Reklama

Daje nadzieję tym, którzy wszelką nadzieję stracili

Dominikanie z Rzeszowa otrzymali cenny dar od swoich braci z Gidel. W Boże Narodzenie w tamtejszym kościele Dominikanów zjawił się już na stałe XVII-wieczny obraz Matki Bożej Różańcowej, będący świadkiem dramatycznej historii zakonu w drugiej połowie XIX wieku.

Obraz trafił do Gidel (ok. 36 km od Częstochowy) krótko po upadku powstania styczniowego, gdy carat zlikwidował większość dominikańskich domów zakonnych. Gidle stały się wówczas dla dominikanów swoistą „przechowalnią”. Nigdy nie udało się ustalić, skąd obraz przyjechał, ale musiał być dla ówczesnych zakonników niezwykle cenny, skoro zabrali go ze sobą, licząc się z możliwością zsyłki. Po 130 latach przebywania w sanktuarium w Gidlach obraz przywędrował do rzeszowskiego kościoła św. Jacka przy ul. Dominikańskiej 15. Wartościowy zabytek przekazał rzeszowskim braciom przeor klasztoru gidelskiego o. Marek Grzelczak OP.

Reklama

O. Stanisław Gołąb, prowincjalny promotor Różańca, przekonuje, że jest to wizerunek wyjątkowy, o czym można przekonać się, kontemplując oblicze Madonny. Obraz w nowym miejscu widział inny dominikanin - o. Jan Góra. O. Stanisław wspomina: - Był zmęczony. Współbracia zaprowadzili go przed ten wyjątkowy obraz, ujawniając jego tajemnicę, i zapewnili: „Gdy popatrzysz Matce Bożej w oczy, poczujesz się lepszy”. Dotyczy to także nas wszystkich.

- Jesteśmy młodą wspólnotą i nie posiadamy wiekowych przedmiotów kultu. Dlatego zależało nam na tym obrazie, który ma za sobą długą historię - tłumaczy genezę sprowadzenia wizerunku do Rzeszowa o. Romuald Jędrejko, przeor miejscowych dominikanów, którzy pracują w tym mieście od 1986 r.

Obraz Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem, poddany koniecznym zabiegom konserwatorskim, już na stałe „zamieszkał” u św. Jacka w Rzeszowie w święta Bożego Narodzenia 2012 r.

2013-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję