Reklama

Niedziela Podlaska

Służba wynikająca z idei: „Bóg, Honor, Ojczyzna”

Niedziela podlaska 3/2013, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Ks. Artur Płachno

Pamiątkowe zdjęcie z laureatami medalu „Pro Ecclesia et Pontifice”

Pamiątkowe zdjęcie z laureatami medalu „Pro Ecclesia et Pontifice”

W Drohiczynie 5 stycznia odbyło się wspólne spotkanie opłatkowe członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, harcerzy, reprezentantów pielgrzymów Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę oraz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i ich rodzin. W spotkaniu wzięli udział również duszpasterze tych środowisk na czele z diecezjalnym asystentem KSM ks. dr. Andrzejem Lubowickim, diecezjalnym kapelanem harcerzy ks. Pawłem Grzeszkiem, kierownikiem Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę ks. Januszem Bolewskim oraz koordynatorem diecezjalnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. kan. dr. Krzysztofem Mielnickim.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, celebrowana w drohiczyńskiej katedrze pw. Trójcy Świętej przez bp. Antoniego Dydycza. Podczas niej wręczył on sześć medali „Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznanych na jego wniosek przez Ojca Świętego Benedykta XVI 25 października 2012 r. osobom zasłużonym dla Kościoła. Są nimi: Zdzisława Maksymiuk, Stanisław Iwanicki, Władysław Grochowski, Zbigniew Filipkowski, Marek Jarosław Hołubicki, Przemysław Jan Biliński. W homilii bp Dydycz powiedział, że wartości i klimat Bożego Narodzenia są tak bardzo drogie, iż pragnie się je wydłużać przez liturgię i kultywowane zwyczaje.

Reklama

Stanisław Iwanicki, jeden z odznaczonych papieskim medalem, dziękując za to szczególne wyróżnienie i zaufanie, powiedział że jest to dla wszystkich wyróżnionych szczególna nagroda moralna, którą nie sposób porównać z innymi. „Traktujemy je jako najpełniejszą akceptację służby i aktywności publicznej, wynikającej z idei: «Bóg, Honor i Ojczyzna»”.

Po Eucharystii w Drohiczyńskiej Kurii Biskupiej odbyło się spotkanie z Księdzem Biskupem, któremu ks. Mielnicki złożył sprawozdanie z działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, z której obecnie korzysta w diecezji drohiczyńskiej 87 stypendystów. Prezes KSM Monika Pietraszko przybliżyła natomiast szeroki zakres działalności tego stowarzyszenia w dziedzinie formacji, odpoczynku oraz edukacji dzieci i młodzieży. Poinformowała też, że w minionym roku Biuro Zarządu KSM Diecezji Drohiczyńskiej zostało przeniesione z Sokołowa Podlaskiego do Drohiczyna, a także że powstały dwa nowe oddziały parafialne w Budziskach i Sterdyni.

Zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez oddział KSM w Sarnakach oraz złożyli sobie życzenia przy opłatku.

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zebrali się również tego dnia na diecezjalnym zjeździe, podczas którego omawiano bieżące zadania i plany, wspólne spotkanie odbyli także harcerze przybyli z hufców istniejących w diecezji.

2013-01-17 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bal niepełnosprawnych i ich przyjaciół

Niedziela legnicka 3/2013, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Ks. Waldemar Wesołowski

Pokłon Mędrców i pasterzy

Pokłon Mędrców i pasterzy

Ponad 450 osób niepełnosprawnych, ich przyjaciół, bliskich oraz zaproszonych gości wzięło udział w dorocznym spotkaniu opłatkowo-sylwestrowym, które odbyło się w piątek, 28 grudnia 2012 r., w Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 16.00 w kościele Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem dyrektora Caritas, kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej i zaprzyjaźnionych księży. Następnie wszyscy wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej oraz obejrzeli jasełka, które w tym roku przygotowało Stowarzyszenie Równe Szanse ze Ścinawy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję