Reklama

Książki

Sięgnij po książkę

Niedziela Ogólnopolska 17/2013, str. 38

[ TEMATY ]

wywiad

książka

BOŻENA SZTAJNER

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym "Niedzieli"

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym

- Uczestniczył Ksiądz Redaktor już w wielu targach książki katolickiej. Jak wypada porównanie?

- Trudno porównywać dawne targi do obecnych. Przestrzeń w Arkadach Kubickiego daje wiele możliwości zarówno wystawcom, jak i czytelnikom. Książki pokazane w tym roku były bardzo różnorodne, było wiele pozycji dla inteligencji akademickiej, ale sporo było też popularniejszych, dla osób poszukujących treści chrześcijańskich. Ta ilość i różnorodność pokazuje, że myśl religijna, chrześcijańska jest w Polsce obecna i wciąż się rozwija. W czasach PRL komuniści ograniczali nas w wydawaniu książek, tłumacząc, że nie ma papieru. Musieliśmy pisać wnioski o każdą książkę, o każdy kilogram papieru. Od tamtych czasów wszystko się zmieniło, a w ostatnich latach pojawiło się nowe zjawisko - Internet. Książka i Internet są teraz konkurencją, ale taką, którą akceptujemy. Staramy się wykorzystywać Internet, mamy pokaźną liczbę wejść na naszą stronę. Jednak są miliony ludzi, którzy omijają Internet, sięgając po książkę. To ona jest wciąż przestrzenią rozwijającą polską myśl, kulturę, sposób myślenia, a nawet sposób życia.

- Czy coś szczególnie zwróciło uwagę Księdza na tych targach?

- Jest mnóstwo książek, tytułów itp., ale brakuje mi książek dla młodzieży. Ktoś, kto robi rozpoznanie rynku, powinien się zastanowić, czy nie zachęcić ludzi, pisarzy, instytucji, a nawet Kościoła, żeby więcej pisano, wydawano dla młodzieży.

- Mówi się, że Polacy mało czytają, ale sądząc po tych targach, mogłoby się wydawać, że jest inaczej...

- I to pomimo braku informacji w publicznych mediach na temat targów! Polskim decydentom nie zależy chyba na rozwoju polskiej kultury, która jest skądinąd chrześcijańska. Decydenci, szczególnie ci wybierani przez polskich katolików, powinni mieć świadomość, że polscy katolicy mogą już na nich nie głosować. W każdym razie nie powinni głosować.

- Co mówili czytelnicy, którzy podchodzili do Księdza na targach?

- Wielu mówiło o „Niedzieli”. Że dobrze, że pismo trzyma linię patriotyczną. Wielu ludzi ceni to, co piszemy. Nikt nie przyszedł, żeby powiedzieć mi coś negatywnego, nie spotkałem nikogo nieżyczliwego, nieprzychylnego „Niedzieli”, choć przecież i tacy są.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być pasterzem pełnym miłosierdzia

Z bp. Ignacym Decem, pierwszym pasterzem diecezji świdnickiej, rozmawia Marek Zygmunt

MAREK ZYGMUNT: – Ekscelencjo, przyjmując 25 marca 2004 r. święcenia biskupie i obejmując nowo utworzoną diecezję świdnicką, powiedział Ksiądz Biskup w homilii: „Idąc za przypomnieniem ostatniej adhortacji Ojca Świętego Jana Pawła II «Pastores gregis», pragnę być dla kapłanów i wiernych ojcem, pasterzem, bratem i przyjacielem”. Czy to się udało w ciągu tych dwunastu lat?

CZYTAJ DALEJ

Prywatna wiara?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

„Ksiądz proboszcz odmówił mojemu mężowi bycia chrzestnym, ponieważ zadeklarował się jako wierzący, ale niepraktykujący”. Czy taki katolik może zostać chrzestnym?

Jednym z największych przekłamań, jakie udało mi się w życiu usłyszeć, było powiedzenie, że wiara jest wyłącznie prywatną sprawą człowieka. Nawet jeśli zawęzimy to stwierdzenie tylko do wiary chrześcijańskiej (w judaizmie czy islamie byłoby to w ogóle nie do pomyślenia), to i tak w znacznym stopniu mija się ono z prawdą.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: Rosja krzywdzi Ukrainę i swój własny naród

2022-09-26 15:03

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Tylko ostatniej doby ponad 40 miast i wiosek ucierpiało na Ukrainie z powodu rosyjskich bombardowań i ostrzałów. Na całej linii frontu toczą się ciężkie boje, a na terytoriach okupowanych agresor próbuje przeprowadzać nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego referenda. Wróg próbuje przywłaszczyć sobie nowe ziemie, „a równocześnie na różne sposoby dokonuje niesłychanych krzywd względem własnego narodu” – wskazał abp Światosław Szewczuk.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików dziękował w swoim codziennym orędziu za życie – swoje oraz tak wielu rodaków, których Bóg do tej pory ustrzegł, a armia obroniła przed atakami agresora. Wezwał przy tym do zachowania chrześcijańskiej tożsamości, także w trudnych warunkach, w jakich znalazł się kraj i zachęcał do praktykowania rachunku sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję