Reklama

Jasełka u warszawskich lekarzy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 312 z warszawskiego Gocławia po raz drugi wystawili jasełka w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim. Na końcu wspólnie: uczniowie i medycy śpiewali kolędy, głosząc chwałę Pana. Głęboko poruszały nie tylko udramatyzowane sceny, nawiązujące do narodzin Jezusa w stajence czy pokłonu Trzech Króli, którzy przybyli do Dzieciątka z darami, ale też wątki współczesne, które wraz z przekazami biblijnymi niosły konkretny przekaz moralny. Stanowiły rodzaj inscenizowanej lekcji religii, ale też uczyły, w jaki sposób stawać się lepszymi w dzisiejszych czasach.

Reklama

W tej szkole jasełka mają 30-letnią tradycję, są wpisane w historię placówki. Każdego roku przyświeca im jakaś myśl przewodnia. W tym roku „Miłość, Dobro i Zgoda”.

- W tegorocznych jasełkach wątkiem głównym jest rodzina, ojcostwo, miłość matczyna, dzieci. Staramy się, by jasełka miały aspekt wychowawczy. Pokazywaliśmy już nasze jasełka młodzieży polskiej z Białorusi, bo współpracujemy ze Szkołą im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, pomagając zaszczepić ten rodzaj franciszkańskiej tradycji, wpisanej od wieków w polską kulturę - mówi Ewa Adamska, dyrektorka szkoły. Od ubiegłego roku uczniowie szkoły współpracują także z Domem Samotnej Starości w Niemczech. Przygotowali dla seniorów bożonarodzeniowe bombki i świąteczne paczki. Ci ludzie przeżyli II wojnę światową i dobrze wiedzą, że polska historia jest tragiczna. Zwłaszcza historia zrównanej z ziemią Warszawy, skąd przyjeżdżają dzieci. Mówią, że należy im się nagroda Nobla za to, że potrafią jednak wyciągnąć do tych starych ludzi pomocną dłoń, niosąc pocieszenie.

Odpowiedź tegorocznych jasełek na pytanie: jak być bliżej nieba - jest prosta: „Nie bójcie się miłości, nie lękajcie się świętości. Nie tyle szukać trzeba miłości, ile ją dawać i nieść światło tam, gdzie panuje mrok”. Tego poprzez jasełka uczyły widzów w Klubie Lekarza dzieci. To mądra wskazówka dla medyków, jak budować oparte na chrześcijańskich wartościach relacje z pacjentami.

2013-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję