Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2013, str. 8

Motocykliści

Zlot Gwiaździsty

Z udziałem ok. 15 tys. osób odbył się 14 kwietnia na Jasnej Górze 10. Jubileuszowy Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Tym samym rozpoczęto sezon motocyklowy. Zlot został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński” z prezesem Wiktorem Węgrzynem. Motocykliści wzięli udział we Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry. Odczytany został także list metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo wyrażający duchową łączność z uczestnikami pielgrzymki.

Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. kan. Wiesław Draguła, kapelan Golgoty Wschodu, przyjaciel śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego; ks. Marek Doszko, kapelan motocyklistów z Warszawy; ks. Tomasz Stec, kapelan motocyklistów z Podhala; ks. Wiesław Pęski, pallotyn, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Kijowie, opiekun Rajdu Katyńskiego na terenie Kijowszczyzny, który wygłosił kazanie. W zlocie uczestniczyło ponad 80 motocyklistów z Węgier, którzy przybyli z posługującymi tam paulinami - o. Bátorem Botondem, prowincjałem Paulinów na Węgrzech, i o. Balla Barnabásem. Akt Zawierzenia Polskich Motocyklistów odczytał ks. Marek Doszko.

Reklama

Słowo podziękowania wypowiedział organizator Wiktor Węgrzyn. - I znów razem na Jasnej Górze. Wierzę głęboko, że tak już zostanie, że znów to będzie drugi weekend kwietnia. W czasie pielgrzymki trwała zbiórka ofiar pieniężnych dla rodaków mieszkających na Kresach Rzeczypospolitej; zbierane były także maskotki, dar serca dla dzieci na Wschodzie. Zlot zwieńczyło poświęcenie motocykli.

Nowa Jasnogórska Pielgrzymka

Pielgrzymka karawaningowa

W dniach 13-14 kwietnia odbyła się 1. Pielgrzymka Karawaningowa, z udziałem ponad 200 załóg - użytkowników kamperów i przyczep kempingowych, w sumie przybyło ok. 600 osób. Koordynatorem i organizatorem pielgrzymki był ks. Mariusz Chmura z diecezji kieleckiej, miłośnik karawaningu. Na spotkanie przyjechały całe rodziny - dzieci, osoby młode i starsze. - Ta forma wypoczynku ma przyszłość, to się rozwija, i coraz więcej jest osób, które jeżdżą z przyczepami kempingowymi lub kamperami - tłumaczył organizator pielgrzymki. W ramach spotkania ks. Mariusz Chmura poświęcił wszystkie przybyłe pojazdy.

Wystawa instrumentów muzycznych i historycznych zapisów nutowych

Wystawa pt. „W służbie sacrum. Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku” będzie prezentowana w dniach 1 maja - 31 sierpnia 2013 r. w klasztorze Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Uroczyste otwarcie nastąpi 1 maja o godz. 12 w Arsenale na Jasnej Górze. Główną ideą wystawy jest zaprezentowanie barokowego instrumentarium, na przykładzie dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu - kapeli klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli kościoła św. Marii Magdaleny.

Do wystawowej ekspozycji zostaną włączone instrumenty Kapeli Jasnogórskiej, które były w użyciu muzyków. Na wystawie będą prezentowane także rękopisy muzyczne pochodzące z Archiwum Zakonu Paulinów na Jasnej Górze oraz z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Krótko

12 i 13 kwietnia, w dwóch grupach z diecezji płockiej pielgrzymowało ok. 7 tys. uczniów klas maturalnych. Z młodzieżą modlił się biskup płocki Piotr Libera.

12 kwietnia w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze miał miejsce koncert z cyklu „Koncert przy świecach. Perły muzyki jasnogórskiej”. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej wystąpił Krzysztof Chorzelski, znakomity altowiolista.

Zapowiedzi

1-5 maja - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

5 maja - transmisja niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem TVP Polonia o godz. 13 z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany Proboszczów i Administratorów w Archidiecezji Warmińskiej

2021-06-17 08:41

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

ks. Paweł Kłys

W kaplicy Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii znajdujących się na terenie Archidiecezji Warmińskiej. W czasie nabożeństwa nowi proboszczowie i administratorzy złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności. W spotkaniu wzięli udział także księża udający się na urlop zdrowotny i odchodzący na emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Jak i Kogo głosimy?

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

www.youtube.com

Kilka uwag o wypowiedziach o. Adama Szustaka.

Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”. W każdym razie żona znajomego nie ustawała w zachęcaniu go do powrotu do słuchania, choćby z racji ćwiczenia się w pokorze. Nic nie skutkowało. Wreszcie, pod wpływem jakiegoś natchnienia, podpowiedziała mu, aby posłuchał o. Adama Szustaka, co bynajmniej nie jest trudne dzięki YouTube’owi i innym kanałom. Był zachwycony, siedział i słuchał, aż po kilku dniach powiedział do żony: „Bajdurzy, wolę posłuchać naszego proboszcza”. Moim zdaniem, proboszcz ten jest jednym z najlepszych kaznodziejów – nie homileta – w Tarnowie. Ponieważ z racji pełnienia funkcji cenzora kościelnego znam wypowiedzi o. Szustaka od kilku lat, a czasami sięgam do nich, bo nierzadko ludzie pytają, co sądzić o niektórych jego stwierdzeniach, postaram się tutaj podzielić kilkoma uwagami. Nie występuję bynajmniej w roli inkwizytora, ale raczej krytycznego słuchacza i teologa, który ma także obowiązek czuwania nad autentycznością nauczania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do młodych: nie bójcie się Boga! To nie On jest konkurentem waszej wolności

2021-06-20 20:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Zawiercie

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy młodzi Przyjaciele, rozumiecie dlaczego potrzebne wam są dary Ducha Świętego? - pytał w niedzielę 20 czerwca podczas udzielania sakramentu bierzmowania metropolita częstochowski abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Abp Depo Mszę św. zaczął od prawdy znanej wszystkim chrześcijanom: - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego - mówił metropolita. Swoje słowa od początku kierował do młodzieży, która tego dnia przyjmowała sakrament bierzmowania. - Drodzy młodzi Przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję