medialnych, odwołujących się do chrześcijańskich wartości.

Życzenia złożyli też nuncjusz apostolski w Rumunii i Mołdawii abp Janusz Bolonek, kolega kursowy Czcigodnego Jubilata, oraz o. Leon Dyczewski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ks. Jacek Molka

XIII Dzień Islamu
26 stycznia 2013

W Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest corocznie 26 stycznia Dzień Islamu. Został on ustanowiony w 2001 r. Centralne obchody XIII Dnia Islamu będą miały miejsce w Warszawie.

Hasło tegorocznego Dnia Islamu: „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”.

Cudzysłów

Rzecz znamienna - tylko Chrystus, którego królestwo nie jest z tego świata, radzi sobie z tym światem.

Człowiek współczesny jest bardziej wrażliwy na działanie miłości niż siły.

Nie wystarczy w Boga wierzyć, trzeba jeszcze Bogu… zawierzyć.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Posłowie z czterech zespołów parlamentarnych zaapelowali do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o „zdecydowaną i skuteczną reakcję” wobec posła Armanda Ryfińskiego, który w grudniu 2012 r. w sposób skandaliczny wypowiadał się na temat księży katolickich oraz słownie znieważył Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Sejm ma rozpatrzyć na posiedzeniu w dniach 23-25 stycznia br. w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw o związkach partnerskich: autorstwa wspólnie SLD i Ruchu Palikota oraz projekt Platformy Obywatelskiej.

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozpatrywanie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na pozbawienie samorządów prawa do odwołań od orzeczeń Komisji Majątkowej i Komisji Regulacyjnej, zwracających odpowiednio Kościołowi katolickiemu oraz gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

KRRiT nie zamierza spotkać się ze stroną kościelną w czasie trwania konkursu o miejsce na multipleksie cyfrowym. Członkowie KRRiT uzasadniali, że byłoby to niezgodne z przepisami.

Sprawa ataku na Biblię ma dalszy ciąg. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji uniewinniający Adama Darskiego - Nergala, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Sprawa będzie ponownie rozpatrywana.

PSL chce poszerzyć swoją bazę polityczną. Prezes Janusz Piechociński zaproponował współpracę „partiom środka”, m.in. PJN. Jan Bury zapowiedział z kolei, że wkrótce do PSL przystąpi jeden z parlamentarzystów opozycji. Okazał się nim mało znany poseł Solidarnej Polski Andrzej Dąbrowski.

Bezrobocie na koniec 2012 r. znowu poszło w górę. Stopa bezrobocia wynosi 13,3 proc. Już 2 mln137 tys. osób nie ma pracy.

PiS wyprzedził PO w sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w sondażu 31 proc. poparcia.

Liczba dłużników w Polsce szybko rośnie, bo przybywa bezrobotnych. Mamy już w 2 mln. 260 tys. dłużników.

W Sanoku, w mieszkaniu jednego z osiedli, 2 osoby - podejrzany o morderstwo 32- latek i 17-letnia dziewczyna - popełniły samobójstwo. Wcześniej policja próbowała aresztować mężczyznę, ale funkcjonariusze zostali ostrzelani przez podejrzanego. Na czas akcji policji ewakuowano mieszkańców oraz pobliskie szkoły i przedszkola.

W Polsce aż 120 osób zatruło się w ostatnich miesiącach alkoholem niewiadomego pochodzenia. Celnicy alarmują, że do kraju napływa go coraz więcej.

2013-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję