Reklama

Edukacja

Zainaugurowano zajęcia Letniej Szkoły języka i kultury polskiej na KUL

Narzekają na naszą gramatykę, ale chwalą gościnność i życzliwość, przyjeżdżają z całego świata, by uczyć się języka polskiego i poznawać naszą kulturę. Dziś, po raz 41. na Katolicki, Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zainaugurowano zajęcia w Szkole Letniej w ramach Szkoły Języka i Kultury Polskiej. WE zajęciach, które potrwają do końca sierpnia weźmie udział ok 130 osób z 22 krajów świata.

[ TEMATY ]

nauka

Roman Czyrka

Wśród słuchaczy będą między innymi osoby z prestiżowych amerykańskich i europejskich środowisk akademickich, takich jak Columbia University, Harvard University, Oxford University czy The University of North Carolina.

Zazwyczaj około 20 proc. uczestników corocznych zajęć ma polskie pochodzenie. Pozostali to osoby zainteresowane naszą kulturą i językiem, studenci slawistyki, stosunków międzynarodowych czy politologii. – Bardzo często są to doktoranci, którym kurs przydaje się do rozprawy doktorskiej - podkreśla Cezary Ruta, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

Reklama

W tym roku słuchaczami Szkoły są osoby głównie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i różnych krajów Europy Zachodniej, ale także z Japonii, Tajlandii a nawet Boliwii.

Słuchacze wybierają kursy trwające od 2 do 8 tygodni o różnych stopniach intensywności - od 5 do 8 godzin dziennie. Prowadzący zajęcia to profesorowie KUL i innych uniwersytetów, nie tylko polskich.

Poza tradycyjnymi zajęciami uczestnicy mogą wziąć udział w zajęciach, w czasie których poznają nie tylko język, ale także kulturę polską. Jak informuje dyrektor Szkoły, wśród tegorocznych zajęć znajdują się między innymi wykłady dotyczące historii Polski, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, literatury polskiej, muzyki czy filmu. W programie znalazły się także kursy tańca oraz spotkania ze sztuką ludową.

Reklama

- W weekendy goście KUL mają okazję zobaczyć piękno naszego kraju. Zaplanowane jest zwiedzanie i Lublina oraz wycieczki do Krakowa, Warszawy, Sandomierza, Zamościa i Kozłówka – dodaje Cezary Ruta.

Tegoroczna edycja kursów jest już czterdziestą pierwszą. Każdego roku w programach letnich i całorocznych Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL bierze udział około 200 osób głównie z USA i Zachodniej Europy. Dla wielu z nich pobyt w Lublinie na KUL jest pierwszym zetknięciem z Polską. Uczestnicy bardzo często wracają do Polski w następnych latach, rozwijając kontakty zawodowe, naukowe i towarzyskie.

2014-07-07 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego naukowiec wierzy w Pana Boga?

Analiza statystyk dotyczących wiary, według amerykańskich badań, pozwala zauważyć, że największy procent wierzących jest w środowisku naukowym fizyków teoretyków.

Nasza mała wiedza o świecie wynika z faktu, że w pewnym momencie nauka napotyka bariery, których nie jest w stanie pokonać przy obecnych środkach techniki. Fizycy w pewnej chwili natrafiają na zjawiska, których nie da się wytłumaczyć na bazie obecnej wiedzy oraz funkcjonujących praw fizyki, dlatego duża część z nich kieruje się w stronę wiary. Nie zgadza się choćby bilans energetyczny związany ze stworzeniem świata, czyli nie funkcjonują w tym przypadku znane zasady termodynamiki.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję