Reklama

Książki

Najnowszy album Białego Kruka

Eucharystia - tradycja i tajemnica

Wielce wymowna jest okładka tego albumu. Widzimy dwóch wielkich współczesnych czcicieli Eucharystii - podczas wielkopiątkowej liturgii w Bazylice św. Piotra na rok przed śmiercią Jan Paweł II otrzymuje Najświętszy Sakrament z rąk kard. Josepha Ratzingera, przyszłego Benedykta XVI. Album zatytułowany po prostu „Eucharystia” to druga i jakże ważna zarówno pod względem treściowym, jak i artystycznym pozycja znakomitego tandemu autorskiego Adama Bujaka - ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, która w Roku Wiary ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk. Warto w tym miejscu dodać, że pierwsza pozycja - album „Wiara” uznany został Książką Roku 2012 przez szacowne grono znawców rynku wydawniczego skupionych wokół Magazynu Literackiego „Książki” i Biblioteki Narodowej.

Album „Eucharystia” stanowi jakże piękną i mądrą zachętę do odnowy naszej wiary w realną obecność Chrystusa pod postaciami Chleba i Wina, do pochylenia się nad misterium Najświętszego Sakramentu. Jakże często podchodzimy do tej wielkiej tajemnicy z rutyną, bez głębszej refleksji, jakże wiele znaczeń kryjących się w eucharystycznej symbolice umyka nam ze świadomości. Ilu z nas wie, co oznacza np. namalowany na ścianie świątyni… pelikan? O tym i o wielu innych znaczeniach oraz zwyczajach można dowiedzieć się z omawianej książki Białego Kruka.

Reklama

Już sam podtytuł albumu wyjaśnia, co znajdziemy wewnątrz książki: tradycja, cuda, sztuka, celebracje, obrzędy, misteria, świątynie. Aby móc się do tego wszystkiego zbliżyć z większym zrozumieniem, bardzo zachęcam do przeczytania najpierw dogłębnego tekstu ks. prof. Waldemara Chrostowskiego otwierającego album. Muszę przyznać, że jeszcze nikt nie wyjaśnił mi w tak skrótowej formie, a jednocześnie tak kompleksowo i przejrzyście, wychodząc od starotestamentowych tekstów, tajemnicy Eucharystii jako realnej obecności Boga, jako ofiary i jako pokarmu. Ksiądz Profesor opisuje ponadto rolę ołtarza i świątyni jako domu Eucharystii, duchowość i obrzędowość eucharystyczną oraz cuda eucharystyczne. Wszystkie te kwestie znajdują następnie swoje odbicie i rozwinięcie w fotografiach mistrza Adama Bujaka, jakże wrażliwego na sprawy sacrum.

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na dwie sekwencje zdjęciowe, które przedstawiają najstarszy cud eucharystyczny w Polsce z końca XIV wieku, jaki wydarzył się w Poznaniu, oraz najnowszy, który miał miejsce 610 lat później, w 2009 r., w Sokółce. Niewielu z nas zapewne wie, co wydarzyło się 15 sierpnia 1399 r. w Poznaniu. Jak opisuje ówczesny kronikarz Jan Długosz, członkowie starszyzny tutejszej gminy żydowskiej sprofanowali trzy Hostie w piwnicy jednej z kamienic. Następnie chcieli je wrzucić do znajdującej się tam studni, te jednak cudownie uniosły się w powietrzu. Obecnie w miejscu kamienicy stoi kościół pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Dokładny opis tamtych wydarzeń znajdziemy w podpisach pod zdjęciami, które przedstawiają liczne pamiątki i dzieła sztuki świadczące o cudzie.

W sekwencji fotograficznej poświęconej Sokółce odnajdujemy nie tylko pięknie udokumentowaną kaplicę Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Antoniego Padewskiego. Tam w ołtarzu w specjalnej szklanej osłonie przechowywana jest kustodia zawierająca korporał (mały lniany obrus, część bielizny ołtarzowej) z Cząstką Ciała Pańskiego; świadectwo cudu eucharystycznego.

Reklama

Obok wspaniałych zabytków i dzieł sztuki szczególnie bogato udokumentowane są różne procesje oraz Pierwsze Komunie Święte. Dwa ostatnie rozdziały poświęcone zostały natomiast dwóm papieżom - Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI, pokornym czcicielom wielkiej tajemnicy Eucharystii. W podpisach znajdziemy cytaty z przemówień obu Ojców Świętych oraz encykliki Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia”.

Nowy album Białego Kruka to kolejna pozycja, której nie powinno zabraknąć w każdym polskim, katolickim domu. Także idealny prezent na nadchodzące święta i Pierwszą Komunię Świętą.

Album „Eucharystia. Tradycja, cuda, sztuka, celebracje, obrzędy, misteria, świątynie”, Biały Kruk, fotografie - Adam Bujak, tekst - ks. prof. Waldemar Chrostowski, koncepcja wydawnicza i grafika - Leszek Sosnowski, 184 str., duży format 24x28 cm, papier kredowy 150 g, twarda oprawa, obwoluta, złocenia.

Propozycja dla Czytelników „Niedzieli”

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy Cię do zamówienia albumu „Eucharystia” bezpośrednio w Białym Kruku. Przy zamówieniu 1 egz. otrzymasz 10 proc. rabatu, a przy zamówieniu 2 i więcej egz. - aż 20 proc. rabatu. Prosimy się jednak pospieszyć, bo oferta jest ważna tylko do wyczerpania nakładu.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub napisać e-mail: dystrybucja@bialykruk.pl.
Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

2013-03-11 12:58

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Erdő: Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie źródłem nadziei dla Europy

[ TEMATY ]

Eucharystia

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Głównym celem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie jest spotkanie z Jezusem Chrystusem, łaska pojednania zarówno w naszym społeczeństwie, jak i w Europie, która tak bardzo potrzebuje nadziei – przypomina kard. Péter Erdő. Prymas Węgier podkreśla, że wielkim znakiem nadziei będzie też, po niemal dwóch latach zamknięcia i lęku spowodowanego pandemią, osobista obecność papieża Franciszka. Metropolita Ostrzyhomia przypomina, że to sam papież obrał Budapeszt na miejsce tego międzynarodowego wydarzenia.

Kongres Eucharystyczny odbędzie się od 5 do 12 września. Pierwotnie miał się odbyć już w ubiegłym roku, lecz z powodu pandemii papież odłożył go o rok. Jak zauważa kard. Erdő, przedłużone w ten sposób przygotowania stały się okazją do dialogu i zbliżenia z potrzebującymi, chrześcijanami innych wyznań, a także ze wspólnotą żydowską, jedną z najważniejszych w Europie. Jestem pewny, że wszyscy z entuzjazmem cieszą się na spotkanie z papieżem – dodał prymas Węgier.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję