Reklama

Niedziela Podlaska

Ku wielkanocnej nadziei

Niedziela podlaska 13/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Wielkanoc

GK

Z radością zabieramy się do śpiewania wielkanocnego Alleluja! Tęsknimy zawsze za tym świętem, zresztą za innym też, ale ta uroczystość ma w sobie jednak wyjątkową moc wewnętrzną, jest przesycona duchowością życia wiecznego. I w tej naszej ucieczce przed śmiercią, w niej właśnie, znajdujemy nadzieję i uspokojenie. Chrystus zmartwychwstał! Coś niesłychanego - śmierć została pokonana. Lęk, od wieków towarzyszący człowiekowi na ziemi, stracił swoją rację bytu! Czyż to wszystko nie sprawia, że czujemy się lżej, że stajemy się odważniejsi, że naszą nadzieją zielenią się łąki i pola o wiosennej porze.

A w tym roku ta nasza radość dodatkowo została ubogacona tymi zmianami, które dokonały się w Kościele. Oczywiście, nie o zmiany tutaj chodzi, ale ich przebieg, o atmosferę i tę kulturę wspólnotową. Zaskoczyło nas odejście świadome i dobrowolne papieża Benedykta XVI. Pokochaliśmy go bardzo za jego przeźroczystą duchowość i to otwarte zapatrzenie w człowieka, najpierw oczyma, a następnie sercem. Pamiętajmy o nim w modlitwach. Pamiętajmy przy rozważaniu tajemnicy Zmartwychwstania i módlmy się, aby dobro, które on odważnie i często zasiewał, zaczęło przynosić jak najwdzięczniejsze owoce.

Reklama

Oczywiście, odejście papieża Benedykta XVI sprawiło, że nadszedł czas oczekiwania na następcę. I otrzymaliśmy wyjątkowo szybko odpowiedź Ducha Świętego w osobie Ojca Świętego Franciszka. Nowe motywy radości i podziwu dla Chrystusowego Kościoła, który ma w sobie tyle witalności, tyle zasobów dobra, że to przechodzi ludzkie oczekiwania. A jednak tak rzeczywiście jest!

Sam przebieg tego „transitus”, a następnie konklawe ukazał Kościół nawet jako instytucję we wspaniałej formie. Wyjątkowy porządek, spokój, żadnego chaosu, nic z tej krzykliwości i zamieszania, jakie towarzyszą ziemskim zmianom i wyborom. A tu urzekająca godność i autentyczna uniwersalność. Przybywa Papież aż z Argentyny! Po kilkunastu minutach wydaje się, jakby był od zawsze. Taki jest Kościół zawsze jeden, zawsze ten sam i zawsze bogaty, twórczy, odważny i zakochany w człowieku.

Mając to wszystko w sercu i w umyśle, z tym większym spokojem kieruję wielkanocne życzenia. One tkwią w tym, cośmy przeżyli. Pozwólmy, niech zaczną wraz z wiosennym ciepłem rosnąc, rozwijać się i owocować. I tylko pamiętajmy: bądźmy dyskretni i nieco cierpliwi, a z pewnością będziemy mieli wiele pracy przy żniwach czy też zbiórce. Hojnego bowiem dawcę miłuje Pan. A obfitość zawartych treści w tajemnicy Zmartwychwstania jest nadzwyczajna. Nikomu nie zabraknie darów, ani łask, ani błogosławieństw. Tylko szeroko otwierajmy nasze umysły i serca, w tym roku dodatkowo i solidnie opierając się na wierze i miłości. W tym duchu życzę wszystkim radosnego Alleluja!

Oddany w Panu
Antoni P. Dydycz, Biskup Drohiczyński

2013-03-28 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak świętowano Wielkanoc?

Niedziela rzeszowska 13/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Wielkanoc

tradycja

reprod. A.Bednarczyk

Wielkanoc („Tygodnik Ilustrowany”, 1868)

Wielkanoc („Tygodnik Ilustrowany”, 1868)

Przez wszystkie dni Wielkiego Tygodnia z napięciem i niecierpliwością oczekiwano Niedzieli Wielkanocnej. Od poniedziałku do Wielkiej Soboty jedzono postnie, bez mięsa. W miasteczkach urzędy i biura prywatne były zamykane od Wielkiego Czwartku do Środy po Wielkiej Nocy

Już na dzień przed Wielkanocą – w Wielką Sobotę księża udawali się do domów i święcili kosze pełne mazurków, wędlin, jajek. Każdy „liczący się” mieszczański dom wystawiał obfite święcone, gdyż cały następny tydzień po świętach częstowano „święconką” stróży nocnych, lampiarzy, kominiarzy, listonoszy a także żebraków.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję