Reklama

Jasna Góra

Wielkie rzeczy uczynił Bóg w naszym życiu...

Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczyło w dniach 16-17 kwietnia w pielgrzymce na Jasną Górę. Organizowana po raz czwarty pielgrzymka odbywała się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce. Przewodniczył jej kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa

Pielgrzymka seminarzystów wpisała się w Rok Wiary, jak również w 450. rocznicę zakończenia Soboru Trydenckiego (1545-63). Jednym z jego owoców było również powołanie do istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim. Episkopat Polski reprezentowali: kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, bp Andrzej Jeż, bp Grzegorz Ryś i bp Jan Wątroba. Z pielgrzymami spotkał się również abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Apel Jasnogórski

Według pięknej chrześcijańskiej tradycji spoglądamy na oblicze Maryi, aby czystość Jej miłości odcisnęła się na naszej duszy - mówił 16 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Apelu Jasnogórskiego kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, na rozpoczęcie IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę.

W swoim słowie przed błogosławieństwem kard. Piacenza przypomniał, że „kontemplujemy w Maryi przede wszystkim doskonałą wolność, poprzez którą własnym «tak» na zwiastowanie anioła otworzyła bramy nieba. (...) Kontemplujemy w Maryi wzór prawdziwej wierności Chrystusowi”.

Rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadził o. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego, który wskazał na hymn „Magnificat” jako na „szkołę chrześcijańskiej mądrości”. „Maryja w «Magnificat» jest mistrzynią w szkole tej mądrości” - mówił o. Cantalamessa.

Modlitwa w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie

17 kwietnia pielgrzymi spotkali się w archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie wysłuchali konferencji o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego.

Wcześniej ks. Jarosław Stoś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, w swoim słowie podkreślił znaczenie modlitwy Maryi „Magnificat”. - To pieśń o Bogu w życiu Maryi - mówił ks. Stoś. - Jesteśmy na pielgrzymce po to, żeby nie opowiadać o sobie, ale żeby wspólnie opowiadać o Bogu w naszym życiu, by uczyć się od Maryi, jak wielkie rzeczy Bóg uczynił w naszym życiu - kontynuował ks. Stoś.

Reklama

Uczestników IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych powitał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Powołania są znakiem łaski nadziei budowanej na wierze - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „powołania są sprawdzianem żywotności chrześcijańskiej naszych diecezji, parafii i rodzin”.

W konferencji o. Raniero Cantalamessa stwierdził, że „potrzebujemy Ducha Świętego”. Nawiązując do dzieła św. Augustyna „O państwie Bożym”, kaznodzieja z Watykanu podkreślił, że „w świecie dzisiejszym są dwa miasta”. - Jest miasto Szatana, miasto Babel, które zbudowane jest na miłości własnej, na szukaniu własnej chwały. Jest też miasto Boga, którego początek był w dniu Pięćdziesiątnicy, a które buduje się na miłości i na chwale Bożej - mówił o. Cantalamessa. - Jeśli pracujemy dla własnej chwały, zaszczytów w Kościele, kariery, to pracujemy dla miasta Babel. Jeśli natomiast pracujemy dla miłości Chrystusa, to pracujemy w mieście Boga - kontynuował o. Cantalamessa.

Następnie po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Po adoracji wyruszyła procesja maryjna na Jasną Górę. W trakcie procesji alumni rozważali różańcowe tajemnice światła. Procesji przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Uroczysta Eucharystia na Jasnej Górze

- Uczniowie z Emaus, którzy rozpoznają Chrystusa po łamaniu chleba, muszą poddać się rzeczywistości przemiany - mówił w homilii kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, który 17 kwietnia przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze z okazji pielgrzymki seminarzystów. Mszę św. z kard. Piacenzą koncelebrowali m.in.: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba, bp Grzegorz Ryś oraz księża wychowawcy w polskich seminariach duchownych.

Reklama

W homilii kard. Piacenza przypomniał seminarzystom o tożsamości kapłańskiej. - Ta tożsamość jest równocześnie instytucjonalna i charyzmatyczna. Jest instytucjonalna, bo zostaje udzielona przez włożenie rąk biskupa w nieprzerwanej sukcesji apostolskiej, która pozwala nam dojść aż do kolegium Dwunastu Apostołów. Jest też charyzmatyczna, gdyż jest owocem nieustannego działania Ducha, który od Pięćdziesiątnicy aż do kresu historii kształtuje oblicze Kościoła, jako komunii dla misji - mówił prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. - Ten, kto jest powołany do kapłaństwa, musi wiedzieć, że czekają go gwoździe, które przebiją ręce i nogi - kontynuował kard. Piacenza. - Chrystus ogołocony na krzyżu jest więc nieodzownym wzorem naszego kapłaństwa - dodał hierarcha.

Podczas Mszy św. seminarzyści wypowiedzieli uroczyste „Credo”.

Na zakończenie Mszy św. słowo do seminarzystów skierował nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. - Stajecie się nadzieją Kościoła i nadzieją nas, kapłanów -podkreślił.

Do zgromadzonych seminarzystów zwrócił się również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz: - To od waszej wiary, od zaufania Chrystusowi, od waszej miłości zależeć będzie tak wiele w Kościele w Polsce i w całym dziele nowej ewangelizacji - mówił kard. Nycz.

Na zakończenie pielgrzymki seminaria w Polsce zawierzył Matce Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Przychodzimy do Ciebie jako wspólnoty Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, aby w Roku Wiary na nowo rozpoznać tajemnicę własnych powołań i przylgnąć do Twojego Syna - wyznał abp Depo.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królowa zagości

Niedziela kielecka 24/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

seminarium

TER

Maryja Pocieszenia z Zagości

Maryja Pocieszenia z Zagości

Starożytny kościół Joannitów w Zagości kryje w sobie wiele tajemnic. Ta piękna, średniowieczna świątynia przez wieki była świadkiem wielu wydarzeń. Jak w lustrze odbijała się w niej chwała i upadek Polski. Jednak kościół ten znany jest nie tylko z mężnych rycerzy czy z relikwii św. Justa i towarzyszy oraz św. Lucyda, którego relikwie przywiezione zostały do parafii w 1702 r. Głównym skarbem świątyni jest czczony od wieków cudowny wizerunek Maryi Śnieżnej

Historia budynków sakralnych w Zagości sięga XII wieku. Nie jest znana dokładna data budowy pierwszej świątyni. Wiadomym jest na pewno, że między 1155 a 1166 rokiem powstał w tej miejscowości klasztor. Jego budowa związana była ze sprowadzeniem do Zagości (z Rodos i z Malty) przez księcia Henryka Sandomierskiego – joannitów, czyli Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana z Jerozolimy. Zakon, zwany też Zakonem Maltańskim, należy do najstarszych zakonów rycerskich i jest uznawany za założycieli szpitalnictwa. Waleczni rycerze mieszkali w Zagości aż do 1317 r., kiedy to zostali zmuszeni po wyroku sądowym oddać tę i kilka innych miejscowości biskupowi Gerwardowi z Kujaw.

CZYTAJ DALEJ

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

2022-09-21 14:48

[ TEMATY ]

prawo

Stock.Adobe

Wchodząca właśnie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oprócz dotychczasowego oznakowanego przejścia dla pieszych wprowadza tzw. przejście sugerowane, czyli nieoznakowane miejsca umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów i torowiska – informuje Prawo.pl.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Młodzi w domu abp. Grzegorza Rysia

2022-09-24 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dziś młodych należy zachęcać przez młodych i temu właśnie służy to dzisiejsze spotkanie. Jak oni będą ambasadorami Światowych Dni Młodzieży, to uzbieramy się w piękne i duże zgromadzenie. Dzisiaj nie działają już takie rzeczy jak ogłoszenia czy plakaty, dziś wszystko odbywa się przez relacje – najlepiej rówieśnicze – mówi abp Grzegorz Ryś.

Na 300 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia 2023 odbędą się w

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję