Reklama

Niedziela Rzeszowska

Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego wzmacnia swoje szeregi

Po utworzeniu w 2001 r. Uniwersytetu Rzeszowskiego Caritas Academica przy byłej Wyższej Szkole Pedagogicznej kontynuowała działalność w ramach nowo utworzonej uczelni. Od kilku lat coraz głośniej mówi się o uniwersyteckiej Caritas Academica. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Studenci na niespotykaną dotychczas skalę zwarli szeregi i pospieszyli z pomocą potrzebującym nie tylko w swoim środowisku. Wzrastają ich szeregi, cementują się więzi przyjaźni, nie zapominają o duchowej formacji. Duży wpływ na ożywienie organizacji studenckiej ma jej duszpasterz, ks. dr Mirosław Twardowski, wykładowca filozofii przyrody Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2009 r. powierzono jego opiece duszpasterstwo akademickie przy kościele pw. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca 2010 r. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej przez bp. Edwarda Białogłowskiego wręczono dwunastu studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego legitymacje caritasowskie. Za czynione dobro podziękował wkrótce studentom podczas wizytacji parafii w czasie Mszy św., wręczając w maju 2011 r. kolejnym dwudziestu dwom studentom legitymacje Caritasu. Kolejni studenci przyłączyli się do Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego w grudniu 2012 r. Legitymacje caritasowskie otrzymali w czasie adwentowych rekolekcji studenckich w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

W lutym br. Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego liczy blisko osiemdziesięciu studentów. Przewodniczy im Bogdan Saletnik, doktorant Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego, asystentem kościelnym jest ks. dr Mirosław Twardowski a nad całością przedsięwzięcia czuwa prorektor prof. Czesław Puchalski.

Od października 2011 r. studenci dysponują dwiema salami w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. M. Ćwiklińskiej, w których m.in. odbywają się spotkania formacyjne. Rozdawanie paczek żywnościowych, kwestowanie w ramach akcji charytatywnych, konkretna pomoc w przypadku losowego nieszczęścia, to dziś standardowa oferta skierowaną do studentów w potrzebie. Studenci pomagają nie tylko studentom. Zaangażowali się w pomoc chorym dzieciom i młodzieży leczonym w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Ze współpracy tej obie strony są zadowolone. Pomagają w hospicjum dziecięcym. Angażują się w dzieło budowy nowego kościoła i Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W ramach tego przedsięwzięcia pomagają na przykład w organizacji balu charytatywnego.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo Biskupa Rzeszowskiego

Z okazji koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Świata - Opiekunki Ludzkich Dróg w Sokołowie Małopolskim oraz beatyfikacji Założycielek Zgromadzenia Sióstr Prezentek i Serafitek

Drodzy Bracia Kapłani,
Drodzy Diecezjanie - Bracia i Siostry

CZYTAJ DALEJ

Prasa włoska: Nuncjusz Pennacchio – dyplomata, misjonarz, „globtroter wiary”

2023-01-26 16:53

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Family News Service

Family News Service/CC by EpiskopatNews

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

Jedenaście misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych przez trzech papieży. Dyplomata, misjonarz, gotowy iść za Chrystusem na krańce świata – prawdziwy „globtroter wiary” – abp Salvatore Pennacchio dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, który został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Tak pisze o nim Angelo Scelzo w dzienniku Mattino di Napoli.

Abp Salvatore Pennacchio po 44 latach życia w drodze wraca do Wiecznego Miasta, aby dzielić się swoim doświadczeniem z księżmi przygotowującymi się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję