Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Prowadzi nas ukrzyżowany i zmartwychwstały Chrystus

Tajemnica Wniebowstąpienia Jezusa była tematem papieskiej katechezy podczas audiencji ogólnej 17 kwietnia br. Ojciec Święty powiedział, że tajemnica ta wskazuje nam na konieczność wierności woli Bożej, powierzenia Jemu naszego życia, łączenia modlitwy i działania oraz wspólnego z naszymi braćmi i siostrami w wierze świadczenia o panowaniu miłości Boga. Na Placu św. Piotra zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych. Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów. Zwracając się do Polaków, powiedział: - Witam uczestniczących w tej audiencji Polaków, a szczególnie pielgrzymów z sanktuarium św. Andrzeja Boboli z Warszawy przybyłych do Rzymu w 75. rocznicę kanonizacji swego patrona. Św. Andrzej, kapłan, jezuita, męczennik, jeden z patronów Polski, to wierny świadek Chrystusa. Oddał życie za wiarę, pojednanie braci, zjednoczenie Kościoła. Niech jego wstawiennictwo u Boga wyjedna Kościołowi dar jedności i pokoju. Z serca wam błogosławię.

Pierwsze spotkanie 1-3 X 2013

Najbliżsi doradcy Papieża

Reklama

Ojciec Święty ustanowił grupę kardynałów, którzy mają służyć mu radą w zarządzaniu Kościołem powszechnym i studiowaniu projektu rewizji konstytucji „Pastor Bonus” o Kurii Rzymskiej. Sugestie w tej sprawie pojawiły się podczas poprzedzających konklawe kongregacji ogólnych kardynałów.

W skład tej grupy papież Franciszek powołał: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczącego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javiera Errázuriza Ossę, emerytowanego arcybiskupa Santiago de Chile (Chile); kard. Oswalda Graciasa, arcybiskupa Bombaju (Indie); kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi (Niemcy); kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę, arcybiskupa Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Seana Patricka O’Malleya OFM Cap, arcybiskupa Bostonu (USA); kard. George’a Pella, arcybiskupa Sydney (Australia); kard. Óscara Andrésa Rodrígueza Maradiagę SDB, arcybiskupa Tegucigalpy (Honduras), jako koordynatora; bp. Marcello Semeraro, biskupa Albano, jako sekretarza.

Pierwsze wspólne spotkanie tej grupy wyznaczono na dni od 1 do 3 października 2013 r. Ojciec Święty jest już jednak od tej chwili w kontakcie ze wspomnianymi kardynałami - stwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Nominacja biskupia

Ks. prał. dr Stanisław Jamrozek biskupem pomocniczym w Przemyślu

Reklama

Ojciec Święty Franciszek mianował 52-letniego ks. prał. dr Stanisława Jamrozka nowym biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej. Ks. Stanisław Jamrozek urodził się 5 maja 1960 r. w Rzeszowie. Jest najmłodszym z dwanaściorga dzieci Józefa i Zofii Jamrozków, ma siostrę bliźniaczkę. Dzieciństwo spędził w Malawie k. Rzeszowa, tam ukończył szkołę podstawową, a następnie technikum budowlane w Rzeszowie. Maturę zdał w 1980 r. Potem przez trzy lata pracował w wyuczonym zawodzie. W tym czasie poświęcał się także swojej największej pasji - piłce nożnej.

W 1983 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1989 r. z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w Rymanowie, a potem został skierowany na studia z teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zwieńczył licencjatem teologicznym w 1994 r. Po powrocie do Przemyśla był sekretarzem abp. Józefa Michalika. Po dwóch latach ponownie został wysłany do Rzymu na studia na „Angelicum” - Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu. Tam w 2000 r. obronił doktorat. Następnie przez kilka miesięcy pracował w Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej w Jarosławiu. 1 kwietnia 2001 r. został mianowany ojcem duchownym w seminarium przemyskim. Był również postulatorem w procesie beatyfikacyjnym męczenników drugiej wojny światowej z archidiecezji przemyskiej.

Od lat w czasie wakacji ks. Jamrozek spędza miesiąc we włoskiej parafii na obrzeżach Mediolanu, gdzie pomaga w duszpasterstwie. Jest również opiekunem wspólnoty Hufiec Maryi, skupiającej rodziny dotknięte problemem alkoholowym.

(za KAI)

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: tylko co dziesiąta para bierze ślub kościelny

2021-06-20 14:41

[ TEMATY ]

rodzina

ślub

Adobe.Stock

Tylko co dziesiąta para mówi sobie sakramentalne „tak” w Hiszpanii, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystycznego. Od ponad 20 lat obserwuje się systematyczny spadek ślubów kościelnych, a sytuację pogorszyła jeszcze panująca pandemia.

Liczby mówią same za siebie. Dwadzieścia lat temu 163 tys. par wzięło ślub kościelny w Hiszpanii, w 2020 r. - blisko 9,5 tys. (9444). Choć pandemia bez wątpienia miała wpływ na tę liczbę (liczba zawartych małżeństw spadła o 45,7 proc. w porównaniu do 2019 r.), to jednak faktem jest stopniowy spadek ślubów kościelnych, szczególnie od 2009 r., kiedy po raz pierwszy więcej było ślubów cywilnych. Jeśli w 1996 r. blisko 45 tys. par zdecydowało się na ślub cywilny, to w 2019 r. zrobiło to aż 129 tys. par. Gwałtowny spadek ślubów kościelnych pokazują dane Krajowego Instytutu Statystycznego. W 2001 r. małżeństwa kościelne stanowiły 73,1 proc., osiem lat później ich liczba wynosiła 45,5 proc., w ubiegłej dekadzie ok. 20 proc., a teraz 10 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję