Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ks. Józef Kasprzak

Organizator chechelskiej parafii

Niedziela rzeszowska 10/2013, str. 5

[ TEMATY ]

historia

Archiwum parafii

Parafia pw. św. Anny w Ropczycach-Chechłach, utworzona 24 czerwca 1978 r. na mocy decyzji ordynariusza tarnowskiego, bp. Jerzego Ablewicza, w bieżącym roku obchodzić będzie 35-lecie swego istnienia. Na jej dziejach wyraźny ślad wyznaczył ks. Józef Franciszek Kasprzak, pierwszy proboszcz i organizator struktur parafialnych.

Urodził się on 2 kwietnia 1932 r. w rodzinie Wojciecha i Bronisławy z d. Rzeźnik, zamieszkałej we wsi Złotniki, należącej do parafii pw. św. Mateusza w Mielcu. Niedługo potem przez sakrament chrztu został włączony do wspólnoty Kościoła. Proces edukacyjny rozpoczął w szkole powszechnej w Mielcu. Niestety, jego prawidłową realizację poważnie zakłócała okupacja hitlerowska. Mimo przeszkód ukończył szkołę, a po wojnie podjął naukę na poziomie szkoły średniej. Najpierw kształcił się w Gimnazjum w Mielcu, a następnie w Niższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ten etap edukacji uwieńczył egzaminem dojrzałości, złożonym w 1950 r.

Reklama

Już w okresie nauki licealnej odczuwał głos powołania do kapłaństwa, co wpłynęło na jego decyzję o zmianie szkoły. Konsekwencją tego był także wybór dokonany po maturze, a mianowicie - nauka i formacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne i związaną z nimi formację ascetyczno-pastoralną uwieńczył 24 czerwca 1956 r., przyjmując z rąk sufragana tarnowskiego, bp. Karola Pękali sakrament kapłaństwa.

Po święceniach najpierw posługiwał jako wikariusz. W tym charakterze pracował kolejno w Limanowej (1956-61), Sędziszowie Małopolskim (1961-64), Piwnicznej (1964-68), Kolbuszowej (1968-72), Ryglicach (1972-73), Bolesławiu (1973-74) i Padwi (1974-77). Dał się wówczas poznać jako gorliwy duszpasterz, dobry kaznodzieja oraz wytrawny, lubiany przez uczniów katecheta. Na ten okres jego posługi przypadły ważne wydarzenia kościelne, które w znacznym stopniu wpłynęły na jej kształt. Były to m.in. wielka nowenna przed Tysiącleciem Chrztu Polski, Sobór Watykański II, peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej... itp.

Nowy etap jego kapłańskiej posługi rozpoczął się w 1977 r., kiedy otrzymał samodzielne stanowisko duszpasterskie w Chechłach, ekspozyturze parafii w Ropczycach. Przez pierwszy rok pracował tam jako wikariusz - ekspozyt, a w roku następnym, po erygowaniu tam samodzielnej parafii - jako proboszcz. Stanął wówczas przed wieloma wyzwaniami, z których najważniejszymi, prócz zwyczajnej pracy duszpasterskiej, były: integracja wiernych, dotychczas należących do dwóch parafii - Ropczyce i Lubzina, w jedną wspólnotę kościelną, organizacja podstawowych struktur parafialnych, budowa zaplecza duszpasterskiego oraz pozyskanie potrzebnych środków finansowych. Zakłócenia w realizację tych zadań wprowadzała wroga Kościołowi polityka wyznaniowa władz komunistycznych oraz narastający kryzys ekonomiczny kraju. Dzięki jednak wielkiemu osobistemu zaangażowaniu oraz przy wsparciu parafian wszystkie te zadania zakończył pomyślnie, a materialnym tego znakiem jest przede wszystkim piękny kościół parafialny, wzniesiony w latach 1979-83.

Reklama

Od 1986 r. z obowiązkami parafialnymi łączył funkcję duszpasterza robotników w dekanacie ropczyckim. Jego zaangażowanie kapłańskie zostało docenione przez władze diecezjalne, które przyznały mu wyróżnienie kanonickie i przywilej noszenia rokiety i mantoletu.

Choć był trapiony różnorakimi chorobami pracował do ostatnich chwil swego życia. Zmarł 16 sierpnia 1994 r. Jego doczesne szczątki spoczęły na starym cmentarzu w Mielcu.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieje odbudowanego Pomnika Kościuszki

W czasie okupacji niemieckiej w nocy z 23/24 sierpnia 1940 r. zburzono pomnik Tadeusza Kościuszki. Zburzono także inne pomniki o narodowym, polskim charakterze. Pisał o tym Franciszek Kotula: „Połupano na drobne kawałki i wrzucono w bajoro nad Wisłokiem, przysypując ziemią i śmieciami”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję