Reklama

Książki

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Biografia papieża Franciszka

Kim jest nowy papież Franciszek, wybrany w czasie jednego z najkrótszych konklawe, już w piątym głosowaniu?

Najbardziej uznany na świecie watykanista przybliża osobowość kard. Jorge Mario Bergoglio poprzez słowa, myśli, świadectwa i osobiste wspomnienia samego Papieża, sięgające aż do ostatnich godzin poprzedzających zapowiedź „Habemus papam!”. Ten Boży człowiek, syn emigrantów, łagodny i prostolinijny, odrzucił drogę przemocy i uczynił z ewangelicznego radykalizmu fundamenty swojej duszpasterskiej aktywności w Argentynie - kraju od zawsze doświadczanym przez problemy społeczne i ekonomiczne.

Ta biografia ukazuje klucz do zrozumienia osoby w pewnym sensie rewolucyjnej, wskazanej ku zaskoczeniu wszystkich przez grono kardynałów, którzy nie poddali się żadnej politycznej i dyplomatycznej kalkulacji, wybierając pasterza uosabiającego ideę odnowy i czystości, stale obecną w Kościele powszechnym.

Autor biografii papieża Franciszka - Andrea Tornielli jest watykanistą, dziennikarzem dziennika „La Stampa” i portalu „Vatican Insider”, współpracuje z licznymi pismami włoskimi i międzynarodowymi. Wśród wielu znaczących publikacji warto wymienić zwłaszcza te wydane w Polsce: „Santo subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II”, „Tajemnica Ojca Pio i Karola Wojtyły”, „Atak na Ratzingera”.

Andrea Tornielli, „Jorge Mario Bergoglio. Franciszek. Biografia papieża”; książkę można zamówić pod adresem: Wydawnictwo „Jedność”, ul. Jana Pawła II 4, 25-013 Kielce, tel. (41) 349-50-50, 801-163-160, www. jednosc.com.pl.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książka: Papież Grzegorz Wielki. Pontyfikat w czasach zarazy

[ TEMATY ]

książka

zaraza

Archiwum

Anne Bernet „Papież Grzegorz Wielki. Pontyfikat w czasach zarazy”

Anne Bernet „Papież Grzegorz Wielki. Pontyfikat w czasach zarazy”

Czytelnik dostaje do rąk książkę, która w bardzo obrazowy sposób pokazuje nam wyjątkowy moment przełomu dwóch epok – starożytności i średniowiecza. Anne Bernet doskonale uchwyciła moment, w którym z chaosu i upadku cywilizacji rodził się nowy ład. Ład, który nierozerwalnie jest związany z postacią i dokonaniami papieża Grzegorza Wielkiego.

Schyłek starożytności w Wiecznym Mieście to koniec złudzeń o potędze na Zachodzie. Najazdy Wizygotów, długotrwałe oblężenie, zdobycie i trzydniowe złupienie miasta przez armię Alaryka oraz trwające w jego trakcie głód i epidemie spowodowały zmiany nie tylko w stanie populacji, ale również w gospodarce i przede wszystkim w mentalności. W krótkim czasie Rzym stracił blisko 300 tys. mieszkańców. Ufność w jego potęgę została nieodwracalnie złamana. Rosła za to rola Konstantynopola. Z chaosu pełnego okrzyków wędrujących prze Italię barbarzyńskich armii w kolejnych wiekach wyłaniał się nowy porządek. Wyludniający się Rzym nękany kolejnymi oblężeniami oraz epidemiami walczył o utrzymanie resztek swojej pozycji. W takiej rzeczywistości, w 590 roku w czasie trwania epidemii dżumy, na papieża wybrany został Grzegorz.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 27

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Juan Diego

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Meksyku 31 lipca 2002 r. wyniósł Juana Diego do chwały ołtarzy. Został on pierwszym świętym Indianinem.

Tereny dzisiejszego Meksyku od dawna zamieszkiwały różne plemiona, w tym również Majowie, którzy wówczas tworzyli silne państwo i charakteryzowali się wysoką kulturą. W XI stuleciu imperium Majów podbili Aztekowie, którzy przywędrowali z północy kontynentu i osiedlili się na tym terenie. Aztekowie stopniowo podporządkowywali sobie tubylcze plemiona oraz niweczyli kulturę Majów. Konkwista hiszpańska (1519-21 r.) pod wodzą Hernána Cortésa położyła kres imperium Aztekow.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję