Reklama

Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła w 2013 r.

W dniach 4-6 kwietnia 2013 r. odbyło się w Pelplinie coroczne spotkanie historyków Kościoła z różnych ośrodków akademickich Polski. Od pierwszego tego typu zjazdu upłynęło już 50 lat. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski opiekę nad Sekcją Historyków Kościoła sprawuje bp prof. dr hab. Jan Kopiec (diecezja gliwicka), natomiast sekretarzem jest ks. prof. dr hab. Jan Walkusz (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

Do Pelplina przybyło tym razem 50 historyków. Wśród nich było trzech biskupów (abp Edmund Piszcz, bp Jan Kopiec i bp Adam Szal). Głównym tematem obrad naukowych była problematyka misyjna Kościoła katolickiego. Ogółem wygłoszono 8 referatów. Całość otworzyło wystąpienie ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca na temat „Misyjnych dróg Kościołów Wschodnich”. Następnymi prelegentami w tym dniu byli: ks. dr Andrzej Miotk („Kontekstualny charakter pisarstwa historycznego na temat misji werbistów w Chinach”), ks. prof. Jan Walkusz („Od Kościoła europejskiego do Kościoła rodzimego. Misyjne nauczanie papieskie XX w.”) i ks. Franciszek Behrendt („Trudne punkty inkulturacji misyjnej na przykładzie małżeństw afrykańskich”). Na drugi dzień z wykładami wystąpili: o. dr hab. Zdzisław Gogola („Misje Braci Mniejszych w Paragwaju na przełomie XX i XXI wieku”), o. dr Janusz Brzozowski („Znaczenie synodów limskich dla ewangelizacji misyjnej Indian w ich języku i kulturze”), o. dr Paweł Zając („XVIII-wieczne obrazy misji katolickich - między tradycyjną pobożnością a oświeceniową krytyką”) i ks. dr Marek Grygiel („Wpływ misji kalifornijskich na postać kultury amerykańskiej”).

Uzupełnieniem wspomnianej części wykładowej było zorganizowanie specjalnego objazdu naukowego. Historycy udali się autokarem do takich miejscowości, jak: Wdzydze Kiszewskie, Kartuzy i Żukowo.

Z Sekcją Historyków Kościoła związane jest wydawnictwo naukowe „Kościół w Polsce. Dzieje i kultura”. Głównym pomysłodawcą i redaktorem tego periodyku jest ks. prof. Jan Walkusz, który w ten sposób uzasadnił konieczność jego założenia: „Przygotowane z olbrzymim nakładem pracy referaty, z wykorzystaniem zazwyczaj nowych źródeł, a później - wskutek dopowiedzeń, dyskusji i polemik - odpowiednio przeredagowane i uzupełnione, albo ginęły w trudno dostępnych czasopismach, albo - co było zjawiskiem zgoła częstszym, dyktowanym kłopotami wydawniczymi - w ogóle nie były publikowane. Nie trzeba dodawać, że straty historiografii kościelnej, wynikające z takich uwarunkowań, były niemałe. Chcąc zatem w jakiś sposób zaradzić tym problemom, a tym samym udostępnić szerszemu odbiorcy, (…) pragniemy zainicjować wydawnictwo seryjne”. Główną treść tego czasopisma stanowią materiały posesyjne z corocznych zjazdów historyków Kościoła w Polsce. Z czasem rozbudowano dział recenzji i omówień oraz wszczęto publikację bibliografii podmiotowej, która obejmuje wykaz dorobku naukowego historyków z różnych polskich ośrodków akademickich (książki, artykuły, recenzje oraz przeprowadzone doktoraty i magisteria). Każdego roku promocja nowego tomu czasopisma odbywa się podczas tego typu zjazdów. Na sesji naukowej w Pelplinie prezentowano już 12. numer tego wydawnictwa.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję