Reklama

Ze świata

USA

Modlitwa za ofiary zamachu w Bostonie

Arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O’Malley modli się za ofiary zamachu bombowego podczas słynnego maratonu, który miał miejsce 15 kwietnia br. Na mecie biegu wybuchły bomby, zabijając 3 osoby i raniąc ponad 170. W przesłaniu, opublikowanym w dniu zamachu, kard. O’Malley podkreślił, że wraz z przedstawicielami innych Kościołów i religii podziela przekonanie i wiarę w „wielką potęgę dobra w społeczeństwie amerykańskim”. Jednocześnie potępił zamach jako „bezsensowny akt przemocy”.

Natomiast przewodniczący amerykańskiego Episkopatu - kard. Timothy Dolan stwierdził, że tragiczne zakończenie bostońskiego maratonu przypomina o istnieniu zła i kruchości życia ludzkiego. Wezwał do modlitwy za zmarłych, o uzdrowienie rannych i pokój ducha dla wszystkich, którymi wstrząsnął ten zamach terrorystyczny.

Izrael

Obraz Matki Bożej z getta w kaplicy w Hajfie

Reklama

Figurka Matki Bożej, która w czasie II wojny światowej stała w Warszawie przy kościele Wszystkich Świętych, na terenie getta, od 63 lat ma swoje miejsce w parafii św. Katarzyny na warszawskim Służewie. Od października 2012 r. obraz olejny przedstawiający tę figurkę na tle ruin getta znajduje się w kaplicy wspólnoty katolików języka hebrajskiego w Hajfie, na życzenie Żydów-katolików, wśród nich także tych, którym udało się uciec z getta i przeżyć wojnę. Obraz namalował Michał Jarosiński. Osobiście zawiózł go do Haify ks. Józef Maj.

Figurka ocalała z getta została wykonana ze stopu cyny, cynku, ołowiu, miedzi i srebra w Zakładzie Platerniczym Norblinów w 1902 r. i podarowana parafii Wszystkich Świętych, na terenie której mieściła się wówczas fabryka. Przedstawia Najświętszą Maryję Pannę depczącą węża. Nad głową Matki Bożej widnieje aureola z gwiazd.

Wzrost powołań

Rozbudowa rzymskiego seminarium

Amerykańskie seminarium duchowne w Rzymie pęka w szwach. Już teraz ma 250 seminarzystów, a chętnych jest znacznie więcej. Postanowiono więc wybudować nowe, 10-piętrowe skrzydło kolegium, położonego na zboczach Janikulum. Położono już kamień węgielny. Budynek ma zostać oddany do użytku jesienią przyszłego roku. Koszty budowy - 8,5 mln dolarów - pokryła jedna amerykańska rodzina.

Reklama

- Nowy budynek jest potrzebny przede wszystkim dlatego, że od kilku lat jest więcej chętnych niż miejsc w naszym kolegium - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Michael Farmer. „Oblężenie” naszego seminarium wynika przede wszystkim z faktu, że w zasadzie w całym Kościele w USA odnotowuje się wzrost liczby powołań. Ale nasze kolegium cieszy się też szczególnym zaufaniem biskupów z USA, Kanady i Australii - powiedział wicerektor seminarium.

Ludzie

Kard. Jean-Louis Tauran

Francuski kardynał Jean-Louis Tauran wyjawił, że emerytowany papież Benedykt XVI był jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym w historii papieżem, który regularnie korzystał z watykańskiej biblioteki. - Jest to naprawdę wielki papież i wielki teolog, ale przede wszystkim człowiek Boży - powiedział. - Jego nauczanie, homilie nie mają swego źródła jedynie w fiszkach teologa, ale w doświadczeniu duchowym. Mam nadzieję, że Pan Bóg da mu jeszcze dość sił, aby mógł dalej pisać, bo wiem, że ma jeszcze wiele do powiedzenia. A jest w nim głębokie pragnienie dzielenia się nie tylko wiedzą, ale właśnie doświadczeniem duchowym. W tym sensie jest to człowiek Tradycji, ale Tradycji rozumianej nie w sensie zachowawczym, lecz jako przekaz - podkreślił kard. Tauran.

Cudzysłów

Wraz z Papieżem zajmiemy się wieloma tematami, także sprawą IOR, i oczywiście reformą Kurii, którą wielu chciałoby zreorganizować.
Kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB, koordynator grupy kardynałów, którzy doradzają papieżowi Franciszkowi

Krótko

Komisja Europejska znowu straszy Węgry. Szef KE wysłał list, w którym grozi wszczęciem procedury o naruszenie prawa unijnego w związku z nowelizacją węgierskiej konstytucji. Premier Węgier oświadczył, że jego kraj respektuje zasady prawa wspólnotowego.

W Niemczech powstała partia polityczna Alternatywa dla Niemiec. Jej sztandarowym hasłem jest rozwiązanie strefy euro. Prawie jedna czwarta obywateli RFN wyobraża sobie, że mogłaby oddać głos na to ugrupowanie.

W Londynie 17 kwietnia z ceremoniałem państwowym odbył się pogrzeb Margaret Thatcher, jedynej kobiety, która była szefem brytyjskiego rządu.

Korea Północna poinformowała o warunkach wznowienia dialogu z Koreą Południową oraz ze Stanami Zjednoczonymi. Phenian domaga się m.in. zniesienia oenzetowskich sankcji i zakończenia wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów.

Pakistańska policja aresztowała byłego prezydenta Perveza Musharrafa w jego rezydencji na przedmieściach Islamabadu i przewiozła go do sądu. Musharraf został wcześniej oskarżony o zdradę stanu.

W Nowej Zelandii ze stanowczą krytyką Kościoła katolickiego oraz przedstawicieli innych wyznań spotkała się decyzja o przyjęciu przez parlament ustawy, która przyznaje parom homoseksualnym te same prawa co małżeństwom. Nowa Zelandia stała się 13. państwem na świecie, które zalegalizowało związki homoseksualne.

Iran nawiedziło 16 kwietnia silne trzęsienie ziemi. Wstrząs osiągnął siłę 7,8 st. w skali Richtera. Nikt nie zginął.

W Wenezueli wybory prezydenckie wygrał Nicolas Madura, ideowy spadkobierca zmarłego niedawno Hugo Cháveza. Według oficjalnych wyników, jego przewaga nad kandydatem opozycji jest niewielka. Ten kwestionuje prawdziwość podanych wyników i żąda ponownego przeliczenia kart wyborczych.

W wybuchu w fabryce nawozów sztucznych niedaleko Waco w amerykańskim stanie Teksas zginęło kilkanaście osób, a ponad 160 zostało rannych.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kaliska: zmiany kapłanów

2021-06-09 09:57

[ TEMATY ]

ksiądz

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.kalisz.pl

Biskup Damian Bryl wręczył duszpasterzom następujące dekrety, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych.

Dekrety ogłoszone 8 czerwca br.:

CZYTAJ DALEJ

Stadion w Monachium nie będzie podświetlony barwami LGBT. To decyzja UEFA

2021-06-22 10:06

[ TEMATY ]

UEFA

Euro 2020

twitter.com/iMiaSanMia

UEFA nie wyraziła zgody na podświetlenie monachijskiego stadionu Allianz Arena barwami LGBT na czas meczu Niemcy-Węgry.

UEFA uzasadniła swoją decyzję tym, że 11 stadionów, na których rozgrywane są mecze finałów Euro 2020, można podświetlać jedynie barwami Federacji i barwami narodowymi państw biorących udział w rozgrywkach.

CZYTAJ DALEJ

Rodzinny piknik w Jarosławiu

2021-06-22 09:42

Henryk Grymuza

Na plenerowej scenie zespół taneczno-wokalny „Jagiellanie”.

Na plenerowej scenie zespół taneczno-wokalny „Jagiellanie”.

Każda parafia ma niepowtarzalny wspólnotowy charakter. Jednoczy wiernych nie tylko na Eucharystii, ale także poprzez afirmację patriotycznych akcentów oraz integrację ze sportem, kulturą i dobrą zabawą. Przykładem takiej otwartości jest parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Jej proboszcz, ksiądz Krzysztof Szczygielski, do imponującej pracy z wiernymi wykorzystuje swoje kapłańskie przygotowanie, wiedzę pedagogiczną, talent organizatorski i wrażliwość na kulturę i sztukę.

Ksiądz Krzysztof wielokrotnie dawał przykłady twórczych i jednoczących inicjatyw. Nie inaczej było w niedzielę 20 czerwca. W tym dniu miał miejsce Rodzinny Piknik Parafialny. Jego uczestnicy przybyli na mszę świętą, a następnie włączyli się do aktywnego uczestnictwa w programie. Doprawdy trzeba rozumieć swoich parafian i mieć dla nich serce szeroko otwarte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję