Reklama

Z kraju

Sandomierz

Wokół chrześcijańskiego Wschodu

Na zaproszenie bp. Krzysztofa Nitkiewicza 13 kwietnia do Sandomierza przybyli biskupi Kościoła z diecezji mukaczewskiej na Ukrainie: bp Milan Šášik CM oraz biskup pomocniczy Nił Łuszczak OFM. W konferencji wzięli również udział: abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego, i Jan Sergiusz Gajek, wizytator apostolski Kościołów greckokatolickich na Białorusi. W tym roku podczas sympozjum „Wokół chrześcijańskiego Wschodu” pochylano się nad tematyką związaną z Kościołem Rusińskim, który ma swoje korzenie w Unii Użhorodzkiej zawartej na Zakarpaciu 24 kwietnia 1646 r.

Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, otwierając konferencję, mówił. - Dziedzictwo chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu stanowi jedną całość, gdyż jest dziełem Ducha Świętego. Na nim powinniśmy budować naszą teraźniejszość i przyszłość. Ono jest drogą do przebóstwienia naszego człowieczeństwa mocą łask paschalnych, jakich udziela nam Chrystus Zmartwychwstały - podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas liturgii sprawowanej w obrządku rusińskim bp Šášik wskazał na wschodnie malowidła umieszczone w prezbiterium sandomierskiej katedry. - To właśnie w tej gotyckiej katedrze, na jej ścianach, w namalowanych freskach dokonał się już przed laty dialog kultury Wschodu i Zachodu. A my, poprzez to spotkanie, kontynuujemy tę wymianę bogactwa liturgii i kultury, jaką każdy z Kościołów poprzez wieki wypracował.

Ksiądz Biskup, wspominając trudną historię lat powojennych na Ukrainie, mówił o męczeństwie tamtych chrześcijan prześladowanych i skazywanych za odwagę trwania w swojej wierze. - Mimo dużego zagrożenia ze strony władz, braku świątyń i kapłanów wierni przechowywali z wielkim zaangażowaniem wiarę i obrzędowość. Do dziś opowiadane są niesamowite historie rodzinnych modlitw czy świątecznych spotkań, dzięki którym mogli, choć w małym stopniu, wyrazić swoją wiarę - mówił biskup Kościoła Rusińskiego.

Reklama

W części wykładowej biskup pomocniczy Nił Łuszczak przedstawił temat: „Historia - teraźniejszość Kościoła Rusińskiego”. Kolejny wykład przedstawiła dr hab. Urszula Nowicka i dotyczył tematu: „Elementy prawa wschodniego w duszpasterstwie Kościoła Łacińskiego”. Prelegentka dotykała spraw związanych z problematyką prawa wschodniego i codziennego przenikania się spraw prawnych związanych z sakramentami i duszpasterstwem osób z różnych Kościołów.

Ks. Adam Stachowicz

Szczecin

Największa w Polsce manifestacja za życiem

Blisko 20 tys. osób - według organizatorów - wzięło udział 14 kwietnia w szczecińskim Marszu dla Życia. W największej w Polsce demonstracji w obronie życia uczestniczyli szczecinianie, grupy z całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, a także goście ze Słowacji i Ukrainy. Marsz wyruszył sprzed pomnika bł. Jana Pawła II i zakończył się w bazylice archikatedralnej, gdzie Mszę św. odprawił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. - Każde życie ludzkie jest święte i niby o tym doskonale wiemy, ale gdy przychodzi konkretna chwila i trzeba nam uzewnętrznić tę prawdę, gdy trzeba ją publicznie wyznać i powiedzieć wobec świata, to wielu spośród nas zaczyna się zastanawiać, czy to dobry moment - mówił w homilii abp Dzięga.

Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana niosła w marszu 250-metrowy materiał, na który wcześniej przepisała tekst encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor”. W katedrze każdy mógł podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwy za nienarodzone jeszcze dziecko. Zbierano też podpisy pod projektem obywatelskim do Parlamentu Europejskiego, w którym można zaprotestować przeciwko finansowaniu procedury in vitro i badań na zarodkach z finansów publicznych czy firm prywatnych.

Cudzysłów

Musimy dzisiaj - w czasach niesłychanego zamętu i pomieszania pojęć - wrócić do Chrystusowego stylu: „tak, tak - nie, nie”. Niech taka będzie nasza mowa w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym.

Reklama

Człowiek wyzwala się i rozwija wewnętrznie przez wrażliwość na otoczenie, przez przemyśliwanie nie tego, co się jemu należy od innych, ale tego, co innym należy się od niego.

Życzliwe spojrzenie i uśmiech więcej nieraz znaczą niż udany dialog.

Maryja - to Matka, Królowa i Służebnica. I każda kobieta, jeśli wypełnia swoje powołanie zgodnie z planem Bożym, jest przez całe swoje życie - matką, królową i służebnicą.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Polscy klerycy stanowią 25 proc. wszystkich kleryków w Europie - poinformował delegat Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk, chociaż w ciągu 10 lat seminaria duchowne w Polsce odnotowały spadek liczby powołań do kapłaństwa o 15 proc.

Mija 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Podczas II wojny światowej Żydom bardzo pomagali Polacy. Szukali kryjówek, załatwiali fałszywe dokumenty, dawali schronienie w swoich domach, narażając życie. Zdarzało się też, że Żydzi pomagali Polakom.

Polska znalazła się na 21. miejscu pod względem warunków i jakości życia dzieci wśród 29 najbardziej rozwiniętych krajów świata - wynika z najnowszego raportu UNICEF. Badano także subiektywne odczucie szczęścia dzieci - 20 proc. polskich dzieci jest niezadowolonych.

Na operacje w Afganistanie w 2013 r. Polska zamierza wydać 531 mln zł; dzienny koszt wynosi 1 mln 455 tys. zł.

Odchodzą z ABW. Ponad 400 funkcjonariuszy ABW złożyło w ubiegłym roku raporty o zwolnienie ze służby. W ostatnim kwartale odeszły kolejne 52 osoby.

Nowe pieniądze trafią do naszych rąk w 2014 r. Szata graficzna pozostanie wprawdzie ta sama, ale od obecnych będą się różniły lepszymi zabezpieczeniami.

Policja kupiła w 2012 r. prawie 300 samochodów i motocykli, 30 tys. mundurów, 9,6 mln nabojów, ponad 400 laserowych prędkościomierzy, 365 kamizelek kuloodpornych i 350 bezkontaktowych alkomatów. W planach jest wynajem 10 tys. samochodów.

W lasach na przeważającym obszarze Polski występuje duże zagrożenie pożarowe. Największe w województwach: dolnośląskim, opolskim i mazowieckim. Wilgotność ściółki wynosi 20-30 proc., oznacza to, że może się ona łatwo zapalić. W połowie kwietnia w lasach wybuchło ponad 80 pożarów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja: wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom

2022-10-06 13:42

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Podczas wakacji szedłem przez cztery dni Szlakiem Jakubowym w naszej diecezji. Formuła była prosta. Ogłosiłem, że idę i zapraszam na wspólną drogę. Poszła ze mną trzydziestka ludzi w różnym wieku, a przewinęło się około dwustu. Potwierdziło to, jak bardzo wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom. Tym bardziej trzeba szukać nowych form docierania do młodych i nowych formy duszpasterstwa. – mówi biskup opolski Andrzej Czaja w rozmowie z KAI.

Wskazuje, że obecnie obchodzony jubileusz 50-lecia diecezji winien być impulsem do odnowy Kościoła w duchu synodalnym - poprzez budowanie wspólnoty, głębsze zaangażowanie wiernych i misyjne wyjście na zewnątrz.

CZYTAJ DALEJ

Miał zawsze paciorki różańca w ręku - o. Pio do Matki Bożej kierował swe prośby nieustannie

2022-10-06 21:27

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Ojciec Pio wielbił Maryję także w milczeniu. Jego wieczorną modlitwę bez słów, na zakończenie pracowitego dnia, z prośbą o opiekę na nadchodzącą noc, zauważył o. Carmelo z San Giovanni in Galdo. Ojciec Pio, leżąc w łóżku, miał wzrok przykuty do obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego na ścianie. Wpatrzony był w Maryję jak dziecko, które czeka na pocałunek i czuły gest swojej mamy na dobranoc.

Miłość do Matki Najświętszej Ojciec Pio łączył z wielką czcią dla św. Józefa. Współbracia zaświadczyli, że bardzo często modlił się przed jego wizerunkiem znajdującym się na werandzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję