Reklama

Książki

Sięgnij po książkę

Niedziela Ogólnopolska 17/2013, str. 38

[ TEMATY ]

wywiad

książka

BOŻENA SZTAJNER

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym "Niedzieli"

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym

- Uczestniczył Ksiądz Redaktor już w wielu targach książki katolickiej. Jak wypada porównanie?

- Trudno porównywać dawne targi do obecnych. Przestrzeń w Arkadach Kubickiego daje wiele możliwości zarówno wystawcom, jak i czytelnikom. Książki pokazane w tym roku były bardzo różnorodne, było wiele pozycji dla inteligencji akademickiej, ale sporo było też popularniejszych, dla osób poszukujących treści chrześcijańskich. Ta ilość i różnorodność pokazuje, że myśl religijna, chrześcijańska jest w Polsce obecna i wciąż się rozwija. W czasach PRL komuniści ograniczali nas w wydawaniu książek, tłumacząc, że nie ma papieru. Musieliśmy pisać wnioski o każdą książkę, o każdy kilogram papieru. Od tamtych czasów wszystko się zmieniło, a w ostatnich latach pojawiło się nowe zjawisko - Internet. Książka i Internet są teraz konkurencją, ale taką, którą akceptujemy. Staramy się wykorzystywać Internet, mamy pokaźną liczbę wejść na naszą stronę. Jednak są miliony ludzi, którzy omijają Internet, sięgając po książkę. To ona jest wciąż przestrzenią rozwijającą polską myśl, kulturę, sposób myślenia, a nawet sposób życia.

Reklama

- Czy coś szczególnie zwróciło uwagę Księdza na tych targach?

- Jest mnóstwo książek, tytułów itp., ale brakuje mi książek dla młodzieży. Ktoś, kto robi rozpoznanie rynku, powinien się zastanowić, czy nie zachęcić ludzi, pisarzy, instytucji, a nawet Kościoła, żeby więcej pisano, wydawano dla młodzieży.

- Mówi się, że Polacy mało czytają, ale sądząc po tych targach, mogłoby się wydawać, że jest inaczej...

- I to pomimo braku informacji w publicznych mediach na temat targów! Polskim decydentom nie zależy chyba na rozwoju polskiej kultury, która jest skądinąd chrześcijańska. Decydenci, szczególnie ci wybierani przez polskich katolików, powinni mieć świadomość, że polscy katolicy mogą już na nich nie głosować. W każdym razie nie powinni głosować.

- Co mówili czytelnicy, którzy podchodzili do Księdza na targach?

- Wielu mówiło o „Niedzieli”. Że dobrze, że pismo trzyma linię patriotyczną. Wielu ludzi ceni to, co piszemy. Nikt nie przyszedł, żeby powiedzieć mi coś negatywnego, nie spotkałem nikogo nieżyczliwego, nieprzychylnego „Niedzieli”, choć przecież i tacy są.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dębiński: KUL od niemal 100 lat służy Polsce i Kościołowi

[ TEMATY ]

wywiad

uniwersytet

KUL

Archiwum sanktuarium

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

KUL jest uczelnią otwartą na naukowe wyzwania współczesności, ale ma wciąż ten sam cel - przygotować studentów do pełnej i odpowiedzialnej pracy dla dobra Ojczyzny i Kościoła - mówi KAI ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ksiądz Rektor przedstawia dokonania KUL-u w ciągu niemal już 100-letniej historii tego jedynego w Polsce uniwersytetu katolickiego. Prezentujemy Państwu wywiad z Rektorem KUL-u.

KAI: Księże Rektorze, przed nami 98. rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Rok ten będzie poświęcony m.in. przygotowaniu do 100-lecia jubileuszu tej Alma Mater. KUL ma już trwałe miejsce w najnowszej historii Polski oraz Kościoła. Jakie są najważniejsze jego osiągnięcia?

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała po pożarze: 21 domów uszkodzonych, na miejsce pojechał premier

2021-06-20 08:15

[ TEMATY ]

pożar

premier

PAP/Grzegorz Momot

21 budynków mieszkalnych w Nowej Białej w wyniku pożaru w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Dziewięć osób zostało rannych – to bilans sobotniego wielkiego pożaru we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim.

„Dramatycznie wyglądają niektóre domy, które zostały zniszczone w wyniku pożaru. Najważniejsza informacja to jednak ta, że nikt nie zginął” – powiedział podczas briefingu prasowego w Nowej Białej wojewoda małopolski Łukasz Kmita który zapowiedział, że w niedzielę rano spodziewany jest w Nowej Białej premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: rozpoczęły się obchody 20. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II

2021-06-20 19:03

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

W sobotę 19 czerwca we Lwowie rozpoczęły się obchody 20. rocznicy wizyty w tym mieście św. Jana Pawła II. Uroczystości z tej okazji trwać będą do przyszłej niedzieli 27 bm. i obejmują wydarzenia religijne, kulturalne i sportowe: Msze św., rekolekcje, wykłady, koncerty, pokazy filmów, sesje i wystawy, rajdy rowerowe itp. Papież przebywał we Lwowie w dniach 25-27 czerwca 2001 na zakończenie swej podróży na Ukrainę, rozpoczętej 23 tegoż miesiąca w Kijowie.

„Wizyta ta dla nas, chrześcijan, oznaczała, że przyjechał do nas nasz ojciec. Patriarcha Kościoła powszechnego jest ojcem dla nas wszystkich, dlatego głowa Kościoła odwiedził swe dzieci. Było to pierwsze i najważniejsze odczucie dla nas wszystkich” – powiedział proboszcz greckokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy na lwowskim osiedlu Sychowie ks. Orest Fredyna na portalu vgolos.com.ua.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję