Reklama

Niedziela Legnicka

Bal niepełnosprawnych i ich przyjaciół

Niedziela legnicka 3/2013, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Ks. Waldemar Wesołowski

Pokłon Mędrców i pasterzy

Pokłon Mędrców i pasterzy

Ponad 450 osób niepełnosprawnych, ich przyjaciół, bliskich oraz zaproszonych gości wzięło udział w dorocznym spotkaniu opłatkowo-sylwestrowym, które odbyło się w piątek, 28 grudnia 2012 r., w Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 16.00 w kościele Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem dyrektora Caritas, kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej i zaprzyjaźnionych księży. Następnie wszyscy wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej oraz obejrzeli jasełka, które w tym roku przygotowało Stowarzyszenie Równe Szanse ze Ścinawy.

Reklama

Było wiele śmiechu, radości, ale też głębokich myśli i wspólnego kolędowania. - W historię narodzenia Jezusa wplecione zostały wydarzenia z naszej współczesności - mówi Teresa Kogut, szefowa grupy teatralnej. Kolędnikom towarzyszył zespół muzyczny ze Ścinawy „Siódme niebo”. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Zanim wszyscy ruszyli na parkiet, złożyli sobie wzajemnie życzenia i połamali się opłatkiem. Bp Marek Mendyk życzył wszystkim, aby byli apostołami uśmiechu, którego tak bardzo potrzeba każdemu z nas. - W naszej codzienności potrzebujemy takich podstawowych wartości jak: życzliwość, szacunek i miłość. Te spotkania to także okazja do wzajemnego obdarowywania się. Osoby niepełnosprawne otrzymują dar zabawy wspólnego spotkania. Pozostali ubogacani są przez niepełnosprawnych poczuciem wdzięczności. Dzięki niepełnosprawnym nabieramy też dystansu do wielu spraw w naszym życiu, zatem korzyść jest obustronna - dodał Biskup Marek. Spotkanie nie mogłoby się odbyć w takiej formie bez pomocy wolontariuszy Caritas. Jak zwykle, spora grupa młodzieży przybyła, aby przygotować salę, służyć pomocą podczas balu, a później - posprzątać. Kamila i jej koleżanki przychodzą na te spotkania z radością. - Człowiek dobrze się czuje, kiedy może komuś pomóc. Chętnie to robimy. Przy tej okazji uczymy się od osób niepełnosprawnych radości i wdzięczności. One zadziwiają nas swoim entuzjazmem i chęcią zabawy, mimo choroby czy cierpienia. Te spotkania uczą nas również tego, że wszyscy jesteśmy równi - mówią dziewczyny.

Spotkanie opłatkowo-sylwestrowe to jeden ze stałych punktów w kalendarzu wydarzeń osób niepełnosprawnych i Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych. Na ten dzień wszyscy czekają z niecierpliwością i radością. Dlatego do Legnicy przyjechały osoby z różnych stron, m.in.: z Lwówka Śląskiego, Polkowic, Legnickiego Pola, Chojnowa, Ścinawy, Lubina. Warto dodać, że regionalne spotkania opłatkowe osób niepełnosprawnych odbywają się także w Bolesławcu, Bogatyni i Jeleniej Górze.

Tegoroczny legnicki bal opłatkowo-sylwestrowy zakończył się tradycyjnie pokazem sztucznych ogni. Relację z balu oraz galerię zdjęć można obejrzeć na stronie internetowej Radia Plus Legnica www.legnica.fm.

2013-01-17 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi wiary, tradycji i patriotyzmu

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Marek Jurasz

Członkowie Związku Podhalan z bp. Romanem Pindlem na jubileuszowym spotkaniu w Radziechowach

Członkowie Związku Podhalan z bp. Romanem Pindlem na jubileuszowym spotkaniu w Radziechowach

Tradycja kolędowania u górali na Żywiecczyźnie jest ciągle żywa i powszechna, i jest sposobem na wyrażenie przywiązania do wiary i tradycji. 29 stycznia w Żywcu-Sporyszu odbędzie się tradycyjny opłatek Związku Podhalan, który – jak co roku – gromadzi setki członków i sympatyków organizacji

W jubileusz 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej wpisuje się działalność Związku Podhalan. Jeden z odnowicieli Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, Władysław Motyka z Milówki, zaznacza, że w ciągu roku kalendarzowego w ich organizacji są dwa główne wydarzenia związane z rokiem liturgicznym. Jednym jest „święcone” w okresie świąt wielkanocnych, a drugim – słynne już opłatki Związku Podhalan. Co roku opłatek odbywa się w innym miejscu. – Pielgrzymujemy od parafii do parafii, od gminy do gminy i tym samym, spotykając się w różnych miejscach, objechaliśmy ze związkowymi spotkaniami i kolędowaniem całą Żywiecczyznę. Gościliśmy także w powiecie bielskim, gdzie ostatnio powstały oddziały w Szczyrku i Wilkowicach. W 2016 r. mieliśmy opłatek w Cięcinie, rozpoczęty Mszą św. w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W tym roku, 29 stycznia, rozpoczniemy opłatek Mszą św. o godz. 11 w parafii Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu. Zawsze nasze spotkania opłatkowe rozpoczynają się Mszą św. w uroczystej oprawie, w której element kolęd i pastorałek mocno wybrzmiewa. W czasie tej Mszy św. odbywa się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków Związku Podhalan, które prowadzi nasz ks. kapelan. Składają oni ślubowanie na sztandar według Roty przysięgi Związku Podhalan. To wielkie przeżycie dla całej naszej społeczności. Następnie udajemy się na spotkanie opłatkowe, gdzie kolędujemy. Nasze „opłatki” mają charakter radosny i integracyjny, tak jak święta Bożego Narodzenia – mówi Władysław Motyka.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję