Reklama

Ze świata

USA

Modlitwa za ofiary zamachu w Bostonie

Arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O’Malley modli się za ofiary zamachu bombowego podczas słynnego maratonu, który miał miejsce 15 kwietnia br. Na mecie biegu wybuchły bomby, zabijając 3 osoby i raniąc ponad 170. W przesłaniu, opublikowanym w dniu zamachu, kard. O’Malley podkreślił, że wraz z przedstawicielami innych Kościołów i religii podziela przekonanie i wiarę w „wielką potęgę dobra w społeczeństwie amerykańskim”. Jednocześnie potępił zamach jako „bezsensowny akt przemocy”.

Natomiast przewodniczący amerykańskiego Episkopatu - kard. Timothy Dolan stwierdził, że tragiczne zakończenie bostońskiego maratonu przypomina o istnieniu zła i kruchości życia ludzkiego. Wezwał do modlitwy za zmarłych, o uzdrowienie rannych i pokój ducha dla wszystkich, którymi wstrząsnął ten zamach terrorystyczny.

Izrael

Obraz Matki Bożej z getta w kaplicy w Hajfie

Figurka Matki Bożej, która w czasie II wojny światowej stała w Warszawie przy kościele Wszystkich Świętych, na terenie getta, od 63 lat ma swoje miejsce w parafii św. Katarzyny na warszawskim Służewie. Od października 2012 r. obraz olejny przedstawiający tę figurkę na tle ruin getta znajduje się w kaplicy wspólnoty katolików języka hebrajskiego w Hajfie, na życzenie Żydów-katolików, wśród nich także tych, którym udało się uciec z getta i przeżyć wojnę. Obraz namalował Michał Jarosiński. Osobiście zawiózł go do Haify ks. Józef Maj.

Figurka ocalała z getta została wykonana ze stopu cyny, cynku, ołowiu, miedzi i srebra w Zakładzie Platerniczym Norblinów w 1902 r. i podarowana parafii Wszystkich Świętych, na terenie której mieściła się wówczas fabryka. Przedstawia Najświętszą Maryję Pannę depczącą węża. Nad głową Matki Bożej widnieje aureola z gwiazd.

Wzrost powołań

Rozbudowa rzymskiego seminarium

Amerykańskie seminarium duchowne w Rzymie pęka w szwach. Już teraz ma 250 seminarzystów, a chętnych jest znacznie więcej. Postanowiono więc wybudować nowe, 10-piętrowe skrzydło kolegium, położonego na zboczach Janikulum. Położono już kamień węgielny. Budynek ma zostać oddany do użytku jesienią przyszłego roku. Koszty budowy - 8,5 mln dolarów - pokryła jedna amerykańska rodzina.

Reklama

- Nowy budynek jest potrzebny przede wszystkim dlatego, że od kilku lat jest więcej chętnych niż miejsc w naszym kolegium - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Michael Farmer. „Oblężenie” naszego seminarium wynika przede wszystkim z faktu, że w zasadzie w całym Kościele w USA odnotowuje się wzrost liczby powołań. Ale nasze kolegium cieszy się też szczególnym zaufaniem biskupów z USA, Kanady i Australii - powiedział wicerektor seminarium.

Ludzie

Kard. Jean-Louis Tauran

Francuski kardynał Jean-Louis Tauran wyjawił, że emerytowany papież Benedykt XVI był jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym w historii papieżem, który regularnie korzystał z watykańskiej biblioteki. - Jest to naprawdę wielki papież i wielki teolog, ale przede wszystkim człowiek Boży - powiedział. - Jego nauczanie, homilie nie mają swego źródła jedynie w fiszkach teologa, ale w doświadczeniu duchowym. Mam nadzieję, że Pan Bóg da mu jeszcze dość sił, aby mógł dalej pisać, bo wiem, że ma jeszcze wiele do powiedzenia. A jest w nim głębokie pragnienie dzielenia się nie tylko wiedzą, ale właśnie doświadczeniem duchowym. W tym sensie jest to człowiek Tradycji, ale Tradycji rozumianej nie w sensie zachowawczym, lecz jako przekaz - podkreślił kard. Tauran.

Cudzysłów

Wraz z Papieżem zajmiemy się wieloma tematami, także sprawą IOR, i oczywiście reformą Kurii, którą wielu chciałoby zreorganizować.
Kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB, koordynator grupy kardynałów, którzy doradzają papieżowi Franciszkowi

Krótko

Komisja Europejska znowu straszy Węgry. Szef KE wysłał list, w którym grozi wszczęciem procedury o naruszenie prawa unijnego w związku z nowelizacją węgierskiej konstytucji. Premier Węgier oświadczył, że jego kraj respektuje zasady prawa wspólnotowego.

W Niemczech powstała partia polityczna Alternatywa dla Niemiec. Jej sztandarowym hasłem jest rozwiązanie strefy euro. Prawie jedna czwarta obywateli RFN wyobraża sobie, że mogłaby oddać głos na to ugrupowanie.

W Londynie 17 kwietnia z ceremoniałem państwowym odbył się pogrzeb Margaret Thatcher, jedynej kobiety, która była szefem brytyjskiego rządu.

Korea Północna poinformowała o warunkach wznowienia dialogu z Koreą Południową oraz ze Stanami Zjednoczonymi. Phenian domaga się m.in. zniesienia oenzetowskich sankcji i zakończenia wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów.

Pakistańska policja aresztowała byłego prezydenta Perveza Musharrafa w jego rezydencji na przedmieściach Islamabadu i przewiozła go do sądu. Musharraf został wcześniej oskarżony o zdradę stanu.

W Nowej Zelandii ze stanowczą krytyką Kościoła katolickiego oraz przedstawicieli innych wyznań spotkała się decyzja o przyjęciu przez parlament ustawy, która przyznaje parom homoseksualnym te same prawa co małżeństwom. Nowa Zelandia stała się 13. państwem na świecie, które zalegalizowało związki homoseksualne.

Iran nawiedziło 16 kwietnia silne trzęsienie ziemi. Wstrząs osiągnął siłę 7,8 st. w skali Richtera. Nikt nie zginął.

W Wenezueli wybory prezydenckie wygrał Nicolas Madura, ideowy spadkobierca zmarłego niedawno Hugo Cháveza. Według oficjalnych wyników, jego przewaga nad kandydatem opozycji jest niewielka. Ten kwestionuje prawdziwość podanych wyników i żąda ponownego przeliczenia kart wyborczych.

W wybuchu w fabryce nawozów sztucznych niedaleko Waco w amerykańskim stanie Teksas zginęło kilkanaście osób, a ponad 160 zostało rannych.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co skrywa obraz Jezusa Miłosiernego?

2022-10-04 21:49

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Adobe Stock

Wizerunek Jezusa Miłosiernego jest niezwykły z wielu powodów. Choćby dlatego, że jego współautorem jest sam Pan Jezus. Rozsławiony, za sprawą świętej siostry Faustyny, na całym świecie stanowi źródło nadziei i pociechy dla milionów ludzi w różnych zakątkach ziemi. Co jeszcze skrywa ten cudowny obraz? Zapraszamy do cyklu rozmów Katarzyny Supeł-Zaboklickiej z siostrą Rachelą Waszkiewicz ZSJM. Wywiad był nagrywany w Ostrówku, gdzie mieszkała św. Faustyna. Tym razem przyglądamy się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Co oznaczają dwa promienie? Jakie łaski kryją? Gdzie jest granica Bożego Miłosierdzia?

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Obraz Jezusa Miłosiernego, o którym rozmawiamy, przedstawia Jezusa, który wędruje, który chce nam towarzyszyć i ma uniesioną dłoń w geście błogosławieństwa. Serce Jezusa, z którego wypływa krew i wypływa woda. A właściwie my widzimy dwa promienie. Ten biały i czerwony. Nie wiem, czy to nie jest pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę, spoglądając na wizerunek Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara chroni przed lękiem?

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.

To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach.

CZYTAJ DALEJ

Wizja i zaangażowanie

2022-10-06 18:44

Magdalena Lewandowska

Studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia wspólnie modlili się na początku nowego roku.

Studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia wspólnie modlili się na początku nowego roku.

Uroczystą Mszą św. w Kościele Uniwersyteckim duszpasterstwa zainaugurowały nowy rok akademicki.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, a razem z nim modlili się duszpasterze akademiccy z Wrocławia, studenci i pracownicy naukowi. W homilii hierarcha mówił młodym o wizji i zaangażowaniu. – Ewangelia mówi nam, że za Jezusem idą uczniowie i uczennice. I to z ich perspektywy chcemy popatrzeć na naszego Pana i na samych siebie. Dwa słowa klucze do tych rozważań to wizja i zaangażowanie. Wizja życia, w której miłość jest na pierwszym miejscu i zaangażowanie w jej spełnienie. Bo cóż z wizjonerów, którzy nic ze swoją wizją nie robią? – pytał bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję