Reklama

Książki

Chcą czytać o Franciszku

Na tegorocznych Targach Wydawców Katolickich padł rekord frekwencji. Z ofertą 140 wydawców, prezentowaną w arkadach Zamku Królewskiego w Warszawie, zapoznało się ponad 20 tys. zwiedzających

Nowości biograficzne, zwłaszcza książki o papieżu Franciszku, książki Benedykta XVI i Jana Pawła II, ale także te o egzorcyzmach i historii Kościoła, publicystyka religijna znanych dziennikarzy, a także świadectwa znanych osobistości - te publikacje cieszyły się wzięciem w czasie XIX Targów Wydawców Katolickich.

Potentaci wystawiali kilkadziesiąt pozycji, mniejsze wydawnictwa - zaledwie po kilka. Było z czego wybierać, choć w tym roku brakowało bezdyskusyjnego bestselleru.

Kwiatki papieża Franciszka

Reklama

Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki dotyczące nowego Papieża. - To naturalne, bo papież Franciszek dla nas wszystkich jest jakąś „nowością” i chcemy go jeszcze bardziej poznać - mówi ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które jest organizatorem targów. Jak obliczył, „franciszkowych” publikacji było na targach kilkanaście.

Krakowskie Wydawnictwo „M” przyjechało do Warszawy z 90 tytułami, w tym z 3 książkami związanymi z Franciszkiem, a wydanymi razem z KAI. Dwie prezentują nauczanie kard. Jorge Mario Bergoglio: „Kwiatki papieża Franciszka” i „Chciałbym Kościoła ubogiego, dla ubogich”, trzecia - biografię „Ojciec Święty Franciszek. U progu pontyfikatu”.

Z innych wydawnictw uwagę ks. Romana Szpakowskiego zwróciły audiobooki wydawnictwa Rajmedia.pl. - Szczególnie te o 12 krokach wychodzenia z uzależnień - mówi ks. Szpakowski. - To pozycja bardzo potrzebna, podobnie jak książka Roberta Tekielego „Zmanipuluję Cię kochanie” Wydawnictwa „M”, wszak uzależnienia i manipulacja to bolączki naszego świata.

Reklama

Różnorodną ofertę zaprezentowała Edycja Świętego Pawła z Częstochowy, w tym „Elementarz teologii ciała według Jana Pawła II”, ale także głośną autobiografię nawróconej modelki Anny Golędzinowskiej - „Ocalona z piekła” oraz gry komputerowe dla dzieci „Noe” i „Dawid”.

Feniks dla państwa Półtawskich

Istotną rolę targów w przekonywaniu wszystkich (a zwłaszcza młodzieży) do sięgania po dobrą książkę podkreślał w czasie ich inauguracji kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał, że niemal trzy czwarte Polaków w ogóle nie czyta książek. Stąd tak ważna jest - także poprzez targi - ich promocja, wyzwalanie w człowieku zainteresowania nią.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podkreślił, że targi wpisują się w Rok Wiary. - W Roku Wiary najbardziej potrzeba nam osobistego, intelektualnego pogłębienia motywów naszej wiary. Bez tego ryzykujemy, że nasza wiara zmizernieje - mówił.

Imprezie towarzyszyły spotkania autorskie, projekcje filmów i koncerty. Wręczono doroczne nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniksy. Nagrodę główną Feniks 2013 otrzymali Wanda i Andrzej Półtawscy. Feniksy specjalne trafiły w ręce bp. Antoniego Długosza i Ernesta Brylla. Przyznaną po raz pierwszy nagrodą „Księga życia” uhonorowano prezydentową Karolinę Kaczorowską.

Rzeczy „pierwszych” było więcej. Po raz pierwszy jeden z dni był Dniem Młodzieży, dla której przygotowano warsztaty tematyczne, spotkania problemowe, a wszystko z akcentem na przesłanie Jana Pawła II do młodych. Nowością było też wydłużenie imprezy do 4 dni.

Kolejki po autograf

Nie brakowało gwiazd, do których ustawiały się kolejki po autograf. Książki podpisywali: Wojciech Cejrowski, o. Leon Knabit, wybitny watykanista Andrea Tornielli, Krzysztof Ziemiec - dziennikarz TVP.

W ostatnim dniu targów na cieszącym się dużym zainteresowaniem stoisku tygodnika „Niedziela” był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wcześniej, jako przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, przewodniczył w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie transmitowanej przez Polskie Radio Mszy św. w intencji wydawców katolickich oraz rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego.

Na stoisku „Niedzieli” można było otrzymać najnowszy numer tygodnika, wydawnictwa okolicznościowe, ale także liczne książki redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia (m.in. zbiór rozmów „Czy zdaliśmy egzamin z odzyskanej wolności?”), obecnego w Warszawie w ostatnim dniu targów. Podpisywał je, rozmawiając przy okazji z czytelnikami. Rozmowy - jak wyjawił nam (patrz ramka obok) - były wyłącznie sympatyczne.

Szef targów - ks. Roman Szpakowski nie krył zadowolenia z ich przebiegu. Jak podkreśla, z dobrym przyjęciem spotkały się prelekcje, świadectwa, sympozjum „Magia - cała prawda”, odbywające się pod auspicjami targów w jednym z warszawskich kościołów, a także spotkania z twórcami, które odbywały się w specjalnym namiocie, filmy papieskie i koncert gwiazdy chrześcijańskiego rapu.

- To były rekordowe targi - przyznaje ks. Szpakowski. - Ale nam nie chodzi o bicie rekordów. Jeśli już, to o to, żeby z roku na rok były bogatsze i ciekawsze.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Bartłomiej o „Amoris laetitia”

[ TEMATY ]

prawosławie

adhortacja

Franciszek

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Adhortacja apostolska papieża Franciszka "Amoris laetitia" przypomina przede wszystkim i głównie o miłosierdziu i współczuciu Boga, a nie tylko normy moralne i kanoniczne przepisy ludzi - uważa patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I. Honorowy zwierzchnik prawosławia opublikował na łamach watykańskiego dziennika "L`Osservatore Romano" swoje refleksje na temat papieskiego dokumentu.

Za polskim wydaniem L`Osservatore Romano publikujemy tekst patriarchy Bartłomieja I.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gdańska: abp Wojda ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym

2021-06-23 16:42

[ TEMATY ]

seminarium

formacja

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym. Oznacza to, że od nowego roku akademickiego formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

Decyzja o ustanowieniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym została podjęta zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Francja: obrońcy życia protestują przeciw ustawie bioetycznej i uzurpacjom PE

2021-06-23 17:12

[ TEMATY ]

życie

aborcja

Francja

Pixabay.com

O udział w zaplanowanej na jutrzejszy wieczór demonstracji przeciwko projektowi ustawy bioetycznej oraz raportowi Matićia, który na forum Parlamentu Europejskiego ma przyznać obywatelom „prawa seksualne i reprodukcyjne” zaapelowali francuscy obrońcy życia z „Manif pour tous”.

W czasie, gdy francuski Senat rozpatruje ustawę bioetyczną na posiedzeniu publicznym, Manif pour tous zaprasza na nową demonstrację przed Pałacem Luksemburskim 24 czerwca o godz. 19:30. Organizacja zamierza potępić projekt ustawy i jej sztandarowe rozwiązanie: udostępnienie tzw. macierzyństwa zastępczego (GPA) i technik wspomaganego rozrodu (PMA) kobietom samotnym i parom lesbijskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję